Home / 2018 / December / 03

Daily Archives: December 3, 2018

Pas taksës 100%, Haradinaj paralajmëron edhe veprimin tjetër ndaj Serbisë

Ditë më parë, Qeveria e Kosovës vendosi që të bëjë taksën prej 100% për produktet e Serbisë. E pas kësaj, kryeministri Ramush Haradinaj, ka paralajmëruar edhe veprimin tjetër që mund të ndërmerret karshi Serbisë. “Ajo që kemi bërë ne është gjëja më normale e mundshme. Taksa është instrument, është përdorur edhe nga presidenti i SHBA’së, Donald Trump, është instrument i njohur, përdoret në plot vende të botës. Është instrument që nuk e kemi zbuluar ne”, ka thënë Haradinaj. “Reciprociteti është tjetër shkallë dhe mund të ndodhë. Është hapi i ardhshëm, por tash taksa po mjafton”, shpjegoi ai. Kryeministri kosovar ka thënë se importi i produkteve nga Serbia është zero dhe ka shtuar se janë të paepur edhe në vendimin që të mos lejojnë të futet mall në vend me mbishkrime si “Kosova e Metohia”. Haradinaj ka treguar se ju ka dërguar një memorandum të gjitha vendeve evropiane dhe të tjerave me argumentet rreth masës 100%. “Ju kam dërguar gjithë qeverie dhe BE se kemi argumente të fuqishme..

Read More »

Limaj flet për taksën, thotë se hiqet vetën kur Serbia e njeh shtetin e Kosovës

Ҫështja e taksës prej 100% për produktet serbe, është bërë një temë shumë e përfolur dhe e pritur me reagime të ndryshme. E për këtë ka folur edhe Kreu i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj. Ai ka folur edhe për vizitën e komisionerit Johannes Hahn në Kosovë. Limaj thotë se kjo vizitë ka qenë i planifikuar të ndodhe vendosjes së taksës. Sipas tij përveç diskutimeve për integrimet europiane, temë e pakalueshme ka qenë vendosja e taksës. Ai ka thënë se takimi i sot në ambientet e qeverisë ka qenë rast i mirë për ta njoftuar edhe njëherë komisionerin Hahn pse Kosova ka vendosur një masë të tillë. Limaj ka thënë se kjo taksë mund të hiqet kur të arrihet një marrëveshje për njohje reciproke mes dy vendeve. “Bashkimi Europian është i interesuar të gjejë rrugë me ardhe deri të zgjidhja. Kjo masë nuk është në vizionin e Kosovës dhe as të BE-së, sepse ideja është unifikimi e bashkëpunimi, por në këtë pjesë të rajonit kemi një situatë jonormale e cila kërkon zgjidhje. Janë dy vende që ..

Read More »

E njihni Labinotën, deputeten e mbuluar? Kjo është familja e saj

Kemi dëgjuar shpesh të flitet për kuotat, e përqindjet mes gjinive që e përbëjnë Kuvendin e Kosovës. Siç dihet, ka diskrepancë në këtë pikë. Kryeson numri i meshkujve dhe kjo sikur e konfirmon faktin se jemi vend maskilist. E, megjithatë në përbërjen e Kuvendit ka femra të zonja e të zëshme, mes tyre edhe deputetja Labinotë Demi-Murtezi, e cila njihet për artikulimin e qartë dhe korret, shkruan “Kosovarja”. Labinotë Demi, konsiderohet edhe si femra më e votuar në Kosovë. Në aspektin privat, ajo është bashkëshorte e devotshme dhe nënë e lumtur e tre fëmijëve.

Read More »

Ronaldo e thërret në Juventus trajnerin e madh

Cristiano Ronaldo dhe Juventusi i Torinos përgatisin një projekt fitues afatshkurtër. Ekipi italian përgatit portofolin për tu përforcuar me futbollistë të klasit botëror për një qëllimi të vetëm, ta rrëbejë trofeun e Champions. Dhe emri i fundit në listë për të përforcuar ekipin bardhezi nuk është as më shumë as më pak se Zinedine Zidane përcjell ORAinfo. Trajneri francez është kërkesa e madhe e Cristiano-s për liderët e ‘bianconerit’ për vitin e ardhshëm. Zidane, i cili ka një marrëdhënie të shkëlqyeshme me Ronaldon, është duke shijuar jetën larg futbollit pas tre sezoneve të lodhshme në Madrid. Por, siç zbulohet nga djali i tij, ai planifikon të kthehet së shpejti. Dhe Juventusi është destinacioni i tij i preferuar. Atje ai është një idhull, pas udhëtimit të tij të shkëlqyer si një lojtar dhe do të kishte mundësinë të drejtojë një ekip të madh. Allegri ka treguar tashmë dëshirën e tij për të lënë postin pas disa fushate në detyrë për të marrë një pushim. Florentino Perez drid..

