Home / Tag Archives: prishtinë

Tag Archives: prishtinë

A do të ketë zgjedhje në Prishtinë? Abrashi në pritje të Gjykatës Kushtetuese

Ish-kandidatit i LDK-së për Prishtinën, Arban Abrashi, vlerëson se Gjykata Kushtetuese I ka vonuar për përgjigjen për çështjen që ka ngritur për zgjedhjet në Prishtinë. Abrashi ende nuk ka marrë nga Gjykata Kushtetuese përgjigje në lidhje me kërkesën e tij Ka 8 muaj që Arban Abrashi është duke pritur një përgjigje nga Gjykata Kushtetuese. Ish-kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prishtinës, pretendon se atij është shkelur e drejta në këtë garë zgjedhore. Për më shumë deputeti i Kuvendit, kishte kërkuar nga Kushtetuesja të hedh poshtë vendimin e Gjykatës Supreme, e cila sipas Abrashit nuk e kishte kryer punën si duhet. “Unë personalisht nuk jam deklaruar për këtë çështje, sepse kam dashur të ruaj integritetin të Gjykatës Kushtetuese, por edhe drejtësisë”, tha Abrashi. Abrashi thotë se nuk dëshiron të besojë se Gjykata Kushtetuese, është e ndikuar politikisht. Nuk dua ta besoj se ka ndikim politik, pres një vendim të drejtë e të paanshëm”, deklaroi deputeti i..

Read More »

Mundohuni të mos dilni jashtë sot, po ndodh diҫka shumë e keqe në Prishtinë

Prishtina vazhdon të sfidohet me ajrin shumë të ndotur. Ajri nuk arrin të pastrohet pavarësisht reshjeve të borës së fundmi në kryeqytet. Niveli i ndotjes së ajrit vazhdon të mbetet në shkallë të njëjtë kohëve të fundit, pasi që tashme e disa ditë ajri në Prishtinë cilësohet “i pashëndetshëm”. Sipas matësit të Ambasadës Amerikane në Prishtinë, në orën 09:00 ndotja e ajrit ka qenë 159 AQI. Në bazë të indeksit të cilësisë së ajrit, çdokush mund të fillojë të përjetojë efekte negative shëndetësore, ndërsa anëtarët e grupeve të ndjeshme mund të përjetojnë efekte të rënda shëndetësore.

Read More »

S’ka fishekzjarrë në Prishtinë natën e Vitit të Ri

Komuna e Prishtinës ka marrë vendim që për Vitin e Ri nuk do të lejohen qytetarët që të përdorni fishekzjarrë në Prishtinë. Kryetari i komunës, Shpend Ahmeti ka lëshuar sot Urdhëresën për ndalimin e përdorimit të mjeteve piroteknike në vendet e hapura publike, përkatësisht në tregje, rrugë dhe sheshe, bën të ditur Komuna e Prishtinës përmes një njoftimi për media. “Ndalesa vlen për periudhën nga data 3 dhjetor, deri më 3 janar. Kushdo që vepron në kundërshtim me këtë Urdhëresë, do të gjobitet 100 euro”, thuhet në njoftim

Read More »

Mundohuni të mos dilni jashtë sot, ja ҫfarë po ndodh në Prishtinë

Prishtina tash e sa vite po përballet me shkallë të lartë të ndotjes së ajrit. Nga matjet e fundit që janë bërë mëngjesin e sotëm nga Ambasada Amerikane në Prishtinë, ndotja e ajrit ka arritur në shkallën 151 të ndotjes. Në bazë të indeksit të cilësisë së ajrit nga Ambasada Amerikane, e cila është regjistruar në orën 09:00 ajri në këtë shkallë paraqet ajër të pashëndetshëm. Këto matje rekomandojnë që në këtë nivel të ndotjes fëmijët dhe të rriturit, dhe njerëzit me sëmundje të frymëmarrjes, si astma, duhet të kufizojnë qëndrimin e gjatë në natyrë.

Read More »

Humb jetën një person në Prishtinë, bie nga ndërtesa

Dje në Prishtinë ka humbur jetën tragjikisht një person. Një person i gjinisë mashkullore në rrethana të panjohura ka rënë nga një ndërtese banimi rreth orës 7:50, me ç’rast ka humbur jetën. Nuk është raportuar për moshën e viktimës. Policia raporton njofton se në vend të ngjarjes kanë dalë njësitë relevante dhe nga ekipi mjekësor është konstatuar se viktima nuk ka shenja jete. Me urdhër të prokurorit, trupi i pajetë është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore për obduksion. Policia rastin po e trajton si humbje jetë e dyshimtë.

Read More »

Mëngjesi i rrezikshëm në Prishtinë

Ajri i rrezikshëm mëngjesin e sotëm në Prishtinë. Prishtina vazhdon të përballet me ajrin e ndotur, me uljen e temperaturave në vend. Matësit e Ambasadës amerikane në Prishtinë tregojnë se ajri në kryeqytet është në nivelin – i pashëndetshëm. Sipas matësve të Ambasadës, në ora 7:00 niveli i ndotjes është 104 AQI. Rekomandohet që në bazë të këtij niveli të ajrit fëmijët dhe të rriturit me sëmundje të frymëmarrjes, si astma, duhet të kufizojnë qëndrimin e zgjatur në natyrë.

Read More »

Po ndodh diҫka e ‘tmerrshme’ në Prishtinë

Kryeqyteti i Kosovës edhe sonte po përballet me ajrin shumë të ndotur. Matja e cilësisë së ajrit, sipas matësit të Ambasadës të përditësuar në orën 22:00 ka arritur në shkallën 164. Prishtina vazhdon të jetë ndër shtetet me ajrin më të ndotur në botë.

Read More »

Stoltenberg: Nato mbështet dialogun Prishtinë-Beograd, në korrigjimin e kufijve

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë para mediave se NATO e mbështet fuqishëm dialogun Kosovë-Serbi, sidomos kur është fjala për korrigjimin e kufijve NATO mbështet fuqishëm dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës edhe kur bëhet fjalë për “korrigjimin e kufijve”, duke shpresuar se të dyja palët mund të arrijnë një zgjidhje. Kjo është deklarata nga Brukseli e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Ai në prag të mbledhjes së krerëve të diplomacisë së shteteve anëtare të NATO-s me përfaqësuesen e lartë të BE-së, Federica Mogherini të martën se do të mbikqyrin “raportet e NATO-s me shtetet e Ballkanit Perëndimor”. Në pyetjen e gazetarëve nëse Aleanca ka frikë se mund të ketë cenim të sigurisë si rezultat i një zgjidhjeje të dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës e që mund të përfshijë edhe “korrigjimin e kufijve”. Stoltenberg ka thënë se “NATO” fuqishëm mbështet dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës, sepse kjo është mënyra e vetme për të gjetur për..

Read More »

Edhe një grabitje ka ndodhur sot në Prishtinë.

Një nga filialet e Bankës BKT është grabitur nga disa persona të maskuar, të cilët kanë hyrë në baknë dhe pas grabitjes së parave janë larguar me një veturë të tipit Golf, përcjell ORAinfo. Policia e Kosovës i është përgjigjur rastit dhe ka nisur hetimet përkitazi me grabitjen. Para disa ditës është grabitur një filial i bankës TEB në Prishtinë.

Read More »

Një përson gjendet pa shenja jete në Prishtinë

Një person është gjetur të dielën në Prishtinë pa shenja jete. Policia e Kosovës ka njoftuar se ende nuk dihen rrethanat e ngjarjes së rëndë. Ngjarja ka ndodhur pasditen e së dielës në rrugën “Jakov Xoxa” në Prishtinë, ku viktima mashkull është gjetur pa shenja jete në banesën e tij. Njësitet përkatëse të Policisë janë duke e hetuar rastin, ndërsa me vendim të prokurorit trupi i pajetë i viktimës është dërguar për obduksion në Institutin e Mjekësisë Ligjore.

Read More »