Home / 2019 / January / 04

Daily Archives: January 4, 2019

Ndodh edhe kjo, shpërblim për çiftet që lindin fëmijë

5800 dollarë është shpërblimi për çiftet që sjellin në jetë fëmijë. Plakja e popullsisë ka nxitur autoritetet në Japoni që të bëjnë këtë ofertë. Për të stimuluar çiftet e reja që të krijojnë familje, autoritetet ofrojnë shumën e lartpërmendur. Kjo shumë rritet nëse çiftet sjellin në jetë fëmijën e dytë apo të tretë. Japonia po përballet me një problem madhor, atë të plakjes së popullsisë dhe me një shkallë lindshmërie jo të rregullt. Kjo për shkak se çiftet emigrojnë vazhdimisht. Kujdesi gjithashtu për fëmijët në qytetet japoneze është i kushtueshëm. Kryeministri i vendit, Shinzo Abe ka thënë se qeveria po kërkon që të ndryshojë ligjin që lejon punëtorët e huaj të qëndrojnë në vend për periudha më afatgjata. Autoritetet lokale të Nagi thonë se po përpiqen që të inkurajojnë sa më shumë familje që të zhvendosen në këtë qytet.

Read More »

Kosovari 19 vjeҫar, gjen një gabim të madh në Skype, ja ҫfarë bëri pastaj

Se Kosova ka një rini të talentuar e intelegjente, kjo po dëshmohet ҫdo ditë e më shumë. Florian Kunushefci është 19 vjeçari nga Kosova që ka arritur të gjejë një dobësi në Skype, e për çka më pas kishte kontaktuar Microsoftin për ta eliminuar këtë dobësi. Një gabim në Skype mund të jepte qasje në telefonat Android duke e anashkaluar kodin, me ç’rast do të mund të shfrytëzoheshin të dhëna të ndryshme si foto, kontakte, madje edhe të hapje disa dritare të shfletuesit. Kunushefci për Koha.net bën të ditur se si kishte kontaktuar më Microsoftin që tashmë ka eliminuar këtë problem. “Dobësinë së pari e kam raportuar më 22 tetor në Microsoft dhe kam marr përgjigjen e parë më 23 tetor. Dobësia e raportuar ka marr kohë deri sa është rregulluar dhe më 23 dhjetor kjo dobësi nuk ekziston më”, ka treguar Kunushefci. Ai tregon se si e zbuloi këtë dobësi. “Pasi që jam përdorues i Skype gjersa isha duke punuar me të, pata një ndjesi që ka diçka që nuk shkonte, me një funksion të aplikacionit ku..

Read More »

Deklaratat e ministrit sllovak për dialogun Kosovë-Serbi, reagon presidenti Thaҫi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaҫi ka reaguar ndaj deklaratave të ministrit sllovak për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Thaçi duke iu referuar Lajcak në cilësinë e ish-kolegut, e ka sugjeruar ata ta ndihmojë Sllovakinë që fillimisht ta njoh shtetin e Kosovës apo të paktën Kosovës t’i mundësojnë që në OSBE të ketë zërin e saj. ”I nderuar ish kolegu, Miroslav Lajcak, ndihmoje Sllovakinë të njohë fillimisht Kosovën – ose të paktën si kryetar i OSBE-së le të kemi një zë në OSBE në Vienë, para se të jepni këshilla kaq bujare për Kosovën” “Pavarësia jonë, ushtria jonë dhe barazia jonë në Europë janë të panegociueshme”, shkruan Thaçi në Twitter.

Read More »

Egzona e Albatriti po qëndrojnë brenda e po luajnë letra, por kush po fiton?

Egzona tashmë është shumë e njohur dhe e dashur për publikun. Ajo është gruaja e këngëtarit të njohur kosovar, Albatrit Muqiqi, shkruan ORAinfo. Si nusja e një familje të njohur, tashmë ka një numër të madh të ndjekësve, ku është shumë aktive. Sonte ajo ka publikuar një foto në të cilën tregon se po luan letra. Duket se këto ditë të ftohta, ata po i kalojnë brenda, së bashku./ORAinfo/

Read More »

Vjen lajmi i fundit për gjendjen shëndetësore të Maradonës

Legjenda e futbollit, Diego Maradona kohëve të fundit kishte disa probleme shëndetësore. Ai pritet të dërgohet në shtëpi në orët e ardhshme. Më parë u raportua se Maradona është