Home / Tag Archives: shqiptare

Tag Archives: shqiptare

Ndodh edhe kjo, 100 pasaporta shqiptare janë vjedhur në Greqi

Vidhen 100 pasaporta shqiptare. Ministria e Jashtme e Shqipërisë ka reaguar pas skandalit me humbjen e 100 pasaportave shqiptare që po transportoheshin në Greqi me një automjet me targa diplomatike. Në një komunikatë për mediat, Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka shpjeguar të gjithë itinerarin e transportit të pasaportave, ndërkohë që ka theksuar se pako e pasaportave u vodh nga makina e konsullit të Përgjithshëm të Republikës së Shqipërisë në Janinë, Pervin Gjikuria. Sipas MPJ-së, në datë 13 shkurt, pasaportat e prodhuara nga kompania ALEAT po transportoheshin drejt Greqisë të ambalazhuara jo në përputhje me praktikat e rregullta të transportimit të pakove diplomatike. “Nisur nga ky fakt autoritetet doganore greke, në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës, kryen verifikimin e rastit dhe bllokuan pakon me të cilën transportoheshin pasaportat. Pako me pasaportat shqiptare u zhbllokua pas verifikimit të tyre dhe takimit të përfaqësuesve të Konsullatës së Përgjithshme të RSH-..

Read More »

U tha se është në lidhje me këngëtaren shqiptare, Hakan befason me deklaratën e fundit

Edhe në jetën e tij private, Hakan Calhanoglu është kthyer në paqe. Sot, mesfushori turk botoi një post Instagram kushtuar ditëlindjes së gruas së tij përcjell ORAinfo. “Ju jeni gruaja më e fortë dhe më frymëzuese që kam takuar ndonjëherë. Unë nuk mund të pres që ti të jesh mamaja më e mirë në botë për princin tonë të vogël, të dua shumë ditëlindje të lumtur”, shkroi ai. Sulmuesi i Rossonerëve shënoi golin e tij të parë në kampionat që nga maji 2018, dhe me siguri ai u tregua i rëndësishëm, pasi ai frymëzoi skuadrën e tij për një fitore 3-1./ORAinfo/

Read More »

Luçjan Bedeni: Nga trienalja e Milanos, te fotografitë shqiptare

Fatmira Nikolli – Drejtori i Muzeut Kombëtar të Fotografisë “Marubi”, Luçjan Bedeni, përmes një intervistë në “Gazeta Shqiptare” tregon muzeun në një vit dhe projektet për të ardhmen. “Viti që shkoi ka qenë mjaft dinamik si për nga ekspozitat e aktivitetet që u organizuan në muze ashtu edhe për nga bashkëpunimet që kemi pasur me institucione partnere në fushën e artit dhe kulturës”, thotë ai, duke shtuar se “këtë vit muzeu do të orientojë vëmendjen drejt fotografisë shqiptare, duke filluar që nga ekspozita e hapur së fundmi mbi dinastinë Marubi”. Bedeni thotë se këtë vit do të ketë edhe një ekspozitë me në qendër imazhin në artin bashkëkohor, një bashkëpunim me ‘Art House’ në vazhdimësi e rezidencës për artistë të rinj shqiptarë do të organizohet në hapësirat e saj gjatë periudhës së dytë të vitit. Ai tregon se fondi i arkivës ‘Marubi’ është akoma i padigjitalizuar e si rezultat i kësaj, edhe për ne, arkiva është një zbulim i vazhdueshëm. Përmes kontributit të kuratorëve të ekspozitav..

Read More »

Aktori me prejardhje shqiptare, shpallet njeriu i vitit në Turqi

Can Yaman ështrë aktori turk me prejardhje dhe një ndër më të njohurit tani në Turqi. Ndonëse luajti në shumë filma e seriale të tjera me rolin e ‘Xhanit’ në serialin ‘ Zogu i mëngjësit’ u bë tejet i njohur në publikun turk dhe të huaj. Me këtë rol ai u bë shumë i njohur edhe në publikun shqiptar. E së fundi në një garë në Turqi, ai u shpall aktori i vitit./ORAinfo/

Read More »

“Jam shumë e lumtur”, aktorja shqiptare në pritje të ëmbël

Aktorja shqiptare me famë botërore, Eliza Dushku, është në pritje të ëmbël. Gjatë premierës së filmit “Mapplethorpe” ditën e enjte në New York, aktorja ka konfirmuar lajmin, teksa me krenari ka treguar barkun e rrumbullakosur. “Ne u martuam në gusht. Ky është një vit i veçantë për ne”, u shpreh Eliza për “US Weekly”. “Unë sapo jam martuar dhe jam shumë e lumtur për këtë kapitull të ri në jetën time. Ju e dini, unë kam aktruar që kur isha 9 vjeç dhe tani jam zbuluar këto gjëra të reja për të cilat jam shumë e emocionuar. Ka qenë një vit i madh por edhe i shkëlqyer”, përfundoi ajo. Eliza Dushku dhe bashkëshorti e saj Peter Palandijan do të bëhen prindër për herë të parë. The post “Jam shumë e lumtur”, aktorja shqiptare në pritje të ëmbël appeared first on Gazeta Shqiptare Online.

