INTERESTING

Një qytet i lashtë shfaqet në horizont mbi liqenin kinez (Video)

Një qytet i lashtë shfaqet në horizont mbi liqenin kinez (Video)
Loading...

Pamje interesante janë shfaqur në liqenin Hongze në Kinë, të cilat kanë hutuar një fotograf dhe të gjithë ata që kanë parë videon pyetën nëse bëhej fjalë për një mrekulli apo fatamorganë?

Ndërsa ishte mbi pjesën lindore të liqenit, fotografi Chen Kai vuri re që ndërtesat e lashta kineze u shfaqën në horizont, raporton People’s Daily.

Papritur u shfaqën skicat e qytetit të dikurshëm, ndërtesat, pemët dhe në video shfaqet një mulli me erë. Dhe nuk ka asgjë për të diskutuar se qyteti me të vërtetë ekziston afër.

Përndryshe, pamjet u morën javën e kaluar, dhe pak para se të binte shi, kështu që ajri zbuloi një skenë krejt të re.

Kuratori i muzeut lokal tha se qyteti antik u shfaq në vitet 1950 dhe 1960.

Një fenomen i tillë quhet fatamorgana. Është një fenomen atmosferik dhe optik për shkak të përthyerjes së dritës në një atmosferë të temperaturave të ndryshme. Për shkak të kësaj, nganjëherë duket se disa objekte, të shtrembëruara ose të zmadhuara, janë të vendosura mbi tokë ose sipërfaqe të ujit.

Megjithatë, përdoruesit e mediave sociale flasin për ditë me radhë për qytetin legjendar kinez që ekzistonte në brigjet e këtij liqeni mijëra vjet më parë. /kp/KosovaToday/

Një qytet i lashtë shfaqet në horizont mbi liqenin kinez (Video)

Loading...
Loading...

Most Popular

Loading...
Kosova Today News Reviewed by Kosova News on . Një qytet i lashtë shfaqet në horizont mbi liqenin kinez (Video) Një qytet i lashtë shfaqet në horizont mbi liqenin kinez (Video)Rating: 5.0
To Top