Home / LAJME

LAJME

Marrëveshja e 10 pikëshe e opozitës në Shqipëri

Si rezultat i punës për nënshkrimin e marrëveshjes për krijimin e koalicionit opozitar, që do të firmoset sot në Tiranë, A2 CNN mëson 10 pikat ku përqendrohet pakti mes partive që përbëjnë koalicionin. 1. Krijimi i një koalicioni të bashkuar opozitare dhe qytetare për zgjedhjet e ardhshme në vend 2. …

Read More »

PD formon koalicionin opozitar

Partia Demokratike (PD), pritet të nënshkruaj marrëveshjen për krijimin e koalicionit opozitar. Siç bëhet me dije, me koalicionin e PD bashkohen partitë kryesore të opozitës, që kërkojnë zgjedhje të lira e të ndershme pa Edi Ramën kryeministër. Mësohet se kjo do jetë një nga pikat e marrëveshjes për krijimin e …

Read More »

Sot pritet të regjistrohet “Bindja Demokratike” nga opozita e re

Bindja Demokratike pritet që të regjistrohet sot në gjykatën e Tiranës si forcë politike dhe më pas vendimi kalon në KQZ për tu regjistruar për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Mbrëmjen e djeshme themeluesit e Bindjes Demokratike zhvilluan një takim 3-orësh, ndërsa Astrit Patozi ishte fjalë pak për gazetarët. “Faleminderit …

Read More »

Më këtë ligj përgjysmohet Qeveria

Republika e Kosovës ka qeverinë me të madhe në Evropë. Qeveria e Kosovës është një prej qeverive më të mëdha në Evropë pasi përbëhet nga gjithsejtë 21 ministra, 5 zëvendëskryeministra si dhe rreth 80 zëvendësministra. Por numri i ministrave dhe zëvendësve të tyre pritet të ulet, në rast se Qeveria …

Read More »

Dëbimi i gylënistëve, sot intervistohet persidenti Thaçi

Hashim Thaçi intervistohet sot për dëbimin e shtetasve turq. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot do të intervistohet në Komisionin Hetimor Parlamentar. Me fillim prej orës 13:00, presidenti i vendit, Hashim Thaçi, do të intervistohet në Komisionin Hetimor Parlamentar në lidhje me ndriçimin e rastit të dëbimit të gjashtë shtetasve …

Read More »