SHQIPERIA

Shqiptarët në Europa League, kualifikohen Xhaka dhe Zhegrova

Fitore e madhe e Baselit përballë Getafes. Ekipi zviceran fitoi 2-1 në shtëpi, teksa Taulant Xhaka dhe Edon Zhegrova e nisën ndeshjen si titullarë. Arthur dhe Frei shënuan nga një gol për pjesë, ndërsa rrjeta e Matës nuk i shërbeu ekipit spanjoll.
Triumf jetik siguroi edhe Krasnodar në grupin C. Ekipi rus fitoi 3-1 në shtëpi përballë Trabzonsporti të Dionis Avdijajt (e nisi ndeshjen si titullar).
Manuel Fernandes shënoi një eurogol me finte për vendasit, të cilët janë ngjitur në kuotën e 6 pikëve, po aq sa ka edhe Getafe. Në krye renditet Baseli i shqiptarëve me 10 pikë, teksa kanë mbetur për t’u zhvilluar edhe dy ndeshje deri në fund.