Home / Tag Archives: milanit

Tag Archives: milanit

Nuk është Piatek, ja cilin lojtar të Milanit po e “qojnë në qiell” mediat

Në ndeshjen Milano-Empoli është ribashkuar mbrojtësi, Andrea Conti pas një viti e gjysmë. Mbështetësja tërhoqi shumë, luftoi fort dhe i dha Samu Castillejo një asistim përcjell ORAinfo. Kalvari i rikthimit të Rossonerëve më në fund ka mbaruar. Performanca e djeshme konfirmoi se lëndimet dhe frika janë tani prapa tij. Rossonerët e blenë Contin nga Atanta për rreth 25 milionë në verën e vitit 2017. Pas ndeshjeve të para në fillim të sezonit, lojtari u plagos rëndë në gju dhe pësoi një rikthim për një ndalesë totale të një viti të tërë. Gennaro Gattuso dhe stafi i tij e kanë menaxhuar atë në mënyrë të patundur. Ata i dhanë disa raste disa herë duke rritur besimin dhe besimin tek ai. Ndër të tjera, ai gjithashtu u tregua i dobishëm në disa situata, si në rastin e Patrick Cutrone në Marassi kundër Sampdoria në raundin e dytë të Kupës së Italisë. Dje ai u kthye në San Siro në Milano-Empoli përsëri me një asisitim. Në Samu Castillejo, për golin e tretë. Por jo vetëm që të zbukurojë p..

Read More »

Kapiteni i Milanit mund të shkruajë faqe të rëndësishme në historinë me Rosonerët

Menaxheri i Milanit Rino Gattuso ka përshëndetur ndikimin që ka pasur Alessio Romagnoli në klub, duke thënë se ai mund të shkruajë faqe të rëndësishme të historisë së klubit. Pas fitores 3-0 të Milanit ndaj Empoli në San Siro, Gattuso ka folur fjal të mëdha për kapitenin e Rosonerëve, Romagioli. “Romangioli ka hapësirë të madhe për përmirësim, mund të jetë një lojtar që mund të shkruajë faqe të rëndësishme me këtë fanellë. Ai e ka gjetur çelësin brenda kokës së tij, po kujdeset më mirë, gjëra me kritere”, tha ai. Milani mbrëmë shënoi fitore të rëndësishme për të ruajtur vendin e katërt, vend ky që i siguron pjesëmarrje në Ligën e Kampionëve. /ORAinfo/

Read More »

Kjo gjë nuk i kishte ndodhur Milanit qe 7 vite

Milan nuk kishte shënuar tre ose më shumë gola në tre ndeshje rresht të Serie A që nga viti 2012. Milani mposhti mbrëmë Empolin me rezultat 3-0 me gola nga Krzysztof Piatek, Franck Kessie dhe Samu Castillejo, përcjell ORAinfo. Kjo ishte fitorja e tretë radhazi në Serie A, duke mundur Cagliari 3-0 në San Siro dhe Atalanta 3-1 në Bergamo. Hera e fundit që Milan kishte shënuar nga tre ose më shumë gola në tre ndeshje radhas ishte viti 2012. Në vitin 2012, ata fituan 3-1 ndaj Catanias më 30 nëntor, 4-2 ndaj Torinos, dhe 4:1 ndaj Pescaras më 16 dhjetor. Kjo nuk është e gjitha për sulmin e Milanit, për shkak se ekipi i Gennaro Gattuso është i parë që siguroi tre pikë të njëpasnjëshme të Serie A në shtëpi që nga maji i vitit 2014. /ORAinfo/

Read More »

Nuk është Piatek, ja për cilin yll të Milanit po flasin e gjithë bota

Ish-lojtari i Lazio dhe Torinos, Rolando Bianchi beson se mesfushori i Milanit ,Lucas Paqueta mund të vazhdojë të bëjë atë që Ricardo Kaka e arriti për rossonerët gjatë qëndrimit të tij në klub përcjell ORAinfo. Bianchi ishte duke folur për RMC Sport për Milanin dhe ai tha: “Milan është duke bërë punën mirë tani , ata kanë bërë blerjet e duhura në janar, unë jam i impresionuar nga Paqueta, ai është një talent i madh dhe ai mund të imitojë Kaka”, ka thënë Bianchi. Që nga ardhja e tij në San Siro, Paqueta ka shënuar një herë dhe ka asistuar një herë./ORAinfo/

Read More »

Në prag ndeshjes së madhe të Milanit, ja çfarë pritet të ndodh në “San Siro”

Siç raportohet nga burimi i besueshëm MilanNews.it, rreth 47.000 spektatorë priten në San Siro këtë mbrëmje, ku Milani do të ballafaqohet me Empolin. Djelmoshat e Gattusos do të kenë nevojë për të gjithë mbështetjen që ata mund të marrin për të vazhduar formën e tyre të mirë, duke u përballur me një ekip të cilin ata kanë luftuar gjatë viteve të fundit përcjell ORAinfo. Sidoqoftë, duke pasur parasysh rendin e mirë të formës që ata janë tani, Empoli nuk duhet të jetë një problem./ORAinfo/

Read More »

