Home / Tag Archives: serbisë

Tag Archives: serbisë

Kusari-Lila: Mogherini u bë e njëanshme, po i mban anë Serbisë

Zërave kundërshtues ndaj shefës së diplomacisë Evropiane, Frederica Mogherin i është shtuar edhe kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila. Ajo thotë se shefja e diplomacisë Evropiane, Frederica Mogherini e ka humbë kredibilitetin të flasë për Kosovën. Sipas saj, shefja e BE-së gjatë mandatit të saj ka shprehë njëanshmëri dhe favore për Serbinë. “Frederica Mogherini e ka hupë kredibilitetin t’i flasë Kosovës, për çfarëdo që duhet të bëjë Kosova, nëse BE-ja dëshiron të komunikojë me Kosovën, është mirë që ndoshta mesazhin ta përcjellin përmes një zyrtari tjetër, për arsye se ishte po e njëjta përfaqësuese e cila premtoi shumë dhe u bë e njëanshme, mbante vetëm anën e Serbisë, prandaj deklaratat e saja në raport me Kosovën në fund të mandatit të saj, pasi ajo efektivisht i ka edhe dy tre muaj mandat, nuk më duken as brengosëse, por as me ndonjë peshë”. Shefja e Alternativës në një intervistë për Ekonomia Online, shprehet se taksa nuk i prishë marrëdhëniet miqësore mes ShBA-së dhe K..

Read More »

Taksa ndaj Serbisë, ҫfarë po ndodh tani në Kosovë!?

Taksa ndaj Serbisë po vazhdon të mbetët një temë shumë e diskutuar. Më 21 nëntor të vitit të kaluar, Qeveria e Kosovës kishte marrë vendim që të vendos taksë prej 100 për qind ndaj Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës. E deri te ky vendim, Qeveria tha se ka ardhur si kundërpërgjigje ndaj Serbisë për shkak të propagandës së saj të vazhdueshme kundër Kosovës. Që nga 21 nëntori i vitit 2018 e deri më sot, sipas Doganës së Kosovës në vendin tonë nga këto dy shtete janë importuar rreth 770 mijë euro mallra. Zëdhënësi i Doganës, Adriatik Stavileci, ka thënë për lajmi.net se në tërë këtë periudhë kohore nga Serbia e Bosnja në Kosovë është importuar kryesisht lëndë e parë. “Deri më sot vlera e mallrave të importuara nga Serbia dhe Bosnja është rreth 770 mijë euro të cilat po aq kanë paguar edhe masën mbrojtëse. Kryesisht lëndë e parë”, ka thënë Stavileci. Mirëpo, pavarësisht vendosjes së taksës nga Qeveria e Kosovës, në vendin tonë mallrat e Serbisë vazhdojnë të jenë prezentë. Gjatë ditës ..

Read More »

Kadri Veseli ‘godet’ Kryeministrin Haradinaj për taksën ndaj Serbisë

Kryeparlamentari Kadri Veseli a folur edhe njëherë rreth taksës ndaj Serbisë. Ai tha se kjo taksë ka kryer efektin dhe ka kaluar për konsum të brendshëm. Duke përsëritur në Rubikon të KTV-së se ideja për vënien e kësaj takse ishte e partisë së tij, Veseli ka thënë se tash taksa është kthyer në konsum të brendshëm duke thumbuar kryeministrin Ramush Haradinaj, i cili po refuzon të pezullojë taksën. “Efekti i saj është kur e përball vetëm Serbinë mirëpo ka kaluar në konsum të brendshëm. Ishte një veprim i drejtë kundër Serbisë mirëpo kaloi në konsum të brendshëm”, ka thënë Veseli. “Ne kemi një iniciativë të SHBA-së dhe aleatëve perëndimorë për një marrëveshje historike me Serbinë. Edhe BE, njëjtë edhe SHBA janë shumë të vendosur, synojnë mbylljen e konflikteve në Ballkan”. “A do të duhej që taksa t’i shërbente dialogut apo përmes saj të merreshim vesh për marrëveshjen me Serbinë. Ne po flasim për një vendimmarrje që është racionale dhe Kosovën e bën më të fuqishme ndaj Serbisë”, ka s..

