Home / TECH

TECH

TECH

Investimi i madh i Audi-s

Schott është kreu i përkohshëm i “Audi” pas arrestimit të Rupert Stadler për shkak të skandalit për manipulimin e testeve për ndotjen. Prodhuesi gjerman i automjeteve, “Audi” do të investojë 14 miliardë euro në zhvillimin e automjeteve elektrike, dixhitalizim dhe makinat pa pilot në vitet në vijim. Synimi është që të ofrohen 10 modele krejtësisht elektrike dhe 10 të tjera me motor hibrid deri në vitin 2025. “Ne kemi orientuar synimet tona drejt lëvizshmërisë elektrike dhe do t’i përqendrojmë edhe më shumë përpjekjet tona”, tha Bram Schot në selinë qendrore të “Audi” në qytetin gjerman të Ingolstadt. Schott është kreu i përkohshëm i “Audi” pas arrestimit të Rupert Stadler për shkak të skandalit për manipulimin e testeve për ndotjen. Investimi i “Audi” është pjesë e strategjisë së grupit “Volkswagen”, që ka shpallur një plan investimi prej 44 miliardë eurosh në teknologji të reja.

Read More »

Ja lur do të lancojë Apple smartfonët me 5G

Apple do të lancojë iPhone-in që mbështetë gjeneratën e pestë teknologjisë së rrjetit të “broadbander” në vitin 2020, sugjeron një raport i ri. Gjigandi teknologjik nga Kalifornia thuhet se po punon në një smartphone super të shpejtë që mund të shkarkojë filma të rezolucionit 4K në vetëm disa sekonda – por nuk do ta lancojë atë për dy vite të tjera, transmeton lajmi. 5G është e ardhmja e smartfonëve – një përmirësim i madh në rrjetet aktuale 3G dhe 4G që përdorim sot. Ajo premton shpejtësi të shkarkimit më të shpejtë dhe më pak vonesa gjatë luajtjes së lojërave. Transportuesit celularë si EE dhe Vodafone duhet të përgatisin rrjetet e tyre për 5G dhe prodhuesit e telefonave duhet të instalojnë modemët 5G në seritë e reja të smartfonëve. Shumë kompani të smartfonëve do të fillojnë të intergojnë 5G-në në fillim të vitit 2019, por Apple nuk do ta bëjë këtë deri në vitin 2020 sipas një raporti të Bloomberg.

Read More »

Ky është telefoni më i lirë, ja sa kushton

Nëse doni të hiqni dorë nga telefonat celularë me internet, në kohën e pushimeve, Beafon C65 është një mundësi e shkëlqyer për ta bërë këtë. Ka të ngjarë të jetë një nga telefonat më të lirë që aktualisht është në dispozicion, shitet për 12.99 euro. Telefoni nuk është i pajisur vetëm me një vend të dyfishtë SIM, por gjithashtu me një kamerë dhe një ekran me ngjyra prej 1.77 inç. Ajo gjithashtu ka një jetë maksimale të baterisë deri në 180 orë të gatishmërisë dhe 220 minuta kohë bisede.

Read More »

Galaxy S10 që do t’i mposhtë të gjitha modelet e iPhone

Madje nuk mund t’i gjeni as në shumë laptopë. Kështu, me risinë e re, prurja e re e kompanisë koreano-jugore mund t’i lërë pas iPhone-t dhe laptopët e Apple. Një raport i ri, nga GF Securities i Hong Kongut, pohon se Galaxy S10 do të vijë i pajisur me 12 GB RAM. Po, e shikuat mirë, 12 GB RAM nuk mund t’i gjeni në asnjë telefon tjetër të zgjuar. Madje nuk mund t’i gjeni as në shumë laptopë. Ky hap i madh në hapësirën e RAM-it do të thotë një telefon që operon me super shpejtësi si kurrë më parë. Mendohet se risia të ketë si qëllim përpunimin me shpejtësi të lartë të sasive të mëdha të të dhënave që rrjeti 5G do ta bëjë celularin të aftë për t’i marrë, transmeton “JOQ”. Sikur kjo të mos mjaftonte, thuhet gjithashtu se hapësira e magazinimit në Galaxy S10 do të rritet në një 1TB. Me pak fjalë ju do keni në xhep një telefon super të fuqishëm që mund ta zëvendësojë fare mirë laptopin.

