Home / Tag Archives: haradinaj

Tag Archives: haradinaj

Haradinaj diskuton për vizat, ja si e quan Mogerinin

Kosova dështoi që të bëjë një hap drejt liberalizimit të vizave edhe këtë vit. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj e ka quajtur tradhti ndaj vendit mosliberalizimin e vizave nga Bashkimi Evropian deri më tani. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Haradinaj ka deklaruar se përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini është treguar e papërgjegjshme. “Tani, të sqarohemi kështu: edhe Komisioni Evropian edhe Parlamenti Evropian kanë vendosë, kjo është përfaqësuesja e lartë e BE-së, ashtu si quhet për politikë të jashtme e siguri, pra ne nuk e shohim ndonjë vazhdim të agjendës së Kosovës si palë që është në dialog, e nikoqire e dialogut është zonja Mogherini në këtë rast”, u shpreh Haradinaj. “Kjo i takon ata ministra, ka diskutuar me këshillin e ministrave para pak ditësh dhe nuk e ka menduar të nevojshme, ta zëmë, ta shtyjë në agjendë edhe çështjen e vendimit për liberalizimin e vizave për Kosovën. Kjo është vërtetë një tradhti ndaj Kosovës, nëse flasim kështu..

Read More »

Për letrën që Trump ia dërgoi Thaçit, reagon edhe Haradinaj

Për letrën që Trump ia dërgoi Hashim Thaçit, ka komentuar edhe Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj . Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka komentuar letrën që Presidentit Trump ai ka dërguar presidentit të Kosovës Hashim Thaçi. Haradinaj përmes një postimi në Facebook ka thënë se kjo letër dëshmon edhe njëherë se Amerika është aleat i fuqishëm i Kosovës. “Letra e Presidentit Trump është lajm i mirë për shtetin dhe popullin e Kosovës. ShBA që nga fillimi ka qenë dhe vazhdon të jetë përkrahësja më e fuqishme e shtetit të Kosovës, sovranitetit dhe integritetit territorial të saj. “Si Kryeministër i Qeverisë së Kosovës mbështes fuqishëm çdo përpjekje për unifikim të qëndrimeve të spektrit politik dhe përgatitjeve të shpejta për përmbylljen e marrëveshjes gjithpërfshirëse ligjërisht obligative ndërmjet dy shteteve, Kosovës dhe Serbisë”, ka shkruar Haradinaj.

Read More »

Haradinaj: BE-ja nuk ka thënë ‘Jo’ për liberalizmin e vizave

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se po presin që të ndodh liberalizimi, duke mos e ndërlidhur këtë me vendimin për taksën. Haradinaj, në një konferencë për media pas mbledhjes së Qeverisë, ka folur për procesin e liberalizimit të vizave. Ai ka thënë se pret që liberalizimi të ndodh në një të ardhme të afërt, duke shpjeguar se liberalizimi nuk ndërlidhet me vendimin për taksën “Libealizimi i vizave nuk lidhet me taksën. Presim që të ndodh liberalizimi. BE-ja nuk ka thënë jo, ne e kemi qartësuar këtë. Po bëjmë përpjekje që të ndodh pas vititi të ri, në një të ardhme jo shumë të argët”, ka potencuar kryeministri Haradinaj. Ai ka thënë se vendimi për taksën nuk do të largohet, deri sa Serbia ta njoh Republikën e Kosovës si shtet. Kryeministri ka folur edhe për dialogun Kosovë-Serbi, duke kritikuar edhe një herë Federica Mogherinin, se e ka nxjerrë jashtë binarëve dialogun. Sipas tij rruga në të cilën është duke shkuar dialogu i udhëhequr nga Mogherini, rrezikon gjithë investimi..

