Home / Tag Archives: kosoves

Tag Archives: kosoves

Objektet qeveritare ia ‘hanë’ buxhetit të Kosovës miliona euro

Miliona euro do të shpenzohen për objekte qeveritare Projekti “Blinaja” do kushtojë rreth katër milionë euro, e rezidenca e presidencës kap shifrën dy milionë euro. Presidenca e Kosovës, për vite të tëra është e vendosur në objektin e Kuvendit. Por, kjo zyre e rëndësishme për vendin nuk do të qëndrojë edhe për shumë gjatë në këtë vend. Brenda tre vitesh është paraparë që Presidenca të kalojë në një objekt të ndërtuar enkas për të. I tërë projekti do të kushtojë 2 milion euro, ndërsa kjo godinë do të ndërtohet në Hajvali atje ku është paraparë që të ndërtohet edhe kompleksi i objekteve qeveritare, raporton T7 Ndërkohë, për këtë vit për të ndërtuar këtë ndërtesë janë ndarë 500 mijë euro. Ndërsa e njëjta shumë do të ndahen edhe në tri vite të tjera buxhetor. E në këtë zonë do të ndërtohet edhe kompleksi i ri qeveritar. Por, për të janë ndarë tani për tani janë ndarë vetëm 710 mijë euro. E pa investime nuk do të mbesin as objektet ekzistuese të qeverisë. Kështu në Kompleksin Ril..

Read More »

Publikohen foto nga lufta e Kosovës të shkrepura nga fotografi i Reuters, i cili humbi jetën

Behrakis ka fituar edhe çmim ndërkombëtar. Një nga fotografët më të njohur ndërkombëtar, Yannis Behrakis, i cili ka pasqyruar shumë luftëra duke përfshirë edhe luftën në Kosovë në vitet 1998-1999, ka humbur jetën sot në moshën 58-vjeçare pas një beteje të gjatë me kancerin. Me foto të bërë gjatë luftës në Kosovë, Behrakis ka fituar edhe çmim ndërkombëtar. Një nga fotot e tij që kishte marr vëmendjen e të gjithë botës ishte nga luftërat në ish-Jugosllavi, të bërë në vitin 1998, ku kjo foto tregonte bartjen e një 2-vjeçari të vrarë shqiptar duke u bartur në arkivol. Më poshtë i gjeni disa foto të luftës së Kosovës të shkrepura nga aparati i Yannis Behrakis.

Read More »

Këta janë deputetët e Kuvendit të Kosovës që janë të akuzuar në gjykatë

Një numër i madh i deputetëve të Kuvendit të Kosovës thuget se janë të përfshirë në afera të ndryshme korruptive. ​Nga monitorimet e bëra të Institutit të Kosovës për Drejtësi, është vërtetuar se një numër i konsiderueshëm i zyrtarëve të institucioneve të Kosovës, duke përfshirë edhe deputetët, kanë proceduara të hapura gjyqësore Janë më shumë se 20 deputetë të Kuvendit të Kosovës të cilët kanë lëndë të hapura në prokurori dhe gjykata për vepra të ndryshme penale. Drejtori ekzekutiv i Institutit të Kosovës për Drejtësi (IKD), Ehat Miftraj, thotë se numri i më i madh i deputetëve që janë duke u hetuar kanë kryer vepra të ndryshme penale, duke përfshirë edhe ato të korrupsionit. “Në bazë të data-bazës që disponon Instituti i Kosovës për Drejtësi, aktualisht janë 21 deputetë aktualë që ushtojnë funksionin e deputetit dhe që kanë probleme me ligjin. Nga ta, ka vepra penale të ndryshme ku përfshihen prej veprave penale korruptive, veprave penale që kanë të bëjnë me armëmbajtje pa leje, r..

Read More »

Lista Srpska: Ushtria e Kosovës do t’i dëbojë serbët e Veriut

Lista Srpska i ka frikësuar serbët e Veriut duke u thënë se Ushtria e Kosovës do t’i dëbojë ata. Në Serbi është komentuar shumë deklarata e kryeministrit të Republikës së Kosovës Ramush Haradinaj i cili tha se se Ushtria Kosovës do të jetë në veri në rast rreziku nga Ushtria e Serbisë. Ndër të tjerë këtë deklaratë e ka komentuar edhe Lista Srpska, që sipas tyre krijon tensione dhe shqetësim. Në një komunikatë dërguar mediave të Serbisë, Lista Srpska thotë se kërcënimi ndaj veriut të Kosovës dhe qytetarëve tanë kërkon dënimin më të madh si dhe reagimin e bashkësisë ndërkombëtare. “Shpresojmë se pas deklaratave të tilla, do ta kenë të qartë sponsorët e Kosovës në bashkësinë ndërkombëtare pse Lista Serbe është kundër formimit të Ushtrisë së Kosovës, qëllimi i të cilës haptas është pushtimi i veriut dhe dëbimi i serbëve nga Kosova”, thanë Srpska. Kanë shtuar se asnjë forcë nuk ka çka të kërkojë në Veri.

Read More »

Ҫfarë po ndodh me raportet mes Kryeministrit dhe Presidentit të Kosovës?

Tash e një kohë po flitet për raporte të ‘acaruara’ mes Hashim Thaҫit dhe Ramush Haradinajt. Kryeministri i Kosovës polemizoi të shtunën në distancë me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Tarifat ndaj mallrave serbe kanë pezulluar bisedimet me Serbinë, ndërsa kërkesa amerikane për pezullimin e tyre, ka thelluar dallimet politike në Kosovë. Presidenti Thaçi tha të shtunën gjatë një vizite në Prizren se Kosova nuk ka rrugë tjetër përveç ruajtjes, kultivimit dhe respektimit të këshillave të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. “Derisa dikush mund të ketë hezitim sa i përket mosrespektimit të këtyre këshillave pyetja te qytetarët e Kosovës si popullata më pro amerikane, është se me kënd duhet të bashkëpunojmë dhe cilat këshilla të respektohen?. Respektimi i këshillave nga ana jonë thekson qartë drejtimin tonë të drejtë si vend dhe shoqëri dhe thekson qartë anën e drejtë të historisë që e kemi. Përndryshe çdo qasje ndryshe, çdo mos dëgjim apo k..

