Home / Tag Archives: presidenti

Tag Archives: presidenti

Presidenti serb tregon kushtin për të vazhduar dialogun me Kosovën

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq tregon kushtin për Kosovën që të vazhdohet me dialogun. Vuçiq në NewYork është takuar me Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres dhe me të ka folur për, siç përcjell n1, “hapat e njëanshëm të Kosovës dhe situatën në rajon”. Vuçiq e ka falënderuar sekretarin e përgjithshëm që në kumtesën e vet e “ka shfaqur brengosjen për shkak të vendimit të Kosovës që ta themelojë Ushtrinë dhe ka theksuar se Kosova me hapat e vet po e rrezikon stabilitetin rajonal”. Vuçiq e ka përsëritur fjalinë e vet se”Serbia edhe më tej përpiqet për vazhdimin e dialogut por , siç ka thënë ai “ pasi Kosova t’i tërheqë vendimet joracionale”. Në kumtesë theksohet se Vuçiqi ka thënë se Serbia i jep rëndësi të veçantë punës së UNMIK-ut në Kosovës

Read More »

Presidenti serb vajton taksën e Kosovës në OKB

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, vajton në OKB për taksën e Kosovës. Vuçiq, ka folur për taksën prej 100 për qind, që Qeveria e Kosovës ka vënë ndaj mallrave nga vendi i tij, në mbledhjen urgjente të Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, në Nju-Jork, e cila është thirrur me kërkesë të Serbisë dhe Rusisë, pas vendimit të Kuvendit të Kosovës për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri të Kosovës. Vuçiq ka thënë se Kosova ka vendosur këtë taksë ndaj Serbisë “në kundërshtim me CEFTA’n dhe Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit”. “Fillimisht ishte 10 për qind. Por, kur e panë që audienca shqiptare reagoi mirë ndaj asaj mase, e rritën atë tarifë në 100 për qind”, është shprehur ai në KS të OKB’së, raporton Gazeta Express. “Kanë ndalur, kanë mbytur çdo lloj tregtie mes Serbisë dhe Kosovës”, ka deklaruar presidenti serb. Vuçiq ka thënë se Qeveria e Kosovës “ka vënë në rrezik një komunitet të tërë serb në Kosovë, sepse tregtia është e vetmja mën..

Read More »

Presidenti Thaçi vesh uniformën, ‘inspekton’ FSK-në

Vetëm një ditë para ndryshimit të mandatit të FSK-së në ushtri të Kosovës nga Kuvendi i Kosovës, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka inspektuar ushtarët e FSK-së dhe ka mbajtur një fjalim para tyre. Por, e veçanta e këtij inspektimi, ishte veshja ushtarake e Presidentit të Kosovës. Ashtu siç e parasheh edhe Kushtetuta e Kosovës, Thaçi kishte veshur uniformën ushtarake, duke u paraqitur si Komandant Suprem i Forcës së Sigurisë së Kosovës. Para rreth 400 ushtarëve të FSK-së, Thaçi ka thënë se ushtarët këto ditë po i përjetojnë më ndryshe dhe me emocione të fuqishme. Kjo, sipas tij, është e kuptueshme, sepse kanë mbetur vetëm edhe disa orë deri tek momenti dhe vendimi i shumëpritur, transmeotn Indeksonline. “Ky proces po rrjedh natyrshëm si rezultat punës dhe përkushtimit tuaj të jashtëzakonshëm. Ju, me mbështetjen e të gjithë qytetarëve të Kosovës, për kohë të gjatë keni punuar për themelimin e ushtrisë sonë. Ushtria e jonë do të jetë gjithmonë e gatshme për t’i shërbyer kultivimit..