Read More »

Hoxhaj në Tiranë, flet për përmbylljen e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë

Enver Hoxhaj ka qëndruar sot në Tiranë, ku ka folur edhe rreth përmbylljes së dialogut me Serbinë. Në Forumin e Politikës së Jashtme të organizuar nga Instituti AIIS, Hoxhaj ka thenë se Kosova e ka të qartë synimin e saj në dialog – njohjen e ndërsjelltë dhe anëtarësimin në OKB. Në pyetjet e shumta dhe inteteresimin për modalitetet e mundshme të epilogut final, Hoxhaj ka thënë se Kosova e ka nxjerrë platformën e saj me parimet negociuese dhe duhet parë në frymën pozitive nga elitat politike në Kosovë dhe Shqipëri. Duke folur për debatet e shpeshta edhe mospajtuese herë pas here në të dyja shtetet, Hoxhaj ka thenë se këto i sheh në frymën e një shteti e shoqërie demokratike por beson që fund të procesit do të jenë unik. “Unë jam për qasjen që duhet menduar si ta përmbyllim dialogun dhe arrijmë një marrëveshje me Serbinë gjatë vitit 2019. Për ne në Kosovë është jetike përmbyllja e shtetndërtimit të Kosovës pikërisht 20 vjet pas çlirimit. Madje kjo do të nënkuptonte edhe konsolidim të..

Read More »

Propozimi zyrtar i Serbisë, ndarja e kufirit mes serbëve dhe shqiptarëve

Serbia me në fund ka zbuluar se është duke punuar për ndarjen e Kosovës. Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë se propozimi zyrtar i Serbisë, për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, është “ndarja e kufirit mes serbëve dhe shqiptarëve”. Në një takim për të ardhmen e Evropës dhe Ballkanit të mbajtur në Beograd, Daçiq duke iu përgjigjur pyetjes së Radios Evropa e Lirë, tha se “nëse kjo ide ndonjëherë do të jetë në tryezë të bisedimeve, atëherë të dyja palët do të deklarohen për të”. Sipas tij, çështja se ku do të përcaktohej linja e ndarjes së kufirit ende nuk është përcaktuar. Sipas tij, lidhur me këtë çështje, nëse propozimi pranohet, duhet të vendoset në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës. Çështja e ndryshimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë është përmendur disa herë edhe nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili e quan këtë proces “korrigjim i kufijve”. Edhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, nuk e ka përjashtuar këtë ide si k..

Read More »

Platforma për dialog s’ia kërkon Serbisë njohjen e integritetit territorial të Kosovës

Platforma s’ia kërkon Serbisë njohjen e integritetit territorial të Kosovës. Kosova shprehet jo mjaftueshëm insistuese për njohjen e integritetit territorial nga Serbia, është gjetja e një eksperti të së drejtës ndërkombëtare që e ka analizuar Platformën për dialogun me Serbinë, dokument të cilin e ka miratuar javën e shkuar Delegacioni shtetëror. Prandaj, është kërkuar që gjatë shqyrtimit në Kuvend, dokumenti të pësojë disa ndryshime. Mbështetur në këtë analizë që u është përcjellë edhe disa grupeve parlamentare, ndryshimet në Platformë duhet të nisin që nga pika e tretë e saj, shkruan sot “Koha Ditore”. “Kosova pret që procesi i dialogut të intensifikohet dhe përshpejtohet në vitin 2019, me qëllim të arritjes së një marrëveshjeje përfundimtare, gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të detyrueshme”, thuhet në këtë pikë. “Objektivi i kësaj marrëveshjeje është zgjidhja e të gjitha çështjeve të hapura, duke u mundësuar të dy shteteve të njohin sovranitetin e njëra-tjetrës dhe hapur rrug..

Read More »

Rusia dhe Kina të pa dëshiruara në fazën fianale të dialogut Kosovë – Serbisë

Kosova dhe Serbia janë duke u përgatitur për fazën finale të dialogut mes vete. Mundësitë që shteti i Rusisë dhe shteti i Kinës të përfshihen në dialogun mes Kosovës e Serbisë po konsiderohen si të papranueshme nga spektri politik në vend. Sipas tyre, populli i Kosovës mirëpret vetëm përfshirjen e SHBA-së në dialog Deklaratat e udhëheqësit të Partisë Kombëtare Serbe, Nenad Popoviq, që në dialogun mes Kosovës e Serbisë duhet të përfshihen edhe Amerika, edhe Rusia dhe edhe Kina janë të papranueshme për spektrin politik në vend. Deputetë të subjekteve politike në vend dhe njohës të procesit të dialogut me Serbinë kanë kundërshtuar përfshirjen e shtetit të Rusisë dhe shtetit të Kinës në dialogun mes Kosovës e Serbisë, derisa janë shprehur pro tashmë përfshirjes direkte të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në këtë proces. Deputeti nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Rasim Selmanaj, ka thënë për “Zërin” se përveç Bashkimit Evropian dhe Amerikës asnjë shtet tjetër nuk duhet ..

