Home / KOSOVA

KOSOVA

KOSOVA News

Ja pse u suspendua Polici për rastin e djalit të Shpend Maxhunit

Lidhur me rastin e djalit të Shpend Maxhunit ishte suspenduar një polic pasi bëri hyrje të paarsyetuar në sistem e të dhënave. Zyrtari policor, Afrim Karaxha, ishte raportuar se është suspenduar nga puna me dyshimin se ka zbuluar për media që Shpëtim Maxhuni, djali Shpend Maxhunit, shefit të Agjencisë Kosovare për Inteligjencë, është përfshirë në një rast penal. Por drejtori i Policisë, Rashit Qalaj, ka thënë se nuk ka qenë kjo arsyeja e suspendimit. “Nuk është suspenduar se ai i ka njoftuar mediat për rastin, por se ka hyrë në mënyrë të paautorizuar në sistemin e të dhënave”. “Ai ka hyrë disa herë në këtë sistem dhe të gjitha ato i ka arsyetuar, por nuk ka mundur ta arsyetoj edhe një hyrje 18 sekondëshe. Pasi këto informata janë shumë të klasifikuara, është konstatuar se ai i ka nxjerrë disa nga ato”. Kështu ka thënë Qelaj para Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri, njofton klankosova.

Read More »

Kadri Veseli kërkon nga BE-ja t’i trajtojë barabartë Kosovën dhe Serbinë

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka folur në konferencë për media për zhvillimet e fundit politike, për vendimet e Kuvendit për Ushtrinë, bisedimet me Serbinë dhe letrën e Presidentit Amerikan, Donald Trump. Veseli tha se Kosova nuk do ta heqë taksën ndaj Serbisë derisa BE ta trajtojë barabartë, ndërsa bëri të ditur se reciprociteti do të jetë baza e vendimeve për ecjen përpara. “Kosova është shtet i pavarur dhe sovran. Bashkimi Evropian nuk mundet që Kosovën ta shikojë nga perspektiva integruese e Serbisë. Rruga e Kosovës për në Bruksel nuk kalon, as nuk ka për të kaluar përmes Beogradit. Serbia duhet ta kuptojë se Kosova është shtet i pavarur dhe është e detyruar të jetojë me këtë fakt në shekujt që do të vijnë. Nëse s’e kupton, ne do ta bëjmë që ta ndjejë shtetin e Kosovës çdo ditë e më shumë”, tha Veseli ndër të tjera në konferencën me gazetarë.

Read More »

Numri i pjesëtarëve të Njësisë Speciale rritet nga viti i ardhshëm

Policia e Kosovës ka planifikuar që vitin e ardhshëm rritet numri i pjesëtarëve të Njësisë Speciale. Drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj tha se vitin e ardhshëm do të rritet numri i pjestarëve të Njësisë Speciale. Edhe pse tha se kurohet kosto shtesë për blerjen e pajisjeve, drejtori shpreson të marrë mbështetjen për këtë kërkesë. Qalaj në Komisionin për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e FSK-së, duke raportuar punën pas marrjes së mandatit tha se ka kërkuar auditim të brendshëm në fushën e financave, prokurimit dhe logjistikës. “Që nga marrja e detyrës si drejtor i Policisë kam kërkuar një auditim të brendshëm në fushën e financave, prokurimit dhe logjistikës në mënyrë që ta dimë gjendjen reale dhe të i hartojmë prioritetet në polici, po ashtu implementimi i udhëzimeve në respektimin e orarit të punës dhe orari në polici është qind për qind dhe nuk kemi më dukuri të policëve në kateteri, në objekte fetare në orarin e punës etj”, tha Qalaj. “Kemi bërë rritjen e k..

