Home / Tag Archives: milanin

Tag Archives: milanin

Shënoi një gol të vlefshëm për Milanin, Kessie i shokon rossonerët me deklaratën e tij

Franck Kessie i kërkon Milanit të mësojë nga Tiemoue Bakayoko. Mesfushori i ka pasë fjalë të mëdha për yllin që erdhi nga Chelsea në formë të huasë. Ylli i Bregut të Fildishtë ishte në shënjestër në fitoren 3-0 ndaj Empolit të kësaj mbrëmjeje, gjë që e vuri rossonerët në pozitën e tretë, duke pritur ndeshjen e Interit me Fiorentinën përcjell ORAinfo. “Ka një rrugë të gjatë për të shkuar akoma. Ne duhet të vazhdojmë, të marrim tri pikë çdo herë dhe të vazhdojmë të fitojmë, “tha Kessie për Sky Sport Italia. “Ne vetëm duhet të punojmë shumë dhe të bëjmë atë që kërkon Trajneri. Unë duhet të vazhdoj kështu, të bëj më mirë se sezoni i kaluar dhe të përpiqem të shënoj më shumë gola “. “Bakayoko u gënjye gjatë muajve të parë të karrierës së tij të Milanit, në hua nga Chelsea, por u dha një mbështetje në San Siro sonte. “Ky është futboll, kur gjërat shkojnë keq, të gjithë janë të mashtruar. Tani Bakayoko po bën gjëra të jashtëzakonshme, ndihmon ekipin aq shumë dhe ne duhet të kujtojmë në..

Read More »

S”ka kush që e ndal Milanin, shënon edhe golin e tretë

Milani nuk ka të ndalur. Milan-Empoli është një ndeshje shumë e rëndësishme për ekipin e Rossonerëve. Është e nevojshme të jepet vazhdimësi rezultateve për të qenë në gjendje të luftojnë për vendin e katërt deri në fund përcjell ORAinfo. E në fakt është skuadra e vendase që po kryeson në rezultat 3-0. Golin e epërsisë e ka shënuar, Piatek që ka realizuar në min e 50 “ të takimit, pas asistimit që e ka bërë Hakan. Më pas ishte Kessie ai që ndryshoi shifrat në 2-0. Por, nuk përfundoi me kaq, pasi që mesfushorin Samu Castillejo që realizoi edhe golin e tretë./ORAinfo/

Read More »

Fassone po tenton ta bankrotojë Milanin

Çështja mes Milan dhe ish-drejtorit Marco Fassone do të vendoset 19 mars gjatë një seance. Gazzetta dello Sport njofton se vendimi është marrë nga gjykata e punës në Milano që merret me çështjen pasi të dyja palët nuk arritën të arrijnë një marrëveshje të enjten. Calcio e Finanza shkruan se shtyrja do të jetë ‘e dobishme’ për të parë nëse një zgjidhje jashtë gjykatës mund të gjendet para kësaj kohe, por pranon se do të jetë ‘e vështirë’, përcjell ORAinfo. Fassone është duke paditur rossonerët, thuhet se në shumën prej 30 milion euro në dëm, për shkarkimin e padrejtë pasi u rrëzua nga Menaxheri i Elliottit verën e kaluar. Calcio e Finanza vazhdon të shpjegojë se klubi i ofroi një dhuratë të ndarjes prej 55 milionë eurove më 25 korrik, por ai refuzoi ofertën, duke çuar në shkarkimin e tij. /ORAinfo/

Read More »

Shikojeni kush do të startojë sot me Milanin

Milan do të përballet me Empoli sot mbrëma në San Siro. Gennaro Gattuso thirri 23 lojtarë për ndeshjen dhe duket sikur ai është i gatshëm t’i japë besim pothuajse të njëmbëdhjetëve në ndeshjen e fundit të Serie A kundër Atalantës larg shtëpisë, përveç pozitës së djathtë, ku pret Andrea Conti për të zëvendësuar Davide Calabria, përcjell ORAinfo. Kjo ndeshje është e rëndësishme për Milanin për të ruajtur vendin e katërt. Milan (4-3-3): Donnarumma; Conti, Musacchio, Romagnoli, Rodriguez; Kessie, Bakayoko, Paqueta; Castillejo, Piatek, Calhanoglu. /ORAinfo/

Read More »

Trajneri i empolit zbulon strategjinë se si do ta mposht Milanin e Gattusos

Milan do të luajë nesër me Empolin në San Siro dhe menaxherin e toskanëve Giuseppe Iachini ka folur par mediat në prag të ndeshjes. Ai beson se skuadra e tij do ta mposht Milanin e Gattusos. “Milan dhe Gattuso kanë bërë një punë të shkëlqyeshme, kanë cilësi, balancë dhe shumë aftësi. Mesfushorët e pabesueshëm dhe sulmuesit e fortë, ne do të kemi nevojë për një lojë perfekte për t’i mposhtur ata, do të kemi nevojë për 90 minuta përqendrim dhe përqendrim të fortë, ata janë një nga ekipet më të forta në Serie A tani”, tha ai. Milan do të hyjë të fitojë këtë ndeshje për të mbajtur vendin e katërt, vend ky që i siguron pjesëmarrje në Ligën e kampionëve. /ORAinfo/

Read More »

Berluskoni: Nuk jam i kënaqur me Milanin, nuk dua lojtarë me mjekër të gjatë dhe tatuazhe

