Home / Tag Archives: kosoven

Tag Archives: kosoven

Shefi i delegacionit të BE-së ka një porosi për Kosovën dhe Serbinë

Sem Fabriz thotë se Kosova dhe Serbia duhet arritur një marrëveshje të përhershme Shefi i delegacionit të BE-së në Serbi Sem Fabrizi ka thënë se qëndrimi i BE-së rreth dialogut të Kosovës e Serbisë nuk ka ndryshuar dhe se duhet të arrihet një marrëveshje e përhershme. Fabrizi ka thënë se BE konsideron se duhet të arrihet marrëveshje e qëndrueshme, ligjërisht e obligueshme në harmoni me të drejtën ndërkombëtare dhe standardet e BE-së, dhe ka shtuar se nuk dëshiron të komentojë idetë të cilat përmenden si zgjidhje të mundshme, si përkufizimi, transmeton metro. “Beogradi e Prishtina duhet të arrijnë marrëveshje për diçka që është e qëndrueshme dhe reale. Pra, kjo ide (për përkufizimin) apo cilën do qoftë tjetër, ne nuk e komentojmë nga aspekti i përmbajtjes së marrëveshjes ë cila do të arrihet”, ka thënë ai sipas medieve serbe. Fabrizi ka përsëritur po ashtu se taksa e vënë nga Kosova në mallin serb duhet të hiqet.

Read More »

Thaçi për letrat e Trump dhe Biden: Amerika unike e mbështet fuqishëm Kosovën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur për letrat që I ka marrë nga presidenti I SHBA-së, Donalt Trump, dhe për letrën e ish-zëvendëspresidentit, Joe Biden. Ai ka falënderuar dhe ka thënë se këto letra janë shumë inkurajuese dhe mbështetëse për Kosovën. “Dëshiroj të falënderoj presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për letrat inkurajuese dhe zotimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës që të mbështesë fuqizimin e Kosovës, konsolidimin e brendshëm dhe atë të jashtëm, përkushtimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës që të qëndrojnë afër shtetit të Kosovës, në mbështetje të perspektivës euroatlantike, në mbështetje të qytetarëve të Kosovës, gjithashtu, edhe të perspektivës së ardhshme të vendit tonë”, ka thënë presidenti Thaçi, përcjell lajmi.net. Kreu i vendit, gjithashtu, ka shprehur falënderimin e tij edhe për ish-zëvendëspresidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, për letrën e tij përkrahëse për të arriturat në Kosovë dhe besimin që ka treguar në shteti..

Read More »

Lajm i rëndëishëm për Kosovën dhe Shqipërinë, ja ҫfarë do të ndodh nga muaji maj

Një lajm mjaftë i rëndësishëm ka ardhur për Kosovën dhe Shqipërinë. Tarifat e romingut në telekomunikim ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, do të largohen në muajin maj të këtij viti, thotë për Radion Evropa e Lirë koordinatori kombëtar i të dy qeverive, Fatmir Limaj. Limaj thotë se heqja e tarifave dhe shumë marrëveshje tjera të arritura më parë ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, janë në rrugë të mirë të zbatimit. “Ne, si Kosovë, jemi gati menjëherë ta zbatojmë romingun, por besoj që edhe Tirana shumë shpejt besoj përmes vendimit të Qeverisë dhe Parlamentit do ta marr atë vendim dhe në maj nuk do të kemi problem me romingun, dhe do të zbatohet pastaj është çështja e patentë- shoferëve që pothuajse është kryer. Te çështja e qarkullimit të lirë të qytetarëve, duhet të jemi të kujdesshëm duke respektuar obligimet që kemi me Bashkimin Evropian si dy vende”, thotë Limaj. Tarifa e romingut nënkupton telekomunikimin dhe shërbimin që qytetarët e përdorin në një vend tjetër nga një qendër e ope..