Read More »

Presidenti ka një kërkesë nga ish-ushtarët e UҪK-së, që janë ftuar nga Specialja

Gjykata Speciale tashmë ka filluar me intervistimin e ish-ushtarëve të UҪK-së. E për këtë ka folur edhe Presidenti i Kosovës, Hashim Thaҫi. Ai sot i janë kujtuar të gjitha krimet që ka kryer Serbia në Kosovë. Ai i ka numëruar të gjitha ato, megjithatë ka shkruar se drejtësi duhet të ketë për të gjithë. Prandaj, Thaci u bën ftesë të gjithë ish-ushtarëve të UCK’së, të cilët janë ftuar nga Gjykata Speciale, të paraqitën në Hagë. Sipas Thaçit, ata duhet të dëshmojnë edhe njëherë luftën e pastër të Kosovës. Shkrimi i plotë: Kosova ishte viktimë e agresionit të Serbisë. Qytetarët e Kosovës, në luftën e tyre për liri dhe pavarësi, sakrifikuan edhe jetën. Në Kosovë ndodhi spastrimi etnik me përmasa gjenocidi. U vranë mbi 13 mijë civilë shqiptarë dhe u dhunuan rreth 20 mijë gra shqiptare. U zhdukën rreth 3 mijë persona dhe u shkatërruan rreth 40 për qind e infrastrukturës. U zhvendosën dhunshëm nga shtëpitë dhe pronat e tyre rreth 1 milion shqiptarë dhe e gjithë kjo fushatë çnjerëzore u..

Read More »

Një ditë para se të bëhet ushtri, presidenti Thaçi ‘inspekton’ FSK-në

Republika e Kosovës nesër pritet te bëhet me ushtri. E presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi sot në orën 15:00 do ta vizitojë kazermën “Adem Jashari” në Prishtinë. Kjo vizitë e tij vije një ditë para seancës për formimin e Ushtrisë së Kosovës. Të premten Kuvendi i Kosovës do të mbajë seancë të jashtëzakonshme ku pritet të votohen tri projektligjet të cilat i hapin rrugë krijimit të ushtrisë së Kosovës. Ndërsa pasdite është paralajmëruar ceremonia shtetërore në Prishtinë. /ORAinfo/

Read More »

Presidenti Thaçi thotë se themelet e Republikës së Kosovës qëndrojnë liritë fondamentale të njeriu

Presidenti Hashim Thaçi ka thënë se liritë fondamentale të njeriut qëndrojnë në themelet e Republikës së Kosovës. Në shënimin e 70 vjetorit të miratimit të Deklaratës Universale për të Drejtat e Njeriut nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, Thaçi tha se kjo deklaratë hapi rrugë për një varg instrumentesh ndërkombëtare që garantojnë të drejtat dhe liritë fondamentale të njeriut kudo nëpër botë. “Sot bota shënon 70 vjetorin e miratimit të Deklaratës Universale për të Drejtat e Njeriut nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, që historikisht njihet si Dita e të Drejtave të Njeriut. Ishte kjo deklaratë që hapi rrugë për një varg instrumentesh ndërkombëtare që garantojnë të drejtat dhe liritë fondamentale të njeriut kudo nëpër botë. Të drejtat dhe liritë fondamentale të njeriut qëndrojnë në themelet e Republikës së Kosovës dhe ne mbesim të përkushtuar në forcimin dhe avancimin e tyre. HTH”, ka shkruar Thaçi.

Read More »

Kryeministri Haradinaj tregon nëse Presidenti Thaçi e ka kundërshtuar vendosjen e taksës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka folur edhe njëherë rreth vendimit për taksën 100 për qind për prodhimet serbe. Ai ka sqaruar se këtë vendim nuk e ka kundërshtuar as presidenti Hashim Thaçi. Ai këto komente i bëri pas mbledhjes së Qeverisë, ku ka thënë se nuk ka marrë ndonjë qëndrim negativ nga presidenti i vendit, Hashim Thaçi lidhur me vendosjen e taksës 100%. Haradinaj ka shtuar poashtu se Qeveria është e autorizuar për të marrë vendim “Ky vendim është ligjor dhe është në përputhje me autorizimet kushtetuese ligjore që ka Qeveria. Jemi të autorizuar nga institucionet si Presidenti, mandatimi në Kuvend dhe vendimi i marrë është kompetencë e qeverisë, nuk kemi bërë veprim jo-kushtetues. Nuk kam parë kundërshtim nga presidenti, të paktën nuk kemi marrë shkresë ku e ka deklaruar se është kundër. Ju e dini se kemi qenë në konsult me partnerët e qeverisë për këtë temë”,ka thënë Haradinaj. Tutje Haradinaj është deklaruar edhe për kërkesën e Kryetarit të Mitrovicës jugore, Ag..