Read More »

Ja si duhet xhipi i ardhshëm i Chevrolet

Kompania Chevorlet nuk ka lëshuar ende shumë detaje ende për shtypin , por vetëm kanë thënë se do të ketë “një motor të ri të benzinës”. Ky motor ka detaje të “mprehta”, siç është numri i cilindrave, dhe turbo-dizell V8, me 910 kile-metra rrotullim të lidhur me një ndërrues shpejtësish prej 10 mundësive, transmeton lajmi net. Silverado HD do të ofrojë gjithashtu teknologji rimorkio të fokusuar tek konsumatorët, rritje të konsiderueshme në aftësitë e tërheqjes dhe ngarkesës dhe një mori teknologjish dhe karakteristikash të tjera. Ndërkohë që kompania nuk ka bërë të ditur maksimumin e shpejtësisë që mund të arrijë kjo makinë, ajo të paktën ka mundësuar disa fotografi për të pasur një ide se si do mund të duket Chevorlet Silverado HD 2020.

Read More »

Kështu duket telefoni i palosshëm, ja kush e prodhon

Oppo kohët e fundit ka thënë për disa media se në shkurt, kompania teknologjike kineze do të ketë disa lajme për të ndarë në lidhje me një pajisje të palosshme. Huawei ka qenë i pari që lancoi Galaxy F në muajin mars dhe konfirmoi zhvillimin e një pajisjeje të palosshme në tetor, transmeton lajmi net. Tani, ndërkohë që Oppo ka ndarë këtë informatë, ata do të bashkohen edhe me lëvizjen fleksibile të pajisjes – të paktën, kjo është ajo që po supozohet. Menaxheri i produkteve Chuck Wang tha se kompania është e vetëdijshme për telefonat e ardhshëm të Samsung dhe Sony, dhe ata do të ndajnë më shumë informacion mbi këtë temë në shkurt, ndoshta në Konferencën Botërore të Celularëve, e cila do të zhvillohet në Barcelonë.

Read More »

Microsoft del para Apple

Microsoft ka hedhur poshtë Apple duke u renditur si kompania më e vlefshme në botë, duke rimarrë vendin e parë pas më shumë se 15 vjetësh. Gjigandi softuerik përfundoi të premten me një vlerë tregu prej më shumë se 851 miliardë dollarë, në krahasim me Apple, e cila ka vlerë prej 847 miliardë dollarësh, transmeton lajmi.net. Të dy kompanitë kanë konkurruar për vendin e parë gjatë gjithë javës. Apple listohej e para në fund të çdo dite tregtare, raporton BBC. Por krijuesi i iPhone, i cili ka parë çmimin e aksioneve të saj të bie në javët e fundit, në fund e vërejti se kompania po humb epërsinë e saj. Të premten, aksionet e Microsoft fituan më shumë se 0.6% për t’u përmbyllur në 110.89 dollarë, ndërsa aksionet e Apple përfunduan me 178.60 dollarë, duke rënë në rreth 0.5%. Sidoqoftë, nga shumë llogaritje të tjera – duke përfshirë të ardhurat vjetore dhe fitimin – Apple mbetet kompania më e madhe në tregun botëror.

Read More »

Mausi i parë i krijuar para 50 vjetësh

Mausi i parë kompjuterike ishte prej druri. Vetëm me Mac dhe Microsoft Windows, teknologjia ka ndryshuar në mënyrë drastike. Mausi kompjuterik është 50-vjeç. Më 9 dhjetor, 1968, inxhinier i kompjuterisë nga SHBA Douglas Engelbart i prezantoi publikut botëror modelin e parë të një mausi të tillë dhe kështu konsiderohet si shpikësi i saj, transmeton lajmi net. E bërë prej druri me dy butona. Mausi i parë ishte prej druri, prototipi kishte në vend të një topi një rrotë për lëvizjet e kursorit, por tashmë kishte tipike dy butona. Gjashtë vjet më vonë, zviceran Jean-Daniel Nicoud përshtati konceptin e mausit kompjuterik mbi resistor të ndryshueshme në Engelbart. Në janar 1983, Apple prezantoi kompjuterin e vet në shtëpi Lisa, i cili kishte një ndërfaqe grafike të përdoruesit dhe mund të operohej me një maus – një koncept revolucionar që fillimisht nuk mbizotëronte në treg. Lisa kushtoi 10,000 dollarë. Vetëm me Apple Macintosh dhe Microsoft Windows – i suksesshëm nga 1990 – filloi trium..

Read More »