Home / Tag Archives: lojtare

Tag Archives: lojtare

Pa këta lojtarë, Milan nuk mund të “marrë frymë”

AC Milan mundi Sassuolo dje në San Siro në atë që ishte një performancë disi bindëse. Megjithatë, Rossonerët kanë kaluar Interin në renditjen e Serie A dhe tani janë të 3-të në tabelën përcjell ORAinfo. Qasja e lojtarëve të Milanit nuk ishte shumë e këndshme për atë ditë dhe madje edhe trajneri Gennaro Gattuso pranoi se performanca nuk ishte e mirë në aspektin e cilësisë teknike. Sassuolo kishte momentet e tyre gjatë gjithë ndeshjes, por nuk ishin të aftë të kapitalizonin, gjithashtu për shkak të mbrojtjes solide të Milanit, të udhëhequr nga Alessio Romagnoli dhe Mateo Musacchio. Dy qendër mbrojtësit si dhe Gianluigi Donnarumma në gol, ishin protagonistët e vlerësimeve të lojtarëve në mediat italiane këtë mëngjes. Këtu janë vlerësimet e Milanit nga mediat kryesore: Gazzetta dello Sport: Donnarumma 7; Kalabria 6, Musacchio 6,5, Romagnoli 6, Rodriguez 6; Kessie 6, Bakayoko 5,5, Paqueta 6; Suso 5.5, Piatek 6, Calhanoglu 5.5. Zëvendësimet: Biglia 6 Corriere della Sera: Donnarumma..

Read More »

Galli ‘çmend’ tifozët: Nuk është Piatek, ky lojtarë po shkëlqen të Milan

Pitak po shkëlqen të Milan. Por pavarësisht përformancës mahnitëse, sulmuesi polak nuk po ja mbush syrin ish-yllit të Milanit, Filippo Galli. Galli beson se surprizë e vërtetë e Milanit është një tjetër lojtar. “Është Calabria. Ai nuk ka frikë në fushë, ai e njeh futbollin dhe gjithmonë ofron shfaqje të mëdha”, ka thënë Galli. Madje sipas Gallit, Calabria është edhe me i mirë se Romagnoli në fazën defanzive, shkruan Gazzetta dello Sport. Foto: Calabria Ai ka folur edhe për paraqitjen e Gattusos me Milanin. “Gattuso ka punuar gjithmonë shumë në departamentin mbrojtës, është prioritet i tij sepse ai përfshin të gjithë ekipin në fazën mbrojtëse”, ka thënë Galli. /ORAinfo/

Read More »

Gattuso “çartet” me këta lojtarë pas ndeshjes së mbrëmshme

Tiemoue Bakayoko dhe “Kris” Piatek janë ndër yjet e Milanit që kanë reaguar ndaj barazimit 0-0 të Rossonerëve në Coppa Italia kundër Lazios Ish-futbollsiti i Chelseat, i cili ka ardhur tek AC Milan në verën e kaluar, ka pranuar se bashkëlojtarët e tij dhe ai “nuk kanë pasur natën më të mirë në Romë përcjell ORAinfo. Rino Gattuso gjithashtu pranoi se Rossonerët bënë një hap prapa në Olimpico mbrëmë. Piatek gjithashtu ka përdorur llogarinë e tij të Instagram për të paralajmëruar Biancocelestin për përplasjen e kthimit në San Siro: “Ne do të luajmë me 12 burra”, shkroi ai në llogarinë e tij të mediave sociale./ORAinfo/

Read More »

