BOTA

Bukuroshja e fjetur/E shkatërruar nga tërbimi dhe zjarri, e gllabëruar nga natyra; misteri i rezidencës që … (FOTO)

Një shtëpi irlandeze, dikur rezidenca e një aristokrati përpara se të dëbohej prej andej gjatë Luftës Civile do të rinovohet pasi u gllabërua nga pylli.

Moore Hall në in County Mayo ishte ndërtuar nga politikani irlandez George Moore mes viteve 1792-1795 dhe ishte një shtëpi e banuar deri sa u shkatërrua nga IRA gjatë luftës civile në vitin 1923.

Pronari në të vërtetë ishte vëllai i tij, romancieri George Moore, i cili shkroi një letër në The Morning Post dy javë më vonë.

“Nuk kisha mundësi tjetër veçse të hiqja dorë nga çelësat, dhe duke dyshuar se çfarë ndodhte, unë i tregova udhëheqësit se shtëpia nuk ishte pronë e kolonel Moore. Kjo nuk pati asnjë efekt. Në orën katër dëgjova ulërima me zë të lartë. Pashë që e gjithë shtëpia ishte përfshirë nga flakët dhe gjithçka ishte e pashpresë”, është shprehur Moore.

Pas zjarrit familja Moore braktisi shtëpinë e tyre dhe prej 96 vjetësh ka qëndruar bosh në mëshirë të fatit./Daily Mail

Loading...

Një shtëpi irlandeze, dikur rezidenca e një aristokrati përpara se të dëbohej prej andej gjatë Luftës Civile do të rinovohet pasi u gllabërua nga pylli.

Moore Hall në in County Mayo ishte ndërtuar nga politikani irlandez George Moore mes viteve 1792-1795 dhe ishte një shtëpi e banuar deri sa u shkatërrua nga IRA gjatë luftës civile në vitin 1923.

Pronari në të vërtetë ishte vëllai i tij, romancieri George Moore, i cili shkroi një letër në The Morning Post dy javë më vonë.

“Nuk kisha mundësi tjetër veçse të hiqja dorë nga çelësat, dhe duke dyshuar se çfarë ndodhte, unë i tregova udhëheqësit se shtëpia nuk ishte pronë e kolonel Moore. Kjo nuk pati asnjë efekt. Në orën katër dëgjova ulërima me zë të lartë. Pashë që e gjithë shtëpia ishte përfshirë nga flakët dhe gjithçka ishte e pashpresë”, është shprehur Moore.

Pas zjarrit familja Moore braktisi shtëpinë e tyre dhe prej 96 vjetësh ka qëndruar bosh në mëshirë të fatit./Daily Mail

Loading...
Loading...

Most Popular

Loading...
Kosova Today News Reviewed by Kosova News on . Bukuroshja e fjetur/E shkatërruar nga tërbimi dhe zjarri, e gllabëruar nga natyra; misteri i rezidencës që … (FOTO) Bukuroshja e fjetur/E shkatërruar nga tërbimi dhe zjarri, e gllabëruar nga natyra; misteri i rezidencës që … (FOTO)Rating: 5.0
To Top