Read More »

Merret vendimi: Policëve u ndalohen gjatë orarit kafenetë dhe xhamitë

Policëve të Kosovës gjatë orarit u është ndaluar të shkojnë në kafenetë dhe xhamitë. Ministri i Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa dhe drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj janë duke raportuar në Komisionin Parlamentar për Punë të Brendshme. Qalaj para deputetëve ka thënë se orari i punës është duke u respektuar nga policia dhe se u është ndaluar qëndrimi në kafene dhe shkuarja në xhami gjatë orarit të punës, raporton KTV. “Orari i punës është duke u respektuar qind për qind. Ua kemi ndaluar pjesëtarëve policorë qëndrimin në fakele gjatë orarit të punës dhe shkuarjen në xhami”, ka thënë Qalaj që ka bërë të ditur se Policisë i janë shtuar 107 pjesëtarë të intervenimit të shpejtë. Mustafa i MPB-së ka thënë se objektivat e ministrisë që drejton janë luftimi i korrupsionit, krimin e organizuar siç është trafikimi i qenieve njerëzore dhe migrimin e pa rregullt. Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, ka kërkuar nga Mustafa dhe Qalaj që të mos ndodhin më skandalet siç ja..

Read More »

Serwer thotë se Ushtria e Kosovës mund të ishte bërë edhe më herët

Ish-diplomati amerikan Daniel Serwer ka thënë se ushtria e Kosovës ishte hap i domosdoshëm dhe mund të ishte bërë edhe më herët. Serwer, ka thënë se krijimi i Ushtrisë së Kosovës ka qenë një hap shumë i nevojshëm për t’u bërë. Madje sipas tij, Ushtria e Kosovës do të mund të krijohej shumë më herët pasi nuk paraqet kërcënim për askënd. “Askush nuk do të duhej të mendonte se populli i Kosovës ose shqiptarët do të qëndronin pa ushtri. NATO nuk do të jetë përgjithmonë aty. Ky është një hap i domosdoshëm që mund të ishte bërë edhe më herët, pasi edhe vet Thaçi ka deklaruar se i vjen keq që nuk është bërë pesë vite më parë”, ka thënë Serwer për televizionin N1, transmeton Gazeta Express. Teksa ka folur për situatën e sigurisë në Ballkan, Serwer thotë se nuk mendon se gjendja është sikurse në vitet e 90-ta, megjithatë thotë se ka një rrezik për de stabilizim dhe konflikte të vogla. Ai ka folur edhe për dialogun e bllokuar prej muajsh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke potencuar se një s..

Read More »

Kërkesa me e re e Serbisë, “treshja e madhe” të vendosë për Kosovën

Serbia po kërkon që dialogu mes Kosovës dhe Serbisë të të kalojë nën udhëheqjen e Kombeve të Bashkuara. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit në OKB për Kosovën kërkoi që vazhdimi i dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës të ketë rol më të madh të Kombeve të Bashkuara. Media serbe shkruan se edhe në të kaluarën kishte kërkesa që procesi të jetë nën udhëheqjen e organit ndërkombëtar, Mirëpo, sipas mediave serbe, kundërshtimi ka ardhur nga Brukseli që për plot tetë vite pa sukses ka udhëhequr dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës për normalizimin e raporteve. Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq ka thënë se tani ndoshta është momenti më i mirë që çështja e Kosovës të kthehet tek Kombet e Bashkuara. “Do të ishte e dobishme për procesin e dialogut dhe mund të shfaqet shpresa që ndoshta mund të arrijmë një zgjidhje të pranueshme që nëpërmjet këshilluesve tanë të fuqishëm Rusisë dhe Kinës mund t’i japim garanci Shteteve të Bashkuara të Amerikës”, ..

Read More »

Ja sa foshnja kanë lindur brenda 24 orëve në QKUK

Në Kliniken e Gjinekologjisë në QKUK gjatë 24 orëve të fundit kanë lindur gjithësejt 22 foshnje. “Në Klinikën Obstetrike Gjinekologjike të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ka pasur gjithsej 22 lindje, gjatë 24 orëve të fundit. Prej tyre, 15 janë meshkuj dhe 8 femra. Ndërsa një nënë ka lindur binjak. 5 lindje kanë qenë me operacion, përderisa 6 nëna kanë lindur për herë të parë”, thuhet në njoftimin për media.