Read More »

Ramush Haradinaj thotë se BE e tradhtoi Kosovën, ja çka shkruna Washington Post

Kryeministri Ramush Haradinaj është treguar shumë kritikues ndaj përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini. Gazeta amerikane “The Ëashington Post”, ka shkruar për takimin e djeshëm në mes zyrtarëve të lartë të Kosovës dhe të Bashkimit Evropian. Në këtë takim ku Mogherini dhe kryeministri i Kosovës Haradinaj patën një përballje, konferenca e cila ishte paraparë të mbahet pas takimit ishte anuluar. E përditshmja amerikane ka raportuar se “Kryeministri i Kosovës ka thënë të hënën se vendi i tij ndihet i tradhtuar nga Bashkimi Evropian (BE), me të cilën në të ardhmen ka për qëllim të bashkohet, për shkak se qytetarët e Kosovës janë të bllokuar nga mos liberalizmi i vizave”. Komentet e Ramush Haradinajt kanë ardhur pas një fjalimi që ai bëri në Bruksel në një takim me zyrtarë të lartë të BE-së, shkruan e përditshmja amerikane “The Ëashington Post”. “Qytetarët e Kosovës ndjehen të tradhtuar dhe të zhgënjyer me BE”, ka thënë ai. “Koha nuk është miku jonë. Ne duhet t..

Read More »

Pas tensioneve me Mogherinin, Haradinaj mbledh sot Qeverinë

Takimi mes zyrtarëve të Kosovës dhe atyre të BE-së i mbajtur dje në Bruksel ka kaluar me tensione. Kjo për shkak se BE nuk e ka përmbushur premtimtin për liberalizim të vizave për kosovarët, ndërsa në anën tjetër ka bërë presion që të heqet taksa 100 për qind ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës. Ndërsa një ditë pasi u kthye nga Brukseli në një takim jo fort të lehtë me shefen e BE’së, i pari i ekzekutivit do të mbledhë ministrat në mbledhjen e radhës. Dje, Ramush Haradinaj e përsëriti edhe njëherë qëndrimin e Kosovës se nuk do të hiqet taksa e vendosur për produktet serbe e boshnjake. Përvec mosdakordimit për taksën, Haradinaj u shpreh para përfaqësuesve të BE’së se të gjithë ata që duan të diskutojnë idenë për shkëmbim të territoreve janë armiq të Kosovës. Pasi që në takim pati mos pajtime mes palëve, u anulua edhe konferenca e paraparë për media. Haradinaj që mbrëmë u kthye nga Brukseli sot ka thirrur në mbledhje ministrat në orën 12.

Read More »

Partia e Shpend Ahmetit ‘infuzion’ për Qeverinë Haradinaj

Partia e Shpend Ahmetit, PSD i ka dhënë ‘krah’ qeverisë së Ramush Haradinajt. Muaj më parë deputetët e PSD-së ishin të parët që i kishin dorëzuar nënshkrimet për rrëzimin e Qeverisë nëpërmjet mocionit të votëbesimit, duke akuzuar kështu LDK-në dhe LVV-në se nuk dëshironin ta rrëzonin Qeverinë. Por me miratimin e rezolutës për dialog të shtunën e kaluar vlerësohet se i është zgjatur jeta koalicionit qeverisës, pasi tash e tutje do të mbështetet në 12 votat e PSD-së, prandaj zgjedhjet e parakohshme aktualisht as që janë në rend të ditës. “Fluturimi” i Shpend Ahmetit në ekipin negociator qeveritar për dialog me Serbinë vlerësohet se përfundimisht e ka mbytur iniciativën e opozitës për shkarkimin e Qeverisë së kryeministrit Haradinaj, pasi aktualisht LDK-së dhe LVV-së u mungojnë shuma vota të deputetëve për mocionin e votëbesimit. Muaj më parë deputetët e Partisë Socialdemokrate ishin të parët që i kishin dorëzuar nënshkrimet për rrëzimin e Qeverisë nëpërmjet mocionit të votëbesimit,..

Read More »

Kështu dukej fytyra e Mogherinit pas përplasjes me kryeministrin Haradinaj

Takimi i mbajtur sot në Bruksel për MSA-në mes zyrtarëve kosovarë dhe atyre të BE-së nuk ka kaluar pa tensione. Në takimin, në Bruksel, mes kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj dhe shefes së Politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini ka pasur përpalsje të ashpër. Ka qenë kryeministri Haradinaj qe e ka kritikuar ashpër BE-në për mos liberalizimin e vizave. Ndërkohë që këto kritika, duket se kanë acaruar shefen e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherinin, shkruan Indeksonline. Pas takimit në Bruksel, fytyra e saj dukshëm tregon se nuk ka kaluar një ditë të mirë! Vlen të përmendim faktin se Haradinaj ka insistuar që nuk do ta heqë taksen 100% ndaj mallrave serbe dhe atyre nga Bosnja e Hercegovina edhe pas presionit të BE-së.

