Home / KOSOVA (page 4)

KOSOVA

KOSOVA News

Milionat e kredisë shtetërore janë keqmenaxhuar

Keqmenaxhohen 520 milionë eurot e kredisë shtetërore. Tek këtë vit ka mundur të vihet në funksion një aparaturë në Kardiologjinë Invazive, ani se për ta blerë atë ka gati katër vjet prej kur Kosova e ka marrë një kredi prej 2.11 milionë eurosh. Ka ndodhur kjo, shkaku i keqmenaxhimit të …

Read More »

Rindez ‘lufta’ politike në Kosovë, shkak BE-ja

Bashkimi Evropian rindez ‘luftën’ politike në Kosovë. Deklarata e komisionarit Johannes Hahn se nëse palët dëshirojnë, shkëmbimi i mundshëm i territoreve mund të jetë pjesë e marrëveshjes përfundimtare Kosovë – Serbi ka rindezur “luftën” politike në vend. Përfaqësuesit e partive politike thonë se deklaratat e tilla para takimit të Berlinit …

Read More »

Zëvendësimi i orëve, ky është lajmi i fundit

Vazhdon mosmarrëveshja për orët. Ministri i Arsimit në Qeverinë e Kosovës, Shyqeri Bytyqi, ka thënë se orët e humbura mësimore do të kompensohen. Bytyqi ka thënë se MASHT ka pasur një takim me drejtorët DKA-ve, KMDLNJ dhe SBASHK-un, dhe se nuk është arritur ndonjë marrëveshje me këta të fundit për …

Read More »