Read More »

Ministri serb i kundërpërgjigjet Haradinajt: Serbia do të jetë aty nëse serbët e Kosovës kanë nevojë

Nebojsha Stefanoviq thotë se Serbia do të jetë aty nëse serbët e Kosovës kanë nevojë. Reagimet e para kanë ardhur nga Serbia për deklaratën e Haradinajt për veriun e vendit. Gjatë ditës së sotme, Haradinaj deklaroi në Deçan se FSK-ja nuk ka pse ta sulmojë Veriun, pasi që sipas tij edhe ajo pjesë i përket Kosovës, raporton lajmi.net. Sipas tij, nëse rrezikohet territori i vendit, Ushtria e Kosovës do të jetë aty. E ndaj së njëjtës deklaratë ka reaguar ministri i Brendshëm serb, Nebojsha Stefanoviq. Madje ai duke folur në një diskurs më të ashpër, ka thënë se Serbia do të jetë aty nëse serbët e Kosovës kanë nevojë. “As Vuçiq dhe asnjëri prej nesh nuk u frikësua nga kërcënimi i Haradinajt. I bëj thirrje mos të flasë për dhunë apo veprime kundër serbëve në Kosovë, sepse do të dijmë sit ë përgjigjemi”, ka thënë Stefanoviq. E deklarata e sotme Haradinajt ishte si përgjigje ndaj atyre të presidentit serb, Aleksander Vuçiq.

Read More »

Ideja e ndryshimit të kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë ka nxitur debate të ashpra

Ende nuk është arritur një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë. Ideja e ndryshimit të kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si zgjidhje eventuale për arritjen e një marrëveshje juridikisht obliguese ndërmjet dy vendeve, e cila u nxor në pah që nga mesi i vitit të kaluar, ka nxitur debate te ashpra në Kosovë. Në opinion, kjo ide është parë në forma, opsione dhe koncepte të ndryshme, si korrigjim i kufirit, si ndarje e Kosovës dhe si shkëmbim i territoreve ndërmjet dy vendeve. Por, cilat janë dallimet ndërmjet këtyre koncepteve? Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Enver Hasani, profesor i të Drejtës dhe Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin e Prishtinës, duke folur për Radion Evropa e Lirë, thotë se dallimet ndërmjet këtyre tri koncepteve janë të thella dhe substanciale. Sipas tij, korrigjimi i kufirit është praktikë ndërkombëtare, e cila aplikohet në fazat finale të caktimit të kufirit, përkatësisht, demarkacionit dhe shënimit në terren të kufirit, në rastet kur ..

Read More »

Vuqiç thotë se marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë është shumë larg

Duket se marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë është teper larg. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se autoritetet nga Prishtina me akuza ndaj Millan Radojçiqit kanë dëshiruar ta dobësojnë mbrojtjen serbe në veri të Kosovës. Duke qenë mysafir në lajmet e RTS-së, Vuçiq tha se marrëveshja mes Beogradit dhe Prishtinës është tepër larg. Sipas tij, faji nuk është i Serbisë, ndërsa potencoi mos formimin e Bashkësisë së Komunave serbe, aplikimin e taksës siç e quajti ai, anticivilizuese, vetëm për të dëmtuar serbët. Ai ka bërë të ditur se liderët shqiptarë, si dhe disa fuqi perendimore po konsiderojnë se vetëm Kosova e tërë mund të jetë e pavarur. “Dje morëm porosi nga Thaçi, se ndarja e Kosovës është e mundur vetëm pasi të shkelet mbi trupin e tij të vdekur. Po ashtu Thaçi tha se e ka larguar nga Kosova Millan Radojçiqin, funksionarin e Listës serbe”, ka thënë Vuçiq. Vuçiq theksoi se nuk ka fletarrest të kuq për Radojçiqin dhe se kanë thënë se e kanë përndjekur ngase duan që..

Read More »

Thaçi nuk tërhiqet: Lugina i bashkohet Kosovës, do ta ndryshojë Kushtetutën

Kreu i shtetit të Kosovës, Hashim Thaçi oritet ta ndryshojë Kushtetutën, Lugina i bashkohet Kosovës. Thaçi, ka thënë se do të ketë korrigjim të kufirit me Serbinë dhe bashkëngjitje të Luginës së Preshevës me Kosovën. Ka thënë se ky është vizioni i tij dhe do të punojë për të ndryshuar Kushtetutën për ta bërë pjesë të Kosovës edhe Preshevën, Bujanocin e Medvegjën. “Korrigjimi i kufirit, po. Me një shtet të pavarur dhe sovran të Kosovës. Me përfshirjen e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës me Kosovën. Do të punoj për të ndryshuar Kushtetutën. Ndryshimi i Kushtetutës nuk është fundi i botës”, ka thënë Thaçi nga Prizreni, shkruan Gazeta Express. Shefi i Shtetit nuk është marrë me akuzat e Ramush Haradinajt se po e mashtron popullin kur po flet për ndryshim të kufijve. Sidoqoftë, Thaçi ka thënë se me Serbinë s’do të ketë shkëmbim të territoreve dhe as asociacion të komunave serbe me kompetenca ekzekutive. Ka kundërshtuar edhe idenë për një Union Ballkanik. “Ideja e shkëmbimit të territo..

Read More »