BOTA

Plas debati nё Britani: Rusia mund tё ketё ndёrhyrё edhe tek Brexit

Nje debat i ri ёshtё hapur nё Mbretёrinё e Bashkuar pёr Brexit-in: Rusia ka gjasa tё ketё ndёrhyrё nё referendumin 2016-tёs, dhe ndonёse Moska i hedh poshtё akuzat, opozita britanike ka ngritur zёrin dhe kёrkon publikimin e raportit qё i ёshtё paraqitur kryeministrit Boris Johnson. Komisioni parlamentar pёr shёrbimet sekrete e ka paraqitur tashmё dokumentin, por Johnson nuk e bёn publik. Liderёt opozitarё e akuzojnё ekzekutivin se po e mban tё fshehtё raportin, nё mёnyrё qё opinioni tё mos mёsojё asnjё detaj tё rёndёsishёm pёrpara zgjedhjeve parlamentare tё 12 dhjetorit.

“Kjo nuk ёshtё gjё tjetёr veҁse pёrpjekje pёr te mos treguar tё vёrtetёn ndaj parlamentit dhe pёr t’iu kundёrvёnё demokracisё sonё”, tha zёdhёnёsja e politikёs sё jashtme tё Partisё Laburiste, Emily Thornberry, e cituar nga DW.

Ajo mendon, se raporti mund tё ngrejё edhe ҁёshtje tё tjera, si marrёdhёniet mes Johnsonit dhe njё tё dyshuari si spiun rus. Sekretari i shtetit pёr Europёn, Christopher Pincher i hodhi poshtё..

Loading...

Nje debat i ri ёshtё hapur nё Mbretёrinё e Bashkuar pёr Brexit-in: Rusia ka gjasa tё ketё ndёrhyrё nё referendumin 2016-tёs, dhe ndonёse Moska i hedh poshtё akuzat, opozita britanike ka ngritur zёrin dhe kёrkon publikimin e raportit qё i ёshtё paraqitur kryeministrit Boris Johnson. Komisioni parlamentar pёr shёrbimet sekrete e ka paraqitur tashmё dokumentin, por Johnson nuk e bёn publik. Liderёt opozitarё e akuzojnё ekzekutivin se po e mban tё fshehtё raportin, nё mёnyrё qё opinioni tё mos mёsojё asnjё detaj tё rёndёsishёm pёrpara zgjedhjeve parlamentare tё 12 dhjetorit.

“Kjo nuk ёshtё gjё tjetёr veҁse pёrpjekje pёr te mos treguar tё vёrtetёn ndaj parlamentit dhe pёr t’iu kundёrvёnё demokracisё sonё”, tha zёdhёnёsja e politikёs sё jashtme tё Partisё Laburiste, Emily Thornberry, e cituar nga DW.

Ajo mendon, se raporti mund tё ngrejё edhe ҁёshtje tё tjera, si marrёdhёniet mes Johnsonit dhe njё tё dyshuari si spiun rus. Sekretari i shtetit pёr Europёn, Christopher Pincher i hodhi poshtё akuzat duke thёnё se nuk ka asnjё provё, qё tё vёrtetojё se ka pasur ndёrhyrje tё suksseshme ruse nё procesin elektoral britanik. Por edhe anёtarё te vetё partisё konservatore kёrkojnё publikimin e raportit. Duke mos e bёrё publik dokumentin, Boris Johnson le hapёsirё pёr ndjenjё persekutimi tё opozitёs, tha ish-ministri i Brexit, David Davis.

Raporti i eshte derguar mё 17 tetor Johnsonit, dhe normalisht shqyrtimi i njё raporti tё tillё, sipas ish-prokurorit tё pёrgjithshёm, Dominic Grieve, nuk kёrkon mё shumё se dhjetё ditё.

Loading...
Loading...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Most Popular

Loading...
Kosova Today News Reviewed by Kosova News on . Plas debati nё Britani: Rusia mund tё ketё ndёrhyrё edhe tek Brexit Plas debati nё Britani: Rusia mund tё ketё ndёrhyrё edhe tek BrexitRating: 5.0
To Top