Home / JETA

JETA

Lajme nga Jeta ne KosovaToday News

Takimet me miqtë, të domosdoshme

Rezultatet e hulumtimit më të ri kanë treguar që për lumturi dhe shëndet mendor të meshkujve është me rëndësi që dy herë në javë të takohen me miqtë. Meshkujt qysh tani do të kenë edhe një justifikim para partnereve kur të dalin për t’u takuar me shokët. Profesori Robin Dunbar, …

Read More »

Dashuri e përjetshme apo sa të zgjasë? Kjo varet edhe nga ju!

Këshilla për të mbajtur një marrëdhënie me kalimin e kohës dhe për ta bërë atë të qëndrueshme dhe të lumtur “Dhe ata jetuan përgjithmonë të lumtur” ashtu si në përralla. Të zgjasësh një marrëdhënie, ndoshta për gjithë jetën, nuk është një mision i pamundur, edhe pse në këto vite duket …

Read More »

Thëniet më inspiruese nga Angelina Jolie

Angelina Jolie njihet si një person me mëshirë të jashtëzakonshme. Nëna e bukur e gjashtë fëmijëve (tre prej të cilëve janë të adaptuar) është e përfshirë në shumë misione humanitare anë e mbanë botës. Ajo ka fituar edhe çmime ndërkombëtare për përfshirjen e saj në të drejtat e refugjatëve dhe …

Read More »

Orkidea, lulja e momenteve të veçanta

Nëse jeni duke menduar të bëni një tufë me lule, si dhuratë, harrojini trëndafilat. Ngjyrë vjollce apo e bardhë, e verdhë apo rozë, orkideja vjen në shumë ngjyra, por e rrallë në llojin e saj. Orkidea ose Phalaenopsis është lule me origjinë aziatike. Japonia është vendi ku kjo lule rritet. …

Read More »

Koha e duhur për të zbuluar sekretet në një lidhje

Kur jeni me dikë doni që të mos ketë sekrete, të cilat mund t’ju dëmtojnë marrëdhënien, por në fakt duhet të tregoheni të kujdesshëm që të mos zbuloni gjëra të rëndësishme tepër shpejt apo tepër vonë… Kur keni krijuar një marrëdhënie të re, është e vështirë të vizatoni një kufi …

Read More »

Formula më precize: Llogaritni sa do të kaloni bashkë si çift

Dashuria nuk mund të llogaritet apo të matet? Matematikanët e theksojnë të kundërtën. Kanë zbuluar formulën me të cilën mund të llogaritet sa do të zgjat lidhja Në kuadër të hulumtimit të madh shkencëtarët kanë anketuar dy mijë meshkuj dhe femra, transmeton Telegrafi. I kanë pyetur se çka konsiderojnë më …

Read More »