Si të bëni ndryshimin midis rosacea dhe akneve?

Kushtet e lëkurës mund të jenë zhgënjyese. Shpesh, ka një mbivendosje të simptomave, duke e bërë të vështirë të dihet se çfarë mund të ndodhë në të vërtetë. Rozacea dhe aknet, për shembull, nuk janë e njëjta gjë, por të dyja mund të shkaktojnë njollë të kuqe, vjollcë ose kafe, si dhe acarim dhe shpërthime. […] The post Si të bëni ndryshimin midis rosacea dhe akneve? appeared first on Konica.al.

Si të bëni ndryshimin midis rosacea dhe akneve?

Kushtet e lëkurës mund të jenë zhgënjyese. Shpesh, ka një mbivendosje të simptomave, duke e bërë të vështirë të dihet se çfarë mund të ndodhë në të vërtetë.

Rozacea dhe aknet, për shembull, nuk janë e njëjta gjë, por të dyja mund të shkaktojnë njollë të kuqe, vjollcë ose kafe, si dhe acarim dhe shpërthime.

Kur shihni puçrra, është e natyrshme të supozoni se keni të bëni me puçrra fytyre të zakonshme, ose akne vulgaris, lloji që zakonisht shfaqet gjatë adoleshencës.

Rosacea gjithashtu mund të shkaktojë shpërthime të ngjashme me aknet, megjithatë, dhe njohja e ndryshimit midis këtyre kushteve mund t’ju ndihmojë të gjeni një kurs efektiv trajtimi.

Çfarë është rosacea?

Rosacea është një gjendje inflamatore kronike e lëkurës që prek kryesisht fytyrën dhe qafën. Është më e zakonshme në mesin e të rriturve midis 30 dhe 50 vjeç dhe është më i përhapur tek femrat dhe njerëzit me ngjyrë të hapur.

Simptomat e rosacea përfshijnë:

skuqje ose njollë e fytyrës (zakonisht e kuqe, kafe ose vjollcë)

trashje e lëkurës

shfaqja e enëve të holla të gjakut

gunga dhe puçrra

ndjesi djegieje, kruajtjeje ose pickimi

irritimi i syve

lëkurë të thatë ose me luspa

edemë (ënjtje) e fytyrës

Rosacea ka katër nëntipe të ndryshme, të klasifikuara sipas mënyrës se si ato ndikojnë në lëkurën tuaj:

Papulopustulare: zona me ënjtje, njollë dhe papula dhe pustula të ngjashme me aknet

Eritematotelangjiektatike: skuqje me njollë dhe enë të dukshme të gjakut

Okulare: sy të irrituar, të skuqur, mundësisht me qepalla të fryra

Fimatoze: zona me lëkurë të trashur dhe me gunga

Çfarë janë aknet?

Kur shumica e njerëzve mendojnë për aknet, ata po mendojnë për puçrrat vulgaris, një çrregullim inflamator i lëkurës që prek deri në 85% të njerëzve midis 12 dhe 24 vjeç.

Shkaktohet kur gjëndrat e yndyrës në lëkurë, gjëndrat dhjamore, bllokohen. Ky rezervë i vajit dhe qelizave të lëkurës që derdhen krijon një mjedis për bakteret që të lulëzojnë, dhe përfundimisht, muret e gjëndrës së bllokuar prishen, duke u derdhur në indet përreth.

Ky proces shkakton inflamacion dhe krijon një puçërr.

Simptomat e akneve përfshijnë shfaqjen e:

  • cistet
  • pustula
  • papulat
  • pikat e zeza dhe pikat e bardha
  • njollë e kuqe, vjollcë ose kafe
  • kruarje
  • ënjtje e lokalizuar

Si të dalloni aknet dhe rosacea?

Dallimet e vogla midis rosacea dhe akneve mund të ofrojnë njohuri derisa të merrni një diagnozë nga dermatologu juaj.

Në përgjithësi, prania e komedoneve (koka të zeza dhe të bardha) është një tipar përcaktues i akneve që nuk shihet në rosacea, megjithëse të dyja kushtet mund të shfaqin papula dhe pustula.

Niveli i njollës në lëkurë është gjithashtu një e dhënë. Shpërthimet e akneve zakonisht kanë njollë të lokalizuar direkt rreth njollave. Ndryshimet e ngjyrës dhe skuqja në rosacea, nga ana tjetër, priren të jenë të përhapura.

Ndryshe nga rosacea, aknet nuk kufizohen në fytyrë dhe qafë. Gjendet gjithashtu zakonisht në shpinë dhe shpatulla. Nëse shqetësimet tuaja të lëkurës janë vetëm në fytyrë dhe qafë, ose nëse sytë janë të përfshirë, rosacea mund të jetë fajtori më i mundshëm.

Së fundmi, si puçrrat ashtu edhe rosacea mund të kenë shkaktarë që mund t’i bëjnë ato të përkeqësohen ose të ndizen. Lëkura rozacea, megjithatë, është jashtëzakonisht e ndjeshme. Mund të vëreni se simptomat tuaja përkeqësohen edhe nga ekspozimet e vogla, si të qenit jashtë në erë ose të pini një gotë verë.

Rosacea dhe aknet janë kushte të veçanta të lëkurës që të dyja mund të shkaktojnë shpërthime. Ndërsa mund të jetë sfiduese t’i dallosh ato, vetëm aknet shfaqin pika të zeza dhe pika të bardha, të njohura gjithashtu si komedone.

Për shkak se mund të përjetoni akne dhe rosacea në të njëjtën kohë, biseda me një dermatolog siguron një diagnozë të duhur dhe një qasje optimale të trajtimit.

The post Si të bëni ndryshimin midis rosacea dhe akneve? appeared first on Konica.al.