Home / INTERESTING / Pulat ‘u bashkuan për të vrarë dhelprën’ në një shkollë bujqësore në Francë
A picture taken on December 6, 2016 shows chickens at a henhouse near Loon-Plage. - France raised its risk level for avian flu to "high" after new cases of the "highly pathogenic" H5N8 strain of the virus were detected. (Photo by PHILIPPE HUGUEN / AFP)

Pulat ‘u bashkuan për të vrarë dhelprën’ në një shkollë bujqësore në Francë

Pulat në një fermë të shpezëve në Francën veriperëndimore dyshohet se kanë vrarë një dhelpër, e cila ishte përpjekur të futej në kafazin e tyre.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, dhelpra mendohet të ketë hyrë në strehën e tyre në një shkollë bujqësore në muzg javën e kaluar.

Dhe kanë qenë nxënësit në shkollën Le Gros Chêne në Brittany ata që zbuluan trupin e dhelprës mëngjesin e ardhshëm kur bënë raundet e tyre për të kontrolluar pulat.

“Në një qoshe, gjetëm këtë dhelpër të ngordhur”, tha Pascal Daniel, kreu i shkollës për AFP. “Kishte një instinkt të bagëtisë dhe ata e sulmuan atë me sqepat e tyre”.

Ferma thuhet se ka një kafaz pule që është i hapur gjatë gjithë ditës, dhe pulat e kalojnë pjesën më të madhe të ditës jashtë. /Telegrafi/

A picture taken on December 6, 2016 shows chickens at a henhouse near Loon-Plage. - France raised its risk level for avian flu to "high" after new cases of the "highly pathogenic" H5N8 strain of the virus were detected. (Photo by PHILIPPE HUGUEN / AFP)

Shperndaje nese ke nje mik te mire...
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Pulat ‘u bashkuan për të vrarë dhelprën’ në një shkollë bujqësore në Francë Pulat ‘u bashkuan për të vrarë dhelprën’ në një shkollë bujqësore në FrancëRating: 4.8