Ish-presidenti i Milanit, Silvio Berlusconi foli për La7 për përvojën e tij të re si pronar i skuadrës në Serie C, Monza. “Unë nuk jam i kënaqur me darka elegante, as me Milanin, unë jam pronari i Monzës tani, unë jam duke e udhëhequr klubin së bashku me Gallianin dhe ne duam të ndërtojmë një ekip që mund të shihet si një model”, ka thënë ai, përcjell ORAinfo. “Ne duam futbollistë të rinj italianë, djemtë me një prerje flokësh të bukur, pa mjekër dhe pa tatuazhe. Nëse ata bëjnë një faull, ata duhet të kërkojnë falje dhe ata gjithmonë duhet të jenë të respektueshëm me arbitrin”, pohoi Berlusconi. “Kur ata nënshkruajnë autografe, emri i tyre duhet të jetë i qartë. Objektivi ynë nuk është një promovim në Serie A ose Serie B. Ne duam një ekip që mund të jetë një shembull për të tjerët”, tha Berluskoni. Berluskoni kaloi 29 vjet si president i Milanit dhe u bë një nga presidentët më fitues në historinë e futbollit me 28 trofe. /ORAinfo/

Read More »

Paqueta “qon peshë” rossonerët, ja pse e zgjodhi ai Milanin

Lucas Paqueta, që nga ardhja në Milano nga Flamengo, ka qenë një yll te rossonerët. Agjenti i Paqueta, Eduardo Uram, ka folur me CalcioMercato.com rreth muajit të tij të parë në Milano, si dhe duke komentuar transferimin në AC Milan në radhë të parë përcjell ORAinfo. “Ndihem shumë i lumtur me atë se si bota e Milanit e ka mirëpritur dhe unë duhet të them se gjithçka filloi mirë. “Lucas po luan shumë mirë, por mendoj se e gjithë skuadra është duke bërë një punë të mrekullueshme. “Rino Gattuso i ka dhënë atij mbështetje të madhe që nga dita e parë, kur Lucas arriti në Milano dhe gjeti një teknik të gatshëm për të dhënë këshilla, për ta bërë atë të ndihej tashmë pjesë integrale e projektit të tij taktik. Ai është i lumtur që e ka atë si trajner. Ai ka bërë mirë që ai refuzoi Reali dhe PSG”, ka thënë agjenti i tij./ORAinfo/

Read More »

Lajm i madh për Milanin: Romagioli më i miri në Evropë

Pas largimit të Leonardo Bonucci në Juventus, Alessio Romagnoli jo vetëm që është bërë kapiten i Milanit, por edhe kreu i mbrojtjes në përgjithësi dhe ai po tregon çdo javë në fushë për ekipin e Gennaro Gattuso me shfaqje të mëdha. Kjo gjithashtu është reflektuar dhe dëshmuar në statistika dhe të dhëna. Së bashku me Virgil van Dijk, Romagnoli është mbrojtësi i vetëm në pesë ligat më të mira evropiane (të cilët kanë luajtur në të paktën dy të tretat e ndeshjeve). Milani lojet e fundit ka arritur të stabilizojë mrojtjen duke pranuar shumë pak gola. /ORAinfo/

Read More »

Roma mposhtë Bolognën, në hap me Milanin

Fitoren e romakëve e vendosi mbrojtësi Federico Fazio. Roma ka shënuar një fitore shumë të rëndësishme në kuadër të xhiros së 24-të në Serie A. Skuadra nga kryeqyteti i Italisë ka shënuar fitore me rezultatin 2:0 kundër Bologna, shkruan lajmi.net. Mysafirët ia dolën që të mbahen mirë në pjesën e parë, duke e mbyllur 45 minutëshin me rezultatin 0:0, por pjesa e dytë ishte fatale për ta. Ishte fillimisht serbi Aleksandar Kolarov, i cili i dha epërsinë Romës me një goditje të saktë nga pika e bardhë, kur po luhej minuta e 55’. Fitoren e romakëve e vendosi mbrojtësi Federico Fazio, me golin e realizuar në minutën e 73’ të takimit. Një reagim erdhi nga mysafirët me anë të Nicola Sansone, i cili realizoi në minutën e 84′, mirëpo kjo nuk mjaftoi pasi vendasit ia dolën ta ruajnë epërsinë deri në fundin e takimit. Me këtë fitore Roma mban në vetëm një pikë diferencën e pikëve me skuadrën e Milan, dhe lë të hapur garën për një vend në Ligën e Kampionëve.

Read More »

Nuk është Piatek, ky futbollist do të shkruajë histori me Milanin

Gjatë tregut të transferimit të janarit, Milani gjithashtu punoi shumë për sektorin e rinisë. Katër djemtë shumë interesantë mbërritën, përfshirë Tiago Djalon portugezin e ri përcjell ORAinfo. Mbrojtësi arriti nga Sporting Lisbon. Rossonerët arritën të parashikojnë ardhjen e tij dhe ta bashkojnë atë në klubin Primavera. Puna e ndërmjetësit e agjentit Davide Lippi, i biri i trajnerit Marcello Lippi, është themelor për këtë operacion. Intervistuar në mikrofonat e Calciomercato.com, ai foli për këtë operacion të rëndësishëm të tregut të Milanos në të ardhmen. “Milan ka mbyllur një operacion të shkëlqyer. Klubi i Rossonerëve është i lumtur që ka siguruar një djalë absolutisht të talentuar, tani i takon djaloshit të tregojë se mund të qëndrojë në një klub me një histori të pabesueshme si Milan. Menaxherët ishin shumë të mirë në parashikimin e konkurrencës, kishte shumë klube në të, madje edhe në Angli .Ai mund të shkruajë histori me Milanin”, tha ai./ORAinfo/

Read More »