Read More »

Me apo pa taksë, dialogu mes Kosovës dhe Serbisë duhet të vazhdojë

Ende nuk është arritur një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë. Lideri i Partisë Liberaldemokrate në Serbi, Çedomir Jovanoviq ka deklaruar se dialogu në mes Serbisë dhe Kosovës duhet të vazhdojë menjëherë. Sipas tij kushti i vënë nga Serbia që taksa 100% të largohet dhe dialogu të vazhdojë nuk është pengesë. I njëjti lider serb i cili përkrah pavarësinë e shtetit të Kosovës shtoi gjithashtu se, me ose pa taksë, dialogu në mes dy vendeve do të vazhdojë, transmeton Indeksonline. Jovanoviq nuk ngurroi të deklarojë se ndërprerja e dialogut i solli Serbisë dëme dhe se negociatat me shtetin e Kosovës duhet vazhduar. “Ne mund të bëjmë përparim vetëm përmes dialogut. Ndërprerja e dialogut gjatë vitit të kaluar na solli vetëm pasiguri, taksa të paarsyeshme dhe rritjen e rrymave nacionaliste dhe ekstremiste në të dyja anët”, tha Jovanoviq

Read More »

Presidenti kërkon që të hiqet taksa ndaj Serbisë

Taksa prej 100% për produktet serbe vazhdon të mbetët temë shumë e diskutuar. Presidenti Hashim Thaçi, në prag të 11 vjetorit të Kosovës në një intervistë ka thënë se liria dhe pavarësia e shtetit tonë janë produkt i SHBA-së dhe rezistencës së zhvilluar në Kosovë. Ai ka shtuar se çdo herë që Kosova ka qenë e koordinuar me SHBA-në dhe BE-në ka dalur fituese duke shtuar se “ padyshim do ti respektojmë këshillat nga ta”. Këtu duke kërkuar pezullimin e taksës së vendosur ndaj produkteve serbe dhe boshnjake, e vendosur në nëntor të vitit të kaluar nga qeveria “Haradinaj”. “Kosova është me fat që e kemi popullin më proamerikan në botë, nuk duhet të lejojmë të kemi qasje të gabuar me rapoertin me SHBA-të”, tha Thaçi. Edhe pas presionit të Amerikës dhe BE-së nuk dihet nëse taksa do të pezullohet. Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se taksa nuk do të hiqet derisa Serbia ta njohë Kosovën.

Read More »

Taksa ndaj Serbisë, dy kamionë me mallra serbe kapen në Zubin Potok

Taksa ndaj produkteve serbe, ka shtuar përpjekjet e kontrabdnës përmes rrugëve ilegale. Kështu, sot dy kamionë me mallra serbe kanë arritur që të hyjnë në Kosovë përmes rrugëve ilegale. Kamionët me targa të Serbisë, janë gjetur të parkuar në Sarpel të Zubin Potokut nga njësia policore patrulluese. Sipas raportit të Policisë njëri prej kamionëve kishte ngarkesë të llojit të ndryshëm ushqim për kafshë, ndërsa tjetri prodhime ushqimore të produktit të qumështit (jogurt). “Njësia policore patrulluese ka hasur në dy kamion me targa të Serbisë të parkuar në lokacion e lartcekur. Kamionët e parkuar kanë hyrë në Kosovë përmes rrugëve alternative, duke iu shmangur pikës kufitare. Njëri prej kamionëve kishte ngarkesë të llojit të ndryshëm ushqim për kafshë, ndërsa tjetri prodhime ushqimore të produktit të qumështit (jogurt)”, thuhet në raport. Për këtë rast, është njoftuar prokurori kompetent dhe rasti është duke u hetuar.

Read More »