Home / SPORT

SPORT

SPORT

Pa këta lojtarë, Milan nuk mund të “marrë frymë”

AC Milan mundi Sassuolo dje në San Siro në atë që ishte një performancë disi bindëse. Megjithatë, Rossonerët kanë kaluar Interin në renditjen e Serie A dhe tani janë të 3-të në tabelën përcjell ORAinfo. Qasja e lojtarëve të Milanit nuk ishte shumë e këndshme për atë ditë dhe madje edhe trajneri Gennaro Gattuso pranoi se performanca nuk ishte e mirë në aspektin e cilësisë teknike. Sassuolo kishte momentet e tyre gjatë gjithë ndeshjes, por nuk ishin të aftë të kapitalizonin, gjithashtu për shkak të mbrojtjes solide të Milanit, të udhëhequr nga Alessio Romagnoli dhe Mateo Musacchio. Dy qendër mbrojtësit si dhe Gianluigi Donnarumma në gol, ishin protagonistët e vlerësimeve të lojtarëve në mediat italiane këtë mëngjes. Këtu janë vlerësimet e Milanit nga mediat kryesore: Gazzetta dello Sport: Donnarumma 7; Kalabria 6, Musacchio 6,5, Romagnoli 6, Rodriguez 6; Kessie 6, Bakayoko 5,5, Paqueta 6; Suso 5.5, Piatek 6, Calhanoglu 5.5. Zëvendësimet: Biglia 6 Corriere della Sera: Donnarumma..

Read More »

Inzaghi shokon Milanin

Menaxheri i Lazios, Simone Inzaghi beson se dy ndeshjet e fundit të klubit kanë vërtetuar se biancocelesti është më i mirë sesa AC Milan dhe Roma. Derby della Capitale pa Lazio kapur një fitore masive dhe vendimtare 3-0 ndaj giallorossi dhe fitorja i ndihmoi ata të ishin në nivel në pikë me rivalët . Golat nga Felipe Caicedo, Ciro Immobile dhe Danilo Cataldi e panë Lazion fitues përcjell ORAinfo. Pas lojës, Inzaghi po bisedonte rreth lojës dhe ai tha: “Ne kemi treguar në këto dy ndeshjet e fundit se ne kemi qenë superior ndaj Milanit dhe Romës. “Ne kemi merituar të fitojmë, kemi humbur pikë sepse muajin e kaluar kemi pasur 11 lëndime mes Genoas dhe Seviljes”, ka thënë Inzahgi./ORAinfo/

Read More »

E gjithë Evropa po flet për Milanin, ja për çfarë

Dje kundër Sassuolo, AC Milan edhe njëherë përpiqej të impononte lojën e tyre, por mbrojtja bëri diferencën në San Siro. Faza e sulmit patjetër duhet të përmirësohet, por Gattuso e di se ai mund të llogarisë në qëndrueshmërinë e mbrojtjes së tij, e cila ngadalë po bëhet një departament i denjë i Ligës së Kampionëve përcjell ORAinfo. Milan ka qenë i aftë të mbajë të pastër në katër ndeshjet e para të Serie A për herë të parë që nga dita e Fabio Capello (sezoni i 1993/94). I udhëhequr nga një super Donnarumma dhe një Romagnoli në kufijtë e përsosjes, mbrojtja vazhdon të zvarrit pjesën e mbetur të ekipit. Me vetëm 3 gola të pranuara në vitin 2019, Milani është ndër ekipet më të mira mbrojtëse në Evropë./ORAinfo/

Read More »

Yllin që e kërkoi Milani, sot shënoi dy gola për ekipin e tij të ri

U kërkua nga Milani, por Morata zgjodhi Spanjën. Alvaro Morata nga i kontestuar në idhull i tifozëve bardhekuq. Sulmuesi spanjoll, i mbërritur tel Atletico Madridit në janar, shënoi dygolësh në fitoren 0-2 në fushën e Real Sociadadit, ndërsa në ndeshjen paraardhëse pat realizuar golin e parë në fitoren me të njëjtat shifra (2-0) ndaj Vellarrealit në “Wanda Metropolitano”. Sfida në “Anoeta” u mbyll brenda tre minutave (30’ dhe 33’) nga ish-sulmuesi i Chelsea-t, fillimisht në zhvillimet e një goditjeje këndi, pas devijimit të Godin, dhe 3 minuta më vonë sërish me kokë, pas ekzekutimit të një goditjeje standarde nga Koke. Nga minuta e 62-të “Los Colchoneros” luajtën në inferioritet numerik, pas daljes me karton të kuq (pas dy të verdhave) të Koke, por skuadra e Simeomes, e mësuar me vuajtje, e administroi rezultatin, duke marrë një fitore shumë të rëndësishme në këtë transfertë të vështirë. Rivendoset tashmë diferenca prej 7 pikësh me Barcelonën kryesuese, ndërsa Reali ndjek i treti..

Read More »

I iku pozita e parë nga duart, ja kënd e fajëson Klopp

E nisi sezonin me shumë energji, por jo gjithçka shkoi siç ishte planifikuar. Liverpool e humbi kreun e tabelës, pas barazimit pa gola ndaj Evertonit në xhiron e 29-të në Premeirligës. Klopp ka thënë pas ndeshjes se ishte një ndeshje e vështirë, pasi era frynte nga të gjitha anët. “Ishte një ndeshje shumë e vështirë, me një kundërshtar shumë të ashpër”, tha fillimisht trajneri gjerman.E di se kjo gjë nuk do u pëlqejë disa personave, por era vazhdonte të frynte në drejtime të ndryshme. “Ju e keni parë në shumë momente atë gjë, kjo nuk i ndihmoi futbollit, sidomos kur topi ishte në ajër.”, ka shtuar më tej Klopp.