Gattuso nuk përmbahet, ja çfarë thotë për këta dy lojtarë

Bosi i Milanit Rino Gattuso ka lavdëruar Tiemoue Bakayoko dhe Lucas Biglia. Përpara ndeshjes gjysmëfinales të Coppa Italisë kundër Lazios, Gattuso po fliste me shtypin për dy lojtarë dhe ai ishte plot me lavdërim për ta, përcjell ORAinfo. Ai fillimisht ka folur për Biglian, duke thënë se është një lojtari klasit. “Ai është duke bërë mirë dhe është duke u stërvitur me ne, ai ka pasur një dëmtim të rëndë dhe ai është një lojtar shumë i rëndësishëm për ne, Bakayoko dhe mesfushorët që luajnë po luajnë në mënyrë të pabesueshme”. “Por ai duhet të jetë një vlerë e shtuar: është e rëndësishme që ai të jetë gati, ai duhet të na japë diçka edhe kur të largohet nga stoli, ai është një lider i rëndësishëm”. “Bakayoko më përshkroi si një baba, të gjithë duhet të shkojmë në të njëjtin drejtim, por një fytyrë e gjatë për dikë që mendon të luajë që nga minuta e parë”, ka thënë ai. /ORAinfo/

Read More »

Zidane do t’i ketë rreth 250 milionë euro për të blerë lojtarë te Chelsea

Chelsea sivjet ka ka pasur një sezon dëshpërues nën menaxhimin e italianit Maurizio Sarri. Dhe, klubi anglez tanimë po mendon që për sezonin e ardhshëm të emërojë ish trajnerin e Real MAadrdi, Zinedine Zidane. 261 milionë dollarë, kaq do t’i ketë në dispozicion Zidane për të blerë lojtarë te Chelsea. Sipas asaj që raporton The Sun, nëse Zinedine Zidane merr drejtimin e Chelsea, Roman Abramovich i ka premtuar 200 milionë funte (261m dollarë) investime, transmeton Gazeta Express. Edhe pse Chelsea është dënuar me dy afate të premten nga FIFA, klubi do të apelojë dhe besojnë se do të mund të blejnë lojtarë gjatë verës. Edhe pas dënimit, Zidane vazhdon të përmendet si njeriu i duhur për ta zëvendësuar në Stamford Bridge Maurizio Sarrin, ky i fundit është në prag të shkarkimit.

Read More »

Berluskoni: Nuk jam i kënaqur me Milanin, nuk dua lojtarë me mjekër të gjatë dhe tatuazhe

Ish-presidenti i Milanit, Silvio Berlusconi foli për La7 për përvojën e tij të re si pronar i skuadrës në Serie C, Monza. “Unë nuk jam i kënaqur me darka elegante, as me Milanin, unë jam pronari i Monzës tani, unë jam duke e udhëhequr klubin së bashku me Gallianin dhe ne duam të ndërtojmë një ekip që mund të shihet si një model”, ka thënë ai, përcjell ORAinfo. “Ne duam futbollistë të rinj italianë, djemtë me një prerje flokësh të bukur, pa mjekër dhe pa tatuazhe. Nëse ata bëjnë një faull, ata duhet të kërkojnë falje dhe ata gjithmonë duhet të jenë të respektueshëm me arbitrin”, pohoi Berlusconi. “Kur ata nënshkruajnë autografe, emri i tyre duhet të jetë i qartë. Objektivi ynë nuk është një promovim në Serie A ose Serie B. Ne duam një ekip që mund të jetë një shembull për të tjerët”, tha Berluskoni. Berluskoni kaloi 29 vjet si president i Milanit dhe u bë një nga presidentët më fitues në historinë e futbollit me 28 trofe. /ORAinfo/

Read More »