Read More »

Morena Taraku kapet ne nje vaske duke bere ….

Morena Taraku kapet ne nje vaske duke bere …. Kjo video eshte qe ka postu ne profilin e saj Morena Taraku qe eshte duke bere nje Video Selfie. Kjo video ka mare shume like ne Instagram dhe akoma nuk dihet sakte pse pikerisht nje video e tille e ka bere …

Read More »

Në Kosovë janë edhe 200 shtetas turq që kërkohen nga autoritetet e Turqisë

Ka qenë shumë i përfolur rasti i gjashtë gylenistëve që janë deportuar në fshehtësi, disa muaj më parë. Sipas Fondacionit të Gazetarëve dhe Shkrimtarëve, në Kosovë janë edhe 200 shtetas turq që kërkohen nga autoritetet e Turqisë. Gjashtë prej tyre u deportuan disa muaj më parë. Ata ishin drejtues të disa shkollave të njohura të hapura si pjesë e rrjetit të shkollave që financohen nga kleriku Fejtullah Gylen. Dërgimi i tyre në Turqi solli vendimin e kryeministrit Ramush Haradinaj për shkarkimin e ministrit të Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj dhe shefin e Shërbimit Sekret, Driton Gashi, të cilët u hoqën nga këto pozita për shkak të mosinformimit të shefit të ekzekutivit për rastin në fjalë, raporton Top Channel. Zyrtarët institucionalë të Kosovës kanë thënë se çështja e gylenistëve është vetëm një rast i izoluar për të cilin qeveria ka ndërmarrë masat e menjëhershme që kjo të mos ndodhë më. Mirëpo, sipas analistit Donik Sallova, ky akt do të ndikojë në rrugën evropiane të Kosovës. ..

Read More »

Roberti dhe partnerja e tij vishen me rroba tradicionale, por ka diҫka që nuk shkon

Nora Istrefi konsiderohet si njëra ndër femrat më seksi të skenës sonë muzikore. Ajo tashmë është nënë e një vajze, por kjo nuk ndikon që ajo të duket më pak atraktive, shkruan ORAinfo. Nora pos me projekte e koncerte të shumta, është aktive edhe në rrjetet sociale me postime nga të ndryshmet. Mjaftë aktiv është edhe Roberti me postime të ndryshme, madje tani është edhe pjesë e spektaklit “Dancing ëith the starts”, ku ka partnere një femër seksi. E të dy bashkë, sot kanë pozuar me veshje tradicionale. A thua Nora nuk po xhelozon fare për këto gjëra./ORAinfo/

Read More »

Pëfundojnë pritjet, ky është futbollisti më i mirë në planet

Luka Modric i jep fund “epokës Messi – Ronaldo”, shpallet fitues i “Topit të Artë” Në Paris të Francës, Luka Modric është shpallur fituesi i trofeut më të vlefshëm individual, “Ballon d’Or” apo “Topi i Artë”. “France Football” i ka dhuruar çmimin “Ballon d’Or”, Luka Modric-it, i cili në katërshen e fundit triumfoi ndaj Cristiano Ronaldo-s, Antoine Griezmann dhe Kylian Mbappe. Kroati deri tek ky sukses erdhi më shumë falë sukseseve që arriti me skuadrën e tij, Real Madrid dhe me kombëtaren e Kroacisë. Modric ishte fitues i Ligës së Kampionëve me Real Madrid ( për herë të tretë radhazi), sukses për të cilin kroati nuk kontribuoi aq shumë as me gola as me asistime.

Read More »

Milan ka transferuar yllin më të mirë të Brazilit

Milan ditë më ma parë ka zbuluar se do të përforcohet më një lojtar të ri. Davide Lippi, foli për shtypin italian në lidhje me potencialin e ri të mundshëm të Milanit, Lucas Paqueta përcjell ORAinfo. “A meriton ai aq para? Duke parë potencialin e tij dhe duke llogaritur që ai është një nga lojtarët më të mirë në Brazil, mendoj se Milani bëri mirë që e rrëmbeu atë herët … “, ka thënë Lippi. Braziliani do të mbërrijë në dritaren e transferimit të janarit te Milani dhe tashmë ka zgjedhur numrin e q;ë ta bartë te rossonerët. “Do të mbaj fanellën me numër . 39 “, ka thënë tha ylli brazilian. 21-vjeçari do të bashkohet me Rossonerët në dritaren e transferimit të janarit për 35 milionë euro./ORAinfo/

Read More »