Read More »

Kryeministri Haradinaj kërkon përfshirjen e Amerikës në dialog

Dialogu Kosovë-Serbi i mbikqyrur nga Bashkimi Evropian ka stagnuar. E kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kërkuar rol më të madh të Amerikës në dialogun Kosovë – Serbi. Në një deklaratë për gazetarët, pas takimit që pati në Këshillin e Tretë të Stabilizim Asociimit mes Kosovës dhe Bashkimit Evropian, në Bruksel, Haradinaj ka thënë se në takim ka shprehur kërkesën e Kosovës për liberalizim vizash dhe përfaqësim të barabartë në zhvillimet rajonale. “Sapo e kryem takimin të Këshillit, i treti me radhë, takimi për bazë ka agjendën evropiane të Kosovës, marrëdhëniet biletare, zbatimin e ERA-s dhe parametrat tjerë. Një pjesë e bisedës u fokusua në zhvillimet e fundit në Kosovë, rajon e dialog. Pata mundësinë të paraqes qëndrimet e Kosovës. Kosova i ka disa kërkesa legjitime ndaj BE-së. E para është liberalizimi i vizave, kemi përmbushur kushtet, jetojmë në geto është e padrejtë me na mbajt kështu. Po ashtu edhe zhvillimet rajonale kërkojmë një barazi të palëve meqenëse Kosova ësh..

Read More »

Kryeministri Haradinaj tregon çka gjatë takimit me zyrtarët e BE-së në Bruksel

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka publikuar fjalimin e tij të plotë në Këshillin e Tretë të Stabilizim Asociimit ndërmjet Kosovës dhe BE-së, në Bruksel. Kryeministri Haradinaj ia ka përmendur Mogherinit se edhe 20 vjet pas luftës, 10 vjet pas pavarësisë dhe pesë vjet pas arritjes së marrëveshjes në Bruksel, “realiteti në progresin e normalizimit të raporteve mes Kosovës dhe Serbisë, ka qenë minimal”. Më poshtë mund ta lexoni shkrimin e plotë të kryeministrit Haradinaj në Facebook. Të nderuar qytetarë, Kjo është fjala ime e plotë në Këshillin e Tretë të Stabilizim Asociimit ndërmjet Kosovës dhe BE-së, sot në Bruksel. RH E nderuar Përfaqësuese e Lartë Mogherini, I nderuar z. Danielsson, Të nderuar përfaqësues të shteteve anëtare të BE-së, Republika e Kosovës mirëpret Këshillin e Tretë të Stabilizim Asociimit ndërmjet Kosovës dhe BE-së, me qëllim të rishikimit të progresit dhe sfidave në rrugën tonë europiane. Përkundër neglizhencës dhe mungesës së qartësisë për perspek..

Read More »

Lista Serbe e gatshme ta rrëzojë Qeverinë Haradinaj

Rrëzimi i qeverisë ka qenë një temë shumë e përfolur këtë vit. Deputeti i Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës Igor Simiq ka thënë për televizionin përva se kjo Listë është e gatshme ta rrëzojë Qeverinë e Kosovës nëse opozita i siguron 51 vota. Në pyetjen se kur deputetët e Listës Serbe do të kthehen në Kuvendin e Kosovës pasi që ata nuk morën pjesë në votimin për formimin Ushtrisë së saj, ai ka thënë se aktualisht nuk ka arsye që ata të jenë në sallën e Kuvendit. “Nuk kemi marrë pjesë për shkak se kemi dashur të jemi me popullin tonë dhe nuk kemi dashur që me praninë tonë t’i japim legjitimitet pasi që ata e krijuan Ushtrinë me 107 vota. Ç’aktrim do të bënim me 9 për qind, përkatësisht me 10 vota? Në Kuvend do të shkojmë në momentin që opozita e Kuvendit i mbledh 51 nënshkrime për rrëzimin e Qeverisë për ta dhënë kontributin që kjo Qeveri të bjerë“, ka thënë Igor Simiq

Read More »