Read More »

Lajm i mirë për Kosovën

Aprovohet Rezoluta që bën thirrje për njohje të Kosovës. Zëvendëskryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli ka thënë se Kosova pret që edhe 19 shtete anëtare të Organizatës për Bashkëpunim Islamik ta njohin Kosovën. Kjo u bë e ditur përmes një komunikate për media. “Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli, e ka mirëpritur dhe përshendetur aprovimin me unanimitet të plotë të Rezolutës për Kosovën nga 57 shtetet anëtare të Organiztës për Bashkëpunim Islamik – OBI-it, në sesionin e 46-të të Këshillit të Ministrave të Jashtëm, në kryeqytetin e Emirateve të Bashkuara Arabe, Abu Dhabi”, thuhet në komunikatë. “Mirënjohës OBI-it dhe shteteve anëtare për miratimin me unanimitet të Rezolutës, duke thirrur mbi shtetet e saj anëtare, që ta njohin Kosovën dhe mbështesin anëtarësimin e saj në Organizata Ndërkombëtare. Kosova do të vazhdojë angazhimin e saj me OBI-in dhe do të rris edhe më tej lidhjet”, ka thënë kryediplomati kosovar, Pacolli, p..

Read More »

Bashkimi i Luginës me Kosovën, ja kush po e përkrahë idenë e Thaçit

Ka kohë që po tentohet që të bashkohet Lugina me Kosovëm=n. Idesë së Presidentit Hashim Thaçi për ndryshim të Kushtetutës në mënyrë që Lugina t’i bashkohet Kosovës, duket se do t’i japë përkrahje edhe partia e Kryeministrit Haradinaj. Por, në AAK thonë se bashkimi i Luginës më Kosovën duhet të bëhet pa u prekur as edhe një metër e territorit të Kosovës në këmbim. Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj ka thënë se ata janë pro bashkimit të Luginës më shtetin e Kosovës, por vetëm nëse kjo bëhet në mënyrë vullnetare dhe pa u prekur territori i vendit. Lekaj ka thënë se Kushtetuta e specifikon sovranitetin dhe integritetin territorial të Republikës së Kosovës të pacenueshëm, patjetërsueshëm dhe pandashëm dhe mbrohet me të gjitha mjetet e përcaktuara me Kushtetutë dhe me ligj, dhe se kjo duhet të respektohet. “Kushtetuta e specifikon sovranitetin dhe integritetin territorial të Republikës së Kosovës të pacenueshëm, patjetërsueshëm dhe pandashëm dh..

Read More »

Hoxhaj thotë se Vuçiq u ka thënë amerikanëve se është i gatshëm ta njohë Kosovën

Enver Hoxhaj ka deklaruar se Vuçiq u ka thënë amerikanëve e evropianëve se marrëveshja finale duhet të përfshijë njohje të ndërsjellët. Duke dashur ta theksojë rëndësinë e dialogut me Serbinë, zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj bëri të ditur se Aleksandar Vuçiq u ka thënë amerikanëve e evropianëve se është i gatshëm ta njohë Kosovën. Sipas Hoxhajt presidenti serb u ka thënë amerikanëve e evropianëve se marrëveshja finale duhet të përfshijë njohje të ndërsjellët. Si mund të arrihet deri tek marrëveshja finale e njohja e ndërsjellë, deklaron Hoxhaj, është një pyetje që ende nuk ka përgjigje, mirëpo vullneti i Vuçiqit është që kjo të arrihet. Gjatë intervistës për RTV 21 Hoxhaj u deklarua edhe rreth një draft-marrëveshjeje të mundshme për dialogun me Serbinë, pasi më herët është diskutuar se ekziston një e tillë. Zëvendëskryeministri deklaroi se të gjitha lajmet rreth kësaj që janë shpërndarë, janë të rrejshme apo “Fake Neës”, pasi sipas tij një marrëveshje e tillë nuk ekziston. Ho..

Read More »

Delegacioni i PE-së shkon në Beograd, flasin për Kosovën

Një delegacion i Parlamentit Evropian po qëndron në Beograd për të insistuar vazhdimin e dialogut me Prishtinën. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit sot me delegacionin e Parlamentit Europian, deklaroi se nga bashkësia ndërkombëtare pret të mos hesht për faktin se shqiptarët nuk kanë zbatuar Marrëveshjen e Brukselit dhe për vënien e taksës anticivilizuese ndaj mallrave nga Serbia, raportojnë mediat e Beogradit, transmeton Koha. net. Vuçiq me delegacionin e PE-së, që kryesohej nga raportuesi i këtij parlamenti për Serbinë, David McAllister, u takua sot në Beograd. Vuçiq dhe McAllister kanë biseduar në lidhje me problemin e dialogut ndërmjet Beogradit e Prishtinës dhe, siç raportohet, vlerësuan se është e domosdoshme rikthimi i një ambienti pozitiv, në mënyrë që të krijohen kushtet për vazhdimin e dialogut. Sipas komunikatës, Vuçiq ka thënë se pret nga bashkësia ndërkombëtare që të mos heshtë ndaj faktit se shqiptarët nuk e kanë zbatuar Marrëveshjen e Brukselit dhe..