Read More »

Presidenti Thaçi merr një lajm të keq nga Gjykata Kushtetuese

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka marrë një lajm të keq nga Gjykata Kushtetuese. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka mbetur jofunksional pasi që Gjykata Kushtetuese ia ka refuzuar kërkesën presidentit Hashim Thaçi për përbërjen e re të KQZ-së, duke e vlerësuar këtë kërkesë si të papranueshme, shkruan Express. Ka disa muaj qëkur presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kërkuar nga Gjykata Kushtetuese interpretim sa i përket çështjes së përfaqësimit të subjekteve politike në KQZ. E që nga atëherë, ky institucion nuk ka funksionuar. Mirëpo, sot Kushtetuesja e ka hedhur poshtë kërkesën e presidentit. Presidenti kishte kërkuar nga Kushtetuesja interpretim të nenit 139 duke shtruar edhe pyetjet: nga cilat grupe parlamentare duhet të emërohen anëtarët e KQZ-së: a) nga grupet parlamentare që kanë dalë nga subjektet politike që i kanë fituar zgjedhjet për Kuvendin e Kosovës?; apo b) nga grupet parlamentare që krijohen pas konstituimit të Kuvendit të Republikës së Kosovës?”. Por, lidhur me ..

Read More »

Presidenti nga SHBA-ja, thotë se Kosova është e gatshme për paqe të qëndrueshme

Presidenti Thaҫi po qëndron për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku sot ka ditën e fundit atje. Ai ka mbajtur një ligjëratë publike në “Atlantic Council” në Uashington të SHBA-së, në të cilën ka folur për angazhimet për të arritur një marrëveshje paqësore me Serbinë, për të vënë paqe të qëndrueshme në Ballkanin Perëndimor. Presidenti Thaçi është shprehur se ndonëse Kosova ka qenë e gatshme dhe ka kërkuar marrëveshje për paqe gjithmonë, që nga Rambujeja e pastaj në Vjenë, megjithatë Serbia nuk ka pranuar të bëjë paqe me Kosovën. Por tash, sipas presidentit Thaçi, falë presionit ndërkombëtar edhe Serbia është e gatshme për një marrëveshje paqësore, gjithëpërfshirëse e përfundimtare, me Kosovën. Në anën tjetër, ai ka thënë se Kosova ka mësuar nga e kaluara se nuk ka marrëveshje pa kompromise, por gjithashtu ka mësuar se nëse bashkëpunon me partnerët e vet ndërkombëtarë, veçanërisht me Shtetet e Bashkuara, kompromisi ka sjellë deri te realizimi i aspiratave të populli..

Read More »

Presidenti Thaçi: Bush ia bëri të qartë regjimit të Millosheviqit se Kosova është vijë e kuqe për SHBA’në

Ish presidenti amerikan George H.W. Bush. në moshën 94 vjeçare ka ndërruar. Me këtë rast, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i ka shprehur ngushëllime popullit amerikan, në emër të qytetarëve të Kosovës për vdekjen e Presidentit të 41-të të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George H.W. Bush. “SHBA dhe bota do ta kujtojnë si patriot të pashoq dhe shembull të përkushtimit për të punuar për fuqizimin e demokracisë botërore dhe përhapjen e vlerave të lirisë. Kosova dhe shqiptarët do ta kujtojnë si president të parë, që qysh në fillim të viteve ‘90 ia bëri shumë qartë regjimit të Milosheviqit, me Vërejtjen e Kërshëndellave, se Kosova është vijë e kuqe për SHBA. Bashkëndjejmë me familjen Bush dhe tërë popullin amerikan në këtë humbje të madhe”, ka shkruar ai në Facebook.

Read More »