Ecje në mëngjes, ja çfarë përfiton metabolizmi

Ecja e mëngjesit mund të revolucionarizojnë jo vetëm rutinën tuaj të mëngjesit, por edhe jetën tuaj. Studimet kanë treguar se një shëtitje në mëngjes mund të përmirësojë shëndetin tuaj fizik, mendor dhe emocional. Këtu janë përfitimet e ecjes. Largon stresin. Dalja për një shëtitje mund t’ju zhbllokojë mendjen dhe t’ju bëjë të mendoni për qasje […]

Ecje në mëngjes, ja çfarë përfiton metabolizmi

Ecja e mëngjesit mund të revolucionarizojnë jo vetëm rutinën tuaj të mëngjesit, por edhe jetën tuaj. Studimet kanë treguar se një shëtitje në mëngjes mund të përmirësojë shëndetin tuaj fizik, mendor dhe emocional. Këtu janë përfitimet e ecjes.

Largon stresin.

Dalja për një shëtitje mund t’ju zhbllokojë mendjen dhe t’ju bëjë të mendoni për qasje të reja ose mënyra krijuese për të trajtuar gjërat.

Humbni peshë.

Ecja në mëngjes është gjëja më e mirë që mund t’u ndodhë njerëzve që kërkojnë të humbin peshë. Kjo sepse ecja përmirëson dhe përshpejton metabolizmin, që do të thotë se trupi juaj bëhet më efikas në djegien e kalorive.

Përmirëson gjendje shpirtërore.

Shëtitjet e mëngjesit mund të rrisin disponimin tuaj pasi ka më pak rrëmujë në trurin tuaj, i cili çliron neurokimike dhe hormone që ju bëjnë të ndiheni mirë. Ecjan në mëngjes shkakton mendime pozitive në mendjen tuaj, gjë që ju bën më të fokusuar në të gjitha detyrat dhe punët tuaja të ditës.

Iu bën të dukeni më të rinj.

Ushtrimi ka një ndikim të drejtpërdrejtë në lëkurën tuaj. Djersa hap poret dhe përmirëson qarkullimin e gjakut, gjë që i mban larg të gjitha ato rrudha, puçrra dhe vija të holla.

Ecjet në mëngjes iu mban larg sëmundjeve.

Shëtitjet e mëngjesit ndihmojnë në çlirimin e antitrupave dhe qelizave T. Kjo jo vetëm që mbron sistemin tuaj imunitar, por gjithashtu parandalon sëmundjet.

Është një ushqim i shkëlqyeshëm për trurin.

Truri juaj ka nevojë për oksigjen dhe shëtitje në mëngjes për t’i dhënë shumë ato. Rritja e oksigjenit ndihmon funksionimin e trurit dhe përmirëson funksionet tuaja njohëse.

Linku: https://www.nivabupa.com/health-insurance-articles/6-reasons-for-going-for-a-morning-walk.html

Burimi i fotos:pexele.com