Read More »

Edhe nga Gjermania dalin zëra për ‘korrigjimin e kufijve’ për Kosovën

Zëdhënësi i CDU/CSU thotë se s’ka pse të refuzohet ndryshimi i kufirit Kosovë-Serbi. Zëdhënësi i grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestag për politikat evropiane, Florian Hahn, ka folur për dialogun Kosovë-Serbi. Hahn, në një intervistë për DW, ka thënë se nëse Kosova dhe Serbia pajtohen që zgjidhja mes tyre është edhe tek ndryshimi i kufijve, atëherë “bashkësia ndërkombëtare duhet ta pranojë atë”. “Me ndryshimin e kufijve duhet vepruar me shumë kujdes, por personalisht mendoj, dhe ky është mendimi im personal, se kur dy shtete sovrane bien dakord të ndryshojnë një kufi të përbashkët mes njëri-tjetrit dhe kur ato janë në gjendje të mbajnë përgjegjësinë për vendin e tyre, atëherë mendoj se bashkësia ndërkombëtare duhet ta pranojë atë”, ka thënë Hahn në këtë intervistë me DW. Ai ka thënë se shteti i tij dëshiron që kjo marrëveshje të ngërthehet me njohjen reciproke të sovranitetit. “Ky është mendimi im personal. Më lejoni ta them përsëri: Nëse dy shtete sovrane bëjnë një ujdi me njër..

Read More »

Ambasadori gjerman takon Bërnabiqin, ja çka i kërkoi për Kosovën

Në këtë takim është diskutuar edhe për dialogun. Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, ka takuar sot ambasadorin gjerman në Beograd, Thomas Schieb. Në këtë takim, siç shkruan “telegraf.rs”, është diskutuar edhe për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë. Siç raporton ky medium serb, ambasadori Thomas Schieb ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia që t’i rikthehen dialogut, transmeton lajmi.net. Po ashtu, ambasadori Schieb gjatë këtij takimi e ka ripërsëritur qëndrimin e Gjermanisë në lidhje me taksën, që kjo taksë duhet të pezullohet menjëherë në mënyrë që t’i jepet hapësirë dialogut. Në anën tjetër, kryeministrja Bërnabiq citohet t’i ketë thënë ambasadorit Schieb se, Serbia do të vazhdojë dialogun vetëm kur Kosova ta tërheq apo pezulloj taksën pasi që sipas saj, pezullimi i taksës është kusht i Serbisë për vazhdimin e dialogut me Kosovën. Po ashtu në këtë takim është diskutuar edhe për marrëdhëniet dypalëshe në mes të Gjermanisë dhe Serbisë në fusha të ndryshme.

Read More »

Këshilli i Evropës ka një premtim të madh për Kosovën nëse arrihet marrëveshja me Serbinë deri në fund vit

Këshilli i Evropës thotë se Kosova bëhet anëtare e saj nëse arrihet një marrëveshje me Serbinë deri në fund vit. Dialogu mes Kosovë dhe Serbisë po shihet si zgjidhja përfundimtare mes dy vendeve për anëtarësimin e tyre në organizatat ndërkombëtare dhe hyrjen në Bashkimin Evropian (BE), për këtë po angazhohen të gjithë fuqitë e mëdha për përfundimin e këtij dialogu gjatë këtij viti. Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Evropës, Thorbjorn Jagland, i ka dërguar një mesazh Kosovën nëse ajo arrin marrëveshjen përfundimtare me Serbinë. Jagland ka thënë sot se Kosova do të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës nëse përfundon marrëveshjen me Serbinë gjatë këtij viti, proces ky që po mundësohet dhe po përkrahet nga Bashkimi Evropian (BE). Sipas tij kjo marrëveshje mes dy vendeve do të sjell një momentum të ri, ku të gjithë vendet e KE’së do të marrin parasysh këtë hap historik të Kosovës me Serbinë. Ajo që mbetet, pas një zhvillimi të ri potencial është respektimi i procedurave normale p..

Read More »