Gattuso qon në ‘qiell’ këta dy lojtarë pas fitores

Milani sot ka shënuar fitore të madhe në udhëtim kundër Atalantas. Me këtë fitore rosonerët kanë ‘blinduar’ vendin e katërt. Trajneri i Milanit Rino Gattuso është shprehur i lumtur pas ndeshjes. “E pra e bëmë shumë mirë sonte. Ne kemi qenë duke i ngulitur skuadrat e tjera edhe më vonë dhe krahët tanë kanë bërë një punë të pabesueshme. Ne duhet të vazhdojmë kështu”, ka thënë ai, përcjell ORAinfo. “Ky ekip i Milanit është duke shijuar veten dhe janë të lumtur të luajnë së bashku, gjë që është e rëndësishme. Ne kemi shumë cilësi brenda në anën tonë dhe ne kemi punuar shumë kështu që ne kemi qenë duke bërë mirë”. Attuso ka folur edhe për dy lojtarët që i transferoi në janar, Piatek dhe Paqueta. “Piatek dhe Paqueta? E pra ata me siguri kanë bërë shumë mirë për ne, por gjithashtu të gjithë kanë qenë duke bërë mirë. Equalizer? Ne ishim me fat për të shënuar pak para pushimit pasi që kjo ndryshoi ndeshjen. Ishte një gol i madh nga Piatek me siguri”, ka thënë ai. “Calhanoglu? Unë mendo..

Read More »

Rrëfehet Romagnoli: Këta dy lojtarë të Milanit po me ‘çmendin’

Alessio Romagnoli ka deklaruar se Milan është me fat që ka një Krzysztof Piatek në klub dhe se Gianluigi Donnarumma tashmë është një ‘fenomen’. Piatek ka bërë një ndikim të menjëhershëm në Milan, duke shënuar tre gola në tre paraqitjet e tij të para për klubin, ndërsa Donnarumma do të luaj ndeshjen e 150 këtë të dielë që zhvillohet kundër Cagliarit, pavarësisht se këtë muaj bën vetëm 20 vjet. “Unë jam duke e marrë punën e kapitenit me qetësi të madhe, unë duhet të vazhdoj kështu”, tha Romagnoli në një ngjarje të Nike në Milano, përcjell ORAinfo. “Ne jemi në një drejtim të mirë. Ishim të zhgënjyer që nuk kemi fituar në Romë, sepse ne mund të kemi forcuar grupin tonë në vendin e katërt, por jemi pranë Interit dhe ka ende një rrugë të gjatë”. “Ne jemi jashtë Europa League dhe tani kemi vetëm një lojë në javë. Ne duhet të përqendrohemi dhe të japim më të mirën deri në fund të sezonit”, ka thënë Romagnoli. “Gara për vendin e katër është e gjatë, por ka aq shumë nga sezoni, kështu që ësh..

Read More »

‘Bomba e mëngjesit’: Inter po i transferon tre super lojtarë

Afati i janarit për Interin po del të jetë shumë i nxehtë. Inter do t’i bëjë disa transferime në këtë afat, por pa shpenzuar shuma të mëdha parash. Skuadra italiane është duke tentuar që në këtë afat ta transferojë anëtarin e Parmas, Bruno Alves, përcjell lajmi. Monaco është shumë afër që ta transferojë Mirandan, andaj Inter e do lojtarin e rivalit nga Serie A. Nerazurët gjithashtu po lidhen edhe me transferimin e Domagoj Vida dhe anëtarin e Sassuolos, Gian Marco Ferrari.

Read More »

Këta dy lojtarë të Milanit nuk do të luajnë kurrë bashkë

Menaxheri i Milanit, Rino Gattuso ka zbuluar se nënshkrimi i ri Krzsysztof Piatek dhe Patrick Cutrone nuk mund të fillojnë së bashku në sulm për rossonerët. Milan barazoi dje me Napolin dhe Paqueta filloi dhe luajti mirë, ishte Cutrone i cili filloi në sulm. Piatek hyri në pjesën e dytë dhe luajti si sulmuesi i vetëm përcjell ORAinfo. Pas ndeshjes, bosi i Milanit Rino Gattuso po bisedonte me shtypin për barazimin. Dhe ai shpjegoi pse Piatek dhe Cutrone nuk bëjnë të lujanë së bashku. “Tani, ata nuk mund të luajnë së bashku jo për shkak të karakteristikave të tyre, por për shkak të ekuilibrit të ekipit. Këtë sezon ne u përpoqëm të luanim shtatë / tetë ndeshje me të dy sulmues”, ka thënë Gatuso./ORAinfo/

Read More »