Read More »

Partitë opozitare në KQZ po dëmtohen nga Presidenti

Komisioni Qendror Zgjedhor po vazhdon të ketë probleme. Nga zgjedhjet e vitit të kaluar kanë dalë tri grupe parlamentare, PAN, LAA dhe LVV e që sipas Kushtetutës këto grupe do të duhej të kishin nga dy përfaqësues në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Por presidenti Hashim Thaçi ka vendosur që edhe grupeve që janë formuar pas zgjedhjeve t’ua bëjë “dhuratë” nga një vend në KQZ, duke i dëmtuar kështu dy partitë e mëdha opozitare, LDK-në e LVV-në, shkruan sot Gazeta Zëri. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, u ka kërkuar gjashtë grupeve parlamentare shqiptare (LDK, LVV, PDK, PSD, AAK dhe Nisma) që të propozojnë nga një përfaqësues për anëtar të Komisionit Qendror të Zgjedhje. Por kjo kërkesë e Thaçit po vlerësohet si antiligjore e antikushtetuese, pasi në bazë të Kushtetutës së Kosovës propozimet vijnë nga gjashtë grupet më të mëdha parlamentare, por nga zgjedhjet e vitit të kaluar kanë dalë vetëm tri grupe: PAN (PDK-AAK-Nisma), LAA (LDK-AKR-Alternativa) dhe LVV, që nënkupton se ato t..

Read More »

Bëri kërkesë të ndihmohet Serbia, Hahn po e pret diçka e keqe!

Komisioneri Johannes Hahn mund të përballet me drejtësinë, kjo pas kërkesës që bëri për ta ndihmuar Serbinë. Fondacioni “Besa” që përfaqëson 110 biznese në Gjermani, i ka dërguar një letër komisionerit Johannes Hahn, përmes së cilës i ka kërkuar që ta rimendojë vendimin e tij për ta ndihmuar Serbinë. “I nderuari z. Hahn, pasi që u informuam nga shtypi kosovar në lidhje me mbështetjen financiare me taksat tona që i keni ofruar Serbisë, në tatimpaguesit bavarez kërkojmë nga ju sqarim të menjëhershëm: – Sipas cilit vendim të Komisionit Evropian keni vendosur të ndihmoni shtetin serb? – Sipas cilit rregull themelor keni marrë një vendim të tillë?”, thuhet në letrën e Fondacionit “Besa”. Fondacioni e ka lutur komisionerin që ta rimendoi këtë vendim, duke u sjellur kujdeseshim me taksat e tyre. “Këtë u kërkojmë në emër të 110 kompanive bavareze me 3500 punëtorë. Kërkojmë një përgjigje të menjëhershme, natyrisht se do të mjaftonte një deklaratë për media, apo të na e ktheni një përgjigj..

Read More »

Këto temperatura na presin sot

Temperaturat e ulëta do të vazhdojnë edhe gjatë të mërkurës në vendin tonë. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot në vendin tonë do të ketë mot relativisht i qetë dhe me ngrica, ndërsa nëpër ultësira do të ketë kushte për formim të mjegullës. Fushat me presion të lartë atmosferik të cilat e kanë përfshirë vendin do të vazhdojnë të mbeten aktive edhe për ditën e mërkurë. Në këtë gjendje meteorologjike do të mbajë mot relativisht i qetë dhe me ngrica, ndërsa nëpër ultësira do të ketë kushte për formim të mjegullës. Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet -6 deri -4 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet -2 deri në zero gradë Celsius. Qarkullimi i masave të ajrit do të jetë i dobët dhe do të ndikoj negativisht në cilësinë e ajrit. Do të fryjë erë e lehtë nga drejtimi i verilindjes, ndërsa pasdite nga juglindja.

Read More »