Read More »

Boban “qon në këmbë rossonerët” me deklaratën e fundit

Zvonimir Boban ishte një nga shumë kampionë të cilët kanë veshur fanellën e Milanit në 30 vite të Silvio Berlusconi. Në përvojën e Rossonerëve, Kroati fitoi katër tituj të ligës, dy Supercupa italiane, një Ligë të Kampioneve (1994) dhe një Superkupë Europiane. Nëntë VITE të paharrueshme, në të cilat mblodhi 229 paraqitjeve dhe shënoi 29 gola përcjell ORAinfo. Milan, pasi bleu atë nga Dinamo Zagreb, vendosi ta dërgojë atë në Bar për një vit. Nuk ishte një eksperiencë e shkëlqyer dhe për rikthimin e tij në Milano, Berluskoni e bëri atë të ndiente të gjithë mbështetjen e tij. Kështu Boban e kujton atë moment në mikrofonët e Sky Sports: “Momenti që më kujtohet me më shumë kënaqësi është kur u ktheva nga Bari, ku bëra keq, dhe donin të më dërgonin një herë tjetër me kredi. “Në Marsejë. Unë nuk e konsiderova veten aq të varfër dhe unë thashë: “Ose më shitni ose do të rri”. Unë nuk dua të shkoj në Marsejë. “Berluskoni më tha: ‘Mos u shqetësoni se askush nuk do t’ju bëjë luftë, në..

Read More »

“Ndizet San Siro”, ylli i madh po e vesh fanellën kuqezi

Gjigantët e Serie A AC Milan janë vendosur të bëjnë një ofertë vendimtare për të nënshkruar mesfushorin e Sassuolo, Stefano Sensi, përcjell ORAinfo. Sensi ka qenë një nga lojtarët më të rëndësishëm të Sassuolo këtë sezon dhe ka qenë i lidhur me një lëvizje tek rossoneri gjatë muajve të fundit. Ai është shfaqur në 20 ndeshje Serie A për neroverdi këtë sezon, duke shënuar një herë dhe duke ndihmuar dy herë. Ne e kuptojmë se Milan tani është gati të bëjë një ofertë vendimtare për ta tunduar italianin nga Sassuolo, të cilët kanë marrëdhënie shumë të mira me Rossonerët për shkak të transferimit të Manuel Locatellit./ORAinfo/

Read More »

Rossonerët në festë! Leonardo po e sjell yllin e madh në “San Siro”

Projekti i të rinjve në shtëpinë e Milanos do të vazhdojë në afat të gjatë duke përfshirë edhe në departamentit ofensiv. Sipas treguesve të fundit të tregut, rossonerët së shpejti do të gjuajnë për burime të reja dhe premtuese, në veçanti një krah sulmimi të shpejtë dhe cilësor dhe një sulmues që mund të integrohet sa më shpejt që të jetë e mundur, siç ndodhi me Krzysztof Piatek në sesionin e fundit përcjell ORAinfo. Në këtë kuptim, redaktorët e Sportmediaset treguan emrin që së shpejti do të i bashkohet Milanit. Allan Saint-Maximin i kërkuar në janar dhe me të cilën do të duket se tashmë ekziston një marrëveshje e përgjithshme në nivelin kontraktual. Ai do të largohet nga Nice dhe duket i bindur se ai do të ndryshojë shpejt fanellën e tij./ORAinfo/

Read More »

Milan tronditet, nuk po mund ta rrëmbejë “mbretin” e mesfushës

Hector Herrera një nga lojtarët qën i skadon kontratën në qershor 2019 dhe është tunduar nga disa klube. Lamtumira e tij në Porto, ku ai ka jetuar që nga viti 2013, është pothuajse i sigurt deri tani përcjell ORAinfo. Mesfushori dëshiron të përfshihet në një ligë më konkurruese sesa Portugalia. Ai dëshiron një aventurë të re që i jep atij më shumë stimulim në një nivel sportiv dhe gjithashtu një kontratë më të mirë ekonomikisht. Në Itali emri i tij tashmë është lidhur me Milanin, Interin dhe Romën. Do të ishte një goditje e mirë në parametrat zero për departamentet respektive të mesfushës. Thuhet se Herrera me siguri do të shkojë në Lyon. Mesfushori meksikan do t’i vlerësojë të gjitha ofertat mirë, ai ende ka mjaft kohë për të marrë një vendim përfundimtar. Milan, ashtu si edhe të tjerët, vazhdon të përcjellë situatën./ORAinfo/

Read More »

Higuaini shokon Milanin me deklaratën e fundit

Sulmuesi i Chelseat dhe ish sulmuesi i Milanit, Gonzalo Higuain, ka zbuluar se atij i mungon në Itali. Higuain shënoi për Chelsea gjatë fitores së tyre 2-1 ndaj Fulhamit dhe ky ishte goli i tij i tretë i sezonit për Blues. Ai ka ardhur në Stamford Bridge në huazim nga Juventusi, pasi ka përfunduar aventurën e tij të huazimit në Milan përcjell ORAinfo. Pas ndeshjes kundër Cottagers, Higuain po bisedonte me Sky Italia rreth golit dhe jetës në Itali dhe ai tha: “Unë jam kthyer? Jam i lumtur me lojën dhe golin. Është e rëndësishme të marrësh tre pikë për garën e Ligës së Kampionëve. “Kam lënë miq dhe një trajner të shkëlqyeshëm në AC Milan. Çfarë ndodhi atje? Këto janë gjëra që ndodhin në futboll dhe fati nuk ka shkuar mirë dhe kam marrë një vendim që për mua ishte më i miri”, ka thënë argjentisni./ORAinfo/

Read More »