Read More »

Ja si e festuan VIP-at shqiptarë Shën Valentinin

Egla Xhemali – Personazhet e njohur të botës së artit kanë zgjedhur ta kalojnë në mënyra të ndryshme Shën Valentinin. Disa nuk u përkushtuan shumë ndaj festës, ndërsa disa prej tyre preferuan të postonin grima lumturie nga kjo ditë. Simboli i festës së të dashuruarve janë zemrat e kuqe, trëndafilat dhe çokollatat, të cilat nuk kanë munguar as këtë vit. Reperi Stresi prej shumë kohësh gjendet tashmë në burg, në pritje të gjykimit të tij. Gjatë gjithë kësaj kohe, pavarësisht aludimeve të shtypit rozë, e dashura e Stresit, Kejsi ka qëndruar në krah tij, duke e shprehur hapur dashurinë. Edhe Dita e Shën Valentinit nuk përfundoi pa një urim special për njeriun e saj të zemrës. Nga Kanadaja, Kejsi i thotë Stresit, se distanca i bën njerëzit të vlerësojnë më shumë atë që kanë: “Gëzuar Shën Valentinin shpirti im! Kudo nëpër botë të jemi, zemra ime është gjithmonë me ty. Nuk është e rëndësishme t’festojmë sot, sepse çdo ditë për ne është Shën Valentin. Distanca të bën të vlerësosh atë që ke dh..

Read More »

A kishte shqiptarë në mesin e personave që humbën jetën në aksidentin Shkup – Tetovë

Aksidenti i rëndë që ndodhi në autostradën Shkup – Tetovë, la pa shenja jete disa persona. Një autobus është rrokullisur gjatë lëvizjes për shkak të shpërthimit të një gome e cila i ka humbur ekuilibrin. Deri më tani sipas informatave, numri i personave që humbën jetën ka shkuar në 6, ndërsa 20 të tjerë janë dërguar në spital. Lajmi.net ka kontaktuar me zëvendësministrin e Punëve të Brendshme të Maqedonisë, Agim Nuhiu për ta pyetur nëse ka ndonjë shqiptar nga personat që humbën jetën dhe të lënduarit në këtë aksident. “Për momentin nuk dimë për përkatësinë etnike të atyre që humbën jetën dhe të të lënduarve, jemi në terren”, ka thënë shkurt Nuhiu.

Read More »

Fotografi i BBC-së dokumenton bunkerët shqiptarë

Bunkerët shqiptarë në BBC. Bunkerët shqiptarë tërheqin sërish vëmendje në Perëndim. Përmes një shkrimi, ku mbizotërojnë fotot, BBC tregon frymëzimin e fotografit Robert Hackman për të krijuar një libër me fotografi, i cili dokumenton praktikisht një pjesë të bunkerëve të ndërtuar në Shqipërinë e viteve 1975-1989. Llogaritet të kenë qenë 500 mijë të tillë në të gjithë vendin, e ndërsa disa kanë mbetur në gjendjen fillestare, të tjerë janë shndërruar në kafene, shtëpi, restorante, apo rezervuare uji. Gjatë viteve të pasigurta të Luftës së Ftohtë, kur vendin e përgatisnin për perspektivën e një lufte shkatërruese nukleare, diktatori shqiptar Enver Hoxha i bindi shqiptarët se bota jashtë kërkonte rrëzimin e shtetit të tyre komunist. “Por, në vend që të prodhonte një kundërpërgjigje teknologjike, prodhoi masivisht bunkerë”, është shpjegimi i dhënë nga BBC. Libri i Hackmanit, i quajtur “Metamorfoza”, i tregon bunkerët siç janë sot. Fotografi ka përcjellë aty edhe dëshmi të njerëzve, ..

Read More »

Ja kur mbahet mbledhja e ardhshme e qeverive shqiptare

Mbledhja e ardhshme e qeverive shqiptare do të mbahet në muajin maj. Në nëntorin e vitit që po lëmë pas, në Pejë u mbajt mbledhja e pestë mes Qeverisë së Kosovës dhe të Shqipërisë. Tani është caktuar që mbledhja e radhës të mbahet në maj në qytetin e Shkodrës. Kujtojmë se për herë të parë, dy qeveritë u takuan më 11 janar të vitit 2014. Pasi kanë realizuar edhe takime të tjera të përbashkëta në Vlorë, Prishtinë, Tiranë, Pejë e ardhshmja do të jetë në Shkodër.

Read More »