Tiemoue Bakayoko ka një ‘baba’ edhe në ekipin e Milanit

Tiemoue Bakayoko është ndër lojtarët kyç të Milan. Ai ka arritur që të jetë në formacionin e parë të Milan që nga transferimi nga Chelsea. E për këtë besim, ai falëndëron trajnerin e tij, Gennaro Gattuson, të cilin e quan edhe ‘baba’. Gjatë një interviste me Milan TV para ndeshjes kundër Empolit, Tiemoue Bakayoko foli për marrëdhënien e tij me trajnerin e Milanit, Gennaro Gattuso, përcjell ORAinfo. “Është e qartë se ne kemi një marrëdhënie shumë të mirë, kemi të njëjtën ide të futbollit dhe për mua, ai është pak si një baba, flasim për gjithçka, nëse është e lidhur me këtë fushë apo jo. si trajneri im”, ka thënë Bakayoko. Sonte zhvillohet ndeshja mes Milanit dhe Empolit në kuadër të xhiros së 25-të të Serie A. /ORAinfo/

Read More »

Gattuso ‘çon peshë’ tifozët e Milanit, tregon kush ja bën formacionin!

Trajneri i Milanit, Gennaro Gattuso ka folur gjatë për ekipin qe e drejton. Genaro Gattuso nuk buzëqesh as në konferencat për shtyp. Si gjithmonë plot grintë dhe serioz edhe kur ndodhet para gazetarëve. Trajneri i Milanit përpara sfidës ndaj Empoli theksoi se nuk i pëlqejnë komplimentat ndërsa paralajmëroi skuadrën e tij të ruajë qetësinë dhe të vazhdojë rrugën e fitoreve. KUNDËRSHTARI – “Ndeshja me Empolin nuk do të jetë e lehtë. Ata kanë ndryshuar skemën taktike dhe nuk duhet t’i nënvlerësojmë. Ata kanë vlera të mira teknike, kanë një mbrojtje interesante, janë të rrezikshëm në goditjet standarde, kështu që duhet të jemi të kujdesshëm. Duhet të vazhdojmë të besojmë në gjithçka që bëjmë. Nuk duhet të mendojmë se gjithçka është e lehtë, sepse tani jemi në një formë të mirë.” CALHANOGLU DHE PAQUETA – “Dje shkova për të përshëndetur Hakanin me filxhanin e kafes në duar. Unë përpiqem të krijoj raporte me të gjithë futbollistët, jo vetëm me Calhanoglunë. Gjithashtu përpiqem të përqaf..

Read More »

Zbulohet se pse ylli i madh nuk iu bashkua Milanit

Ish ylli i Atletico Madrid, Ferreira Carrasco ishte i lidhur me interesimin e Arsenalit dhe Milan në dritaren e transferimit të janarit. Ndërmjetësi Federico Pastorello ka folur me RMC Sport për të shpjeguar se pse ylli belg nuk e ka lënë Kinën ku po luan aktualisht. “Ju duhet të kërkoni agjentin e tij, unë kam qenë ndërmjetësi. Carrasco është një futbollist i rëndësishëm që mund të bëjë ndryshime në Evropë, por kinezët mund të jenë pak të ndërlikuar ndonjëherë. Ata mendojnë më shumë për marrëdhënien që ata kanë me homologun e tyre. A është mirë për ta apo jo”, ka thënë ai. “Kjo është arsyeja pse Carrasco nuk u largua, Interi u përpoq të hynte në bisedimet e transfertave, por asgjë nuk ndodhi në fund të seancës së ardhshme dhe do t’i japë Carrasco këshillat më të mira që ai mund”, tha ai. /ORAinfo/

Read More »

Shokohen rossonerët! Pochettino po ia merr dy yjet e Milanit

Skuadrat e Tottenham ishin në Milano për të parë lojtarë të shumtë këtë fundjavë të shkuar, përfshirë Suso dhe Ivan Perisic, raporton Tuttomercatoweb përcjell ORAinfo. Spurs e duan dyshen e AC Milan Suso dhe Franck Kessie ndërsa Mauricio Pochettino është i interesuar në nënshkrimin e të dy lojtarëve. Klubi gjithashtu shikonte Interin për të parë Perisic si dhe Joachim Andersen të Sampdorias, të cilin klubi e konsideron si një zëvendësim të mundshëm nëse Toby Alderweireld largohet./ORAinfo/

Read More »

Ish-mesfushori i Milanit dhe Interit, lëndon rëndë Rey Manajn

Rey Manaj është lënduar nga Sulley Muntari. Pas dëmtimit të rëndë që pësoi në fytyrë disa javë më parë që e detyroi të vendoste një maskë si mjet mbrojtës për të luajtur, tashmë sulmuesi i kombëtares kuqezi ka marrë një tjetër goditje. Manaj është dëmtuar në seancën e fundit stërvitore të Albacetes pas një ndërhyrjeje të ashpër që ka pësuar nga ish mesfushori i Interit dhe Milanit, Sulley Muntari i cili prej disa javësh është bërë pjesë e Albacetes në Segunda Division. Ganezi njihet për tempramentin e tij luftarak dhe lojën e rëndë.Ky është dëmtimi i dytë në vetëm pak kohë për 21-vjeçarin nga Lushnja dhe tashmë mbetet vetëm për tu përcaktuar shkalla e lëndimit. Manaj po zhvillon një sezon të mirë me Albaceten që renditet në vendin e parë të Segunda Division dhe synon ngjitjen në La Liga, pasi shqiptari ka realizuar deri tani 5 gola në kampionat dhe 1 në Kupën e Mbretit.

Read More »