SHQIPERIA

Zbardhen detajet e Samitit të Ohrit/ Rama: “Jam 194 cm i gjatë, nuk jam mini…”

“Kush flet për Shqipëri të Madhe, kush flet për heqje të kufijve të Kosovës, tani të heshtë. Kush flet për Jugosllavinë, mbase ka jetuar shumë gjatë në Jugosllavi”. Kështu deklaroi kryeministri Edi Rama në konferencën e përbashkët për shtyp në Ohër, në kuadët të projektit për Shengenin Ballkanik.
Në prani të presidentit të Serbisë, Aleksadër Vuçiç, kreu i qeverisë shqiptare iu përgjigj të gjithë zërave skeptikë, ndërsa theksoi se nuk ka ide për krijimin e ‘Shqipërisë së Madhe’ apo dhe Jugosllavisë së re. Ai tha se ata që mendojmë kështu, duhet të heshtin.
“Një pyetje e thjeshtë do të ndihmonte qytetarët e Kosovës dhe Shqipërisë që kanë kaq vite që heqin të zitë e ullirit në kufi, do të donin të vazhdonin? Apo do të donin që njësoj si në gjithë Ballkanin Perëndimor edhe mes Shqipërisë dhe Kosovës të çelej kufirit për katër liritë e BE-së. Kjo nuk është një “mini-Shengen”, kush e tha këtë fjalën mini. Duke qenë se jam 194 cm nuk jam ndjerë ndonjëherë mini. Është Wester Balkan Schengen…

Loading...

“Kush flet për Shqipëri të Madhe, kush flet për heqje të kufijve të Kosovës, tani të heshtë. Kush flet për Jugosllavinë, mbase ka jetuar shumë gjatë në Jugosllavi”. Kështu deklaroi kryeministri Edi Rama në konferencën e përbashkët për shtyp në Ohër, në kuadët të projektit për Shengenin Ballkanik.

Në prani të presidentit të Serbisë, Aleksadër Vuçiç, kreu i qeverisë shqiptare iu përgjigj të gjithë zërave skeptikë, ndërsa theksoi se nuk ka ide për krijimin e ‘Shqipërisë së Madhe’ apo dhe Jugosllavisë së re. Ai tha se ata që mendojmë kështu, duhet të heshtin.

“Një pyetje e thjeshtë do të ndihmonte qytetarët e Kosovës dhe Shqipërisë që kanë kaq vite që heqin të zitë e ullirit në kufi, do të donin të vazhdonin? Apo do të donin që njësoj si në gjithë Ballkanin Perëndimor edhe mes Shqipërisë dhe Kosovës të çelej kufirit për katër liritë e BE-së. Kjo nuk është një “mini-Shengen”, kush e tha këtë fjalën mini. Duke qenë se jam 194 cm nuk jam ndjerë ndonjëherë mini. Është Wester Balkan Schengen. Kufiri mes Shqipërisë dhe Kosovës të zhduket dhe kjo ka dakordësinë e palëve të tjera, si të Serbisë.

Kush flet për Shqipëri të Madhe, kush flet për heqje të kufijve të Kosovës, tani të heshtë. Kush flet për Jugosllavinë, mbase ka jetuar shumë gjatë në Jugosllavi. Kush flet për Shqipëri të Madhe, kur unë flas për heqje kufiri, do duhet që thjesht të heshtë. Produktet bujqësore të Shqipërisë pse duhet të kalben në kufirin me Maqedoninë, apo Serbinë dhe Bosnjë Hercegovinën apo siç kalben edhe në kufi me Kosovën”, -tha Rama.

Rama nënvizoi sërish faktin se nga kjo nismë nuk ka asgjë të re përveç faktit që të mundësohet lëvizja e lirë e qytetarëve në rajon, duke shmangur radhët dhe problemet në kufi me sportelet e përbashkëta. “Nuk ka asgjë të re nga kjo nisëm, nga ajo që kemi diskutuar në dhjetra tryeza në të gjithë Europën. Përveç një elementi shtesë të dëshiruar kaq shumë; lëvizja e lirë e njerëzve në rajon, pa radha, pa dy palë policë, pa dy palë kontrolle, pa bakshishe për të kaluar më shpejt”, pohoi ai.

Loading...
Loading...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Most Popular

Loading...
Kosova Today News Reviewed by Kosova News on . Zbardhen detajet e Samitit të Ohrit/ Rama: “Jam 194 cm i gjatë, nuk jam mini…” Zbardhen detajet e Samitit të Ohrit/ Rama: “Jam 194 cm i gjatë, nuk jam mini…”Rating: 5.0
To Top