Home / Tag Archives: serbisë

Tag Archives: serbisë

Vuqiç thotë se marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë është shumë larg

Duket se marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë është teper larg. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se autoritetet nga Prishtina me akuza ndaj Millan Radojçiqit kanë dëshiruar ta dobësojnë mbrojtjen serbe në veri të Kosovës. Duke qenë mysafir në lajmet e RTS-së, Vuçiq tha se marrëveshja mes Beogradit dhe Prishtinës është tepër larg. Sipas tij, faji nuk është i Serbisë, ndërsa potencoi mos formimin e Bashkësisë së Komunave serbe, aplikimin e taksës siç e quajti ai, anticivilizuese, vetëm për të dëmtuar serbët. Ai ka bërë të ditur se liderët shqiptarë, si dhe disa fuqi perendimore po konsiderojnë se vetëm Kosova e tërë mund të jetë e pavarur. “Dje morëm porosi nga Thaçi, se ndarja e Kosovës është e mundur vetëm pasi të shkelet mbi trupin e tij të vdekur. Po ashtu Thaçi tha se e ka larguar nga Kosova Millan Radojçiqin, funksionarin e Listës serbe”, ka thënë Vuçiq. Vuçiq theksoi se nuk ka fletarrest të kuq për Radojçiqin dhe se kanë thënë se e kanë përndjekur ngase duan që..

Read More »

Rikallo rahatohet në Qeverinë e Serbisë

U shkarkua nga pozita në Kosovë, por Rikallo është rehatuar në Qeverinë e Serbisë. Ministri serb i shkarkuar në Kosovë nga kryeministri Ramush Haradinaj, Nenad Rikallo, pa vonuar shumë është punësuar në Qeverinë e Serbisë. Në Qeverinë serbe Rikallo është emëruar sekretar i shtetit në Ministrinë e Bujqësisë atje, shkruan B92. Bëhet e ditur se këtë vendim, Qeveria e Serbisë e ka marrë më 27 shkurt. Nenad Rikallo (ish-ministër i Bujqësisë në Qeverinë e Kosovës) është shkarkuar më 2 shkurt nga Qeveria e Kosovës. E para që ka kërkuar shkarkimin e tij ka qenë PSD-ja, si kusht për votimin e buxhetit të vitit 2019. Ndërkaq, më 25 shkurt për pozitë është emëruar Dijana Ziviq. Ajo punon në Kuvendin e Kosovës, si këshilltare që nga viti 2015.

Read More »

Hoti ‘godet’ Qeverinë e Kosovës për taksën ndaj Serbisë

Ndaj taksës që Qeveria e Kosovës vendosi ndaj produkteve serbe, po vazhdon të ketë reagime të shumta. Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, ka thënë se taksa e vendosur prej 100 për qind ndaj produkteve që vijnë nga Serbia dhe Bosnja është bërë strehë plaçke për Qeverinë e Kosovës. Ai këto komente i ka bërë në një konferencë për media, duke shtuar se në këtë gjendje edhe institucionet publike janë bërë strehë e militantëve partiake. “Janë mbi tetë milionë euro nga buxheti që janë ndarë në mënyrë të jashtëligjshme dhe Kryeministri Haradinaj duhet të jap përgjegjësi për këtë” u deklarua Hoti, duke shtuar se ky keqpërdorim duhet të diskutohet në seancën e jashtëzakonshme e cila do të mbahet të martën në Kuvend. “Edhe ky keqpërdorim do të shqyrtohet në seancën e jashtëzakonshme që do të mbahet të martën në Kuvend”, tha shefi i grupit parlamentar të LDK’së. “Në anën e tjetër institucionet publike janë bërë strehë e militantëve partiakë. Për të gjitha këto dështime duhet ..

Read More »

Pas takimit me amerikanët, Thaҫi tregon qëndrimin e tij për taksën ndaj Serbisë

Njerëzit e Presidentit të SHBA-ve, Donald Trump kanë qëndryar sot në Kosovë dhe kanë zhvilluar një takim edh me Presidentin Thaҫi. Pas këtij takimi është deklaratuar presidenti kosovar. Thaçi i është bashkuar kërkesës së tyre për heqjen e taksës, të cilën kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, po këmbëngul që ta mbajë në fuqi, deri kur Serbia ta njohë Kosovën si shtet të pavarur. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, bashkë me kryeministrin e vendit, Ramush Haradinaj, sot kanë zhvilluar një takim me drejtorin kryesor për Çështje Evropiane në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, John Erath, si dhe me drejtorin për Ballkan të Këshillit Kombëtar të Sigurisë së SHBA’së, Brad Berkley. Siç bën të ditur një njoftim nga Presidenca, Thaçi dhe Haradinaj me zyrtarët e lartë amerikanë “kanë biseduar për marrëdhëniet bilaterale ndërmjet Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për situatën politike në Kosovë dhe rajon, si dhe për dialogun ndërmjet Kosovës ..

Read More »

Mustafa flet për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, ja çfarë thotë

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka folur edhe njëherë rreth dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. Ai ka thënë se Serbia nuk është e interesuar të normalizojë marrëdhëniet me Kosovën, e aq më pak ta njoh si shtet. Përmes një statusi në Facebook, i pari i LDK’së, ka shkruar se Serbia është duke vazhduar që të krenohet me dëmet që i po shkakton vendit në arenën ndërkombëtare. “Politikat e fqinjësisë së mirë, paqes dhe stabilitetit, për të cilat janë zotuar vendet e Ballkanit Perëndimor bien ndeshë me një sjellje të tillë. Kjo sjellje nuk ka asgjë të përbashkët edhe me kërkesën e BE-së dhe SHBA-ve për arritjen e marrëveshjes përfundimtare, me njohje reciproke”, u deklarua Mustafa. Shkrimi i plotë: Veprimet e Serbisë, sidomos fushata për ç‘njohjen e pavarësisë së Kosovës nga disa vende, sikurse edhe fushata kundër Kosovës për anëtarësim në Interpol, flet se ky shtet fqinj nuk është i interesuar të normalizojë marrëdhëniet me vendin tonë e aq më pak ta njoh shtetin e Kosovës. Serbia po krenohet..

Read More »

Vetëvendosje: Taksa ndaj Serbisë nuk po zbatohet plotësisht

Vetëvendosje thotë se tarifa me Serbinë nuk po zbatohet plotësisht. Lëvizja Vetëvendosje ka ngritur shqetësime se tarifa e vendosur ndaj produkteve me origjinë nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina nuk është duke u zbatuar në tërësi. Përmes një konference për media ky subjekt politik ka thënë se përgjegjës për lejimin e kontrabandës me këto mallra janë Ministria e Financave dhe institucionet në varësi si Dogana dhe Anti-kontrabanda si dhe Ministria e Punëve të Brendshme e Policia e Kosovës. Anëtari i Vetëvendosjes, Salih Zyba tha se në treg janë duke u vërejtur manipulime të shumta duke përdorur flamujt e vendosur pranë produkteve. “Ka manovra të shumta me flamuj që janë të vendosur e nuk po përkojnë me vendet e origjinës siç e kërkon udhëzimi administrativ”, deklaroi Zyba. Sipas Vetëvendosjes të dhënat e Doganës së Kosovës për importin, janë në mospërputhje me produktet që gjenden në treg. Por pretendimet se në treg po qarkullojnë mallra të kontrabanduar nga Serbia i ka kundërshtu..

Read More »

Kërkimfalja e Serbisë të përfshihet në Platformën e dialogut

Pritet që Platforma shtetërore për dialogun me Serbinë, të hidhet në votim, por ende nuk është caktuar një datë për këtë gjë. Dokumenti nuk po merr mbështetje nga partitë e mëdha opozitare, ndërsa deputetët që e iniciuan atë, shpresojnë se do të miratohet kur të arrijë në seancë. E njohësit e çështjeve politike vlerësojnë se për çështjen e dialogut nevojitet një konsensus i gjerë brenda shtetit. Pas shumë takimeve mes krerëve të institucioneve dhe ekipit shtetëror, Platformë e hartuar për dialogun me Serbinë mori mbështetjen e kryetarit të Kuvendit, kryeministrit dhe presidentit. Por, tani është në dorën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës, se a e përkrahin një dokument i cili pritet të shërbejë për vazhdimin e dialogut me Serbinë, me qëllim të arritjes së marrëveshjes finale mes dy shteteve. Sipas deputetit të Partisë Socialdemokrate, Dardan Sejdiu, Platforma është përmbajtësore në vijat e kuqe, kushtet dhe parimet e Kosovës për një dialog të mirëfilltë. “Unë besoj që do të mira..

Read More »

A do të rrëzohet Qeveria Haradinaj për shkak të taksës ndaj Serbisë!?

Presione të mëdha e të shumta nga faktorë të ndryshëm po vijnë për Kryeministin e Kosovës, Ramush Haradinajn. Taksa e vendosur për mallrat serbe dhe boshnjake, ka ngritur dyshime se ajo mund të bëhet “mollë sherri” për rrëzimin e Qeverisë së drejtuar nga Haradinaj. Por një gjë të tillë e mohon nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ahmet Isufi. Ai për Ekonomia Online thotë se kryeministrit të vendit, nuk i është kërkuar të dorëhiqet nga posti i kreut të ekzekutivit, për shkak të taksës. Sipas tij, Qeveria le të rrëzohet nga 61 vota me anë të mocionit në Kuvend, nëse dikush mund të arrijë t’i sigurojë. “Jo, nuk është bërë një kërkesë e tillë nga askush. Por, atë ditë që i bëjnë 61 vota kushdo, mundet ta kërkojë mocionin e mosbesimit për Qeverinë dhe normalisht që kur i kanë votat as nuk na pyesin, e kryejnë punën”, tha Isufi. Numri dy i AAK-së, pohon se koalicioni qeverisës është duke funksionuar mirë. Sa i përket deklarimeve kundërthënëse të partnerëve të koalicionit, ..

Read More »

Kusari-Lila: Mogherini u bë e njëanshme, po i mban anë Serbisë

Zërave kundërshtues ndaj shefës së diplomacisë Evropiane, Frederica Mogherin i është shtuar edhe kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila. Ajo thotë se shefja e diplomacisë Evropiane, Frederica Mogherini e ka humbë kredibilitetin të flasë për Kosovën. Sipas saj, shefja e BE-së gjatë mandatit të saj ka shprehë njëanshmëri dhe favore për Serbinë. “Frederica Mogherini e ka hupë kredibilitetin t’i flasë Kosovës, për çfarëdo që duhet të bëjë Kosova, nëse BE-ja dëshiron të komunikojë me Kosovën, është mirë që ndoshta mesazhin ta përcjellin përmes një zyrtari tjetër, për arsye se ishte po e njëjta përfaqësuese e cila premtoi shumë dhe u bë e njëanshme, mbante vetëm anën e Serbisë, prandaj deklaratat e saja në raport me Kosovën në fund të mandatit të saj, pasi ajo efektivisht i ka edhe dy tre muaj mandat, nuk më duken as brengosëse, por as me ndonjë peshë”. Shefja e Alternativës në një intervistë për Ekonomia Online, shprehet se taksa nuk i prishë marrëdhëniet miqësore mes ShBA-së dhe K..

Read More »

Taksa ndaj Serbisë, ҫfarë po ndodh tani në Kosovë!?

Taksa ndaj Serbisë po vazhdon të mbetët një temë shumë e diskutuar. Më 21 nëntor të vitit të kaluar, Qeveria e Kosovës kishte marrë vendim që të vendos taksë prej 100 për qind ndaj Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës. E deri te ky vendim, Qeveria tha se ka ardhur si kundërpërgjigje ndaj Serbisë për shkak të propagandës së saj të vazhdueshme kundër Kosovës. Që nga 21 nëntori i vitit 2018 e deri më sot, sipas Doganës së Kosovës në vendin tonë nga këto dy shtete janë importuar rreth 770 mijë euro mallra. Zëdhënësi i Doganës, Adriatik Stavileci, ka thënë për lajmi.net se në tërë këtë periudhë kohore nga Serbia e Bosnja në Kosovë është importuar kryesisht lëndë e parë. “Deri më sot vlera e mallrave të importuara nga Serbia dhe Bosnja është rreth 770 mijë euro të cilat po aq kanë paguar edhe masën mbrojtëse. Kryesisht lëndë e parë”, ka thënë Stavileci. Mirëpo, pavarësisht vendosjes së taksës nga Qeveria e Kosovës, në vendin tonë mallrat e Serbisë vazhdojnë të jenë prezentë. Gjatë ditës ..

Read More »