Home / SPORT

SPORT

SPORT

Lajm “bombë” nga Anglia,United e ka gjetur pasusin e Mourinhos

Manchester United ka bërë tashmë lëvizjet e para për të siguruar shërbimet e trajnerit të Tottenhamit, Mauricio Pochettino, pohon Daily Mail përcjell ORAinfo. Pochettino ka qenë prej kohësh një objektiv i klubit, por ndjekja e trajnerit nga Argjentina u bë më serioze të martën pas shkarkimit të Jose Mourinhos. United do të duhet të paguajë shuma të mëdha për ta zhvendosur trajnerin e Tottenhamit sezonin e ardhshëm, por Pochettino pritet të kushtojë deri në 40 milionë dollarë./ORAinfo/

Read More »

Ishte hero për City-in, ja çfarë thotë Guardiola për Muriqin

Aro Muriq, që prej ndeshjes së parë të Ligës së Kombeve mbron ngjyrat e Kosovës, është heroi i sotëm i Manchester City Portierit të Kosovës sot i është brohoritur emri në tribunat e tifozëve mysafirë në King Poëer Stadium dhe portieri kosovar e ka shijuar këtë pasi që edhe bashkëlojtarët e tij e kanë ngritur atë mbi duart e tij. Muric në këtë ndeshje priti dy penallti, penalltinë e Maddison dhe atë të mbrojtësit turk Soyuncu, duke dërguar Manchester Cityn në gjysmëfinale. “Sezonin e kaluar Claudio (Bravo, v.j) ishte i jashtëzakonshëm, por këtë vit Aro është i jashtëzakonshëm”, ka thënë strategu spanjoll Pep Guardiola pas ndeshjes dhe pritjes së Muriqit të dy penalltive. Kujtojmë se sivjet, Aro Muriqi ka luajtur të gjitha ndeshjet e Carabao Cup të Manchester City derisa është në rolin e portierit të dytë. Aro Muriq pritet që të paraqitet edhe në ndeshjet e FA Cup që City pritet ti zhvillojë gjatë muajit janar, por edhe në Carabao Cup ku City do të luaj në dy gjysmëfinale po ashtu g..

Read More »

Pas Milanit, ja cili ekip rrezikon të dënohet

Chelsea akuzohet për shfaqje racizmi në sfidën e fundit ndaj Vidit në Europa League. Qeveria e futbollit europian UEFA ka nisur një hetim për incidentinm e shfaqur në takimin e luajtur në Hungari e cila përfundoi me rezultatin 2-2. Pretendohet se tifozët e Chelseat kanë organizuar kore raciste, bashkë me disa tifozëve të Vidit. Ky bëhet precedenti i dytë brenda pak ditësh pas ndeshjes së kampionatit anglez me Manchester Cityn, teksa njëri prej tifozëve të Chelseat ofendoi me thirrje raciste futbollistin e “Qytetarëve” Raheem Sterling. Por këtë herë vendimi pritet të dëmtojë vetë klubin e njohur britanik.

Read More »

Pas plotë 12 vitesh, kjo gjë i ndodhi sonte Milanit

Milani ,ka luajtur dy ndeshje 0-0 në Serie A për herë të parë në më shumë se 12 vjet. Kuqezinjtë regjistruan një ndeshje pa gola kundër Torino javën e kaluar, pastaj patën të njëjtin rezultat në Stadio Dall’Ara me Bolonjë këtë mbrëmje përcjell ORAinfo. Hera e fundit që Milan ka regjistruar dy barazime pa gola 0-0, ishte pikërisht në tetor 2006. Ky barazim bëri të paktën fundin e Bolonjës me pesë disavantazh të njëpasnjëshëm në Diavolo.Në anën tjetër Milan pozicionohet në vendin e katërt me gjithsej 27 pikë të tubuara./ORAinfo/

Read More »

Bologna-Milan përfundon ndeshja, rezultati i papritur

Milan nuk ka arritur më shumë se një barazim pa gola 0-0 kundër Bolognas. Ndeshja e cila u zhvillua sonte, nuk solli fitues ani pse të dyja skuadrat kishin rastet që të shënonin përcjell ORAinfo. Përkundër dominimit të rossonerëve në këtë ndeshje, ekipi mysafir nuk arriti që të shënojë një gol që do të ia siguronte tri pikë të vlefshme. Gjërat për ekipin e Gattusos u bënë edhe më të vështira ku në minutën e 76” Bakayoko mori kartonin e dytë të verdhë duke lënë skuadrën me dhjetë lojtarë në fushë. Pas këtij barazimi, Milan është në pozitën e katërt me 27 pikë të tubuara një më shumë se Lazio që është pas rossonerëve, derisa Bologna fundoset edhe më shumë në tabelën e Seria A me vetëm 12 pikë të tubuara./ORAinfo/

Read More »

Ylli i madh jep goditje të fuqishme Milanit, nënshkruan me Barcelonën

Mesfushori i Paris Saint-Germain, Adrien Rabiot thuhet se ka arritur një marrëveshje për t’u bashkuar me gjigantët spanjoll,të Barcelonës në fund të sezonit në vazhdim përcjell ORAinfo. Drejtori sportiv i PSG-së Antero Henrique konfirmoi dje se francezi do të largohet nga ekipi francez në fund të sezonit dhe nuk do të rinovojë kontratën e tij. Ai ka thënë se nuk e preferon Seria A,pasi që interesim për të kishin shprehur Juventusi dhe AC Milan. Le Parisien thotë se Rabiot ka arritur një marrëveshje me Barcelonën, duke i dhënë një goditje shpresave të Juventusit dhe Milanit, të cilët kanë qenë pas tij që nga kjo verë e kaluar dhe kanë shpresë ta nënshkruajnë atë falas./ORAinfo/

Read More »

Muriqi pret dy penallti, dërgon Cityin në gjysmëfinale të Kupës së Ligës

Manchester City ka siguruar kalimin në gjysmëfinale të Kupës së Ligës, duke e mundur Leicester Cityn pas ekzekutimit të penalltive në ‘King Power Stadium’. Kampionët e Premierligës kanë kaluar tutje në Kupën e Ligës, duke e mundur Leicester Cityn 3:1 pas ekzekutimit të penalltive, pasi koha e rregullt e ndeshjes përfundoi 1:1. Merita të mëdha në këtë sukses të Manchester Cityt pati portieri i Kosovë, Arijanet Muriqi, që priti dy penallti në serinë e penalltive. Koha e rregullt e ndeshjes nuk dhuroi fitues, duke përfunduar 1:1. Kevin De Bruyne në pjesën e parë kaloi Cityn në epërsi 0-1, ndërsa vendasit barazuan pak minuta para fundit të ndeshjes, kur shënoi Albrighton

Read More »

“Dridhet” Old Trafford, Juventus po ia rrëmben yllin e madh United

Agjenti i yllit të Manchester United ,Anthony Martial ka zbuluar se ata janë shumë larg pranimit të kushteve për një marrëveshje të re në Old Trafford, gjë që sheh mundësinë e kalimit te Juventusi. Ndërsa United ka shkaktuar mundësinë e zgjatjes së kontratës njëvjeçare për francezin, ata nuk kanë arritur marrëveshje për një marrëveshje afatgjatë për Martial, i cili ka hedhur poshtë dy oferta kontratash përcjell ORAinfo. Agjenti i tij, Philippe Lamboley, kohët e fundit po bisedonte me RMC Radio për gjendjen e tij dhe ai tha: “Rinovimi? Unë jam vërtetë pesimist për të ardhmen, ata tashmë na kanë dërguar disa oferta që nuk i plotësojnë kërkesat tona, të cilat tashmë fillojnë nga bazat dhe shumë larg nga ajo që duam”. Kujtojmë se për shërbimet e tij është i interesuar ekipi i Juventusit i cili ka dëshirë që francezin ta shohë në fanellën bardhezi./ORAinfo/

Read More »

Shkarkimit të Mourinhos ia sheh “sherrin” Juventusi

Shkarkimi i trajnerit Jose Mourinho nga Manchester United mund të ndryshojë rrjedhën e ngjarjeve te kjo skuadër, duke nisur nga emri i drejtuesit të ardhshëm deri te merkatoja që do të zhvillohet në janar e më pas. Sipas të përditshmes britanike “The Sun”, largimi i Mourinho ka bërë që mesfushori francez Paul Pogba të ndryshojë mendje dhe tani synon të qëndrojë në “Old Trafford”, për t’u bërë ai lideri i ri i “djajve të kuq”. Nëse Pogba, 25 vjeç, qëndron në Premier League, atëherë ëndrra e Juventusit për të sjellë kampionin e botës sërish në Serinë A merr fund edhe pse kohët e fundit është përfolur se ky transferim është pranë. Por largimi i Mourinho ka ndërlikuar këtë lëvizje, pasi francezi mund të rigjejë harmoninë tek United me trajnerin e ri dhe të qëndrojë, këtë herë si protagonist. Pogba dhe Mourinho kanë kohë që akuzojnë njëri-tjetrin me deklarata, madje edhe pas shkarkimit të trajnerit portugez, me lojtarin që duket se e fitoi këtë betejë personale me trajnerin. Tashmë ..

Read More »

Romagnoli befason: Ky njeri më mësoi artin e mbrojtjes

Mbrojtësi i Milanit, Alessio Romagnoli ka zbuluar se ish-trajneri i rossonerëve, Siniša Mihajlović është menaxheri më i mirë që ai ka luajtur dhe ai e ka mësuar më së shumti përcjell ORAinfo. Kohët e fundit Romagnoli po bisedonte me Eleven Sports dhe u pyetën se kush i ka mësuar atij artin e mbrojtjes së më shumë gjatë viteve. Italian zbuloi se Mihajloviq ka pasur ndikim të madh në lojën e tij. Ai tha: “Mihajlovic është ai që më ka mësuar më shumë nga të tjerët, përveç Bonucci dhe Chiellini, por mendoj se ju mësojnë më shumë si trajnerë sesa me shokët e tuaj”, ka përfunduar mbrojtësi italian. Kujtojmë se Romagnoli është njëri ndër futbollistët kryesor të Milanit, por që kohëve të fundit u përball me lëndime./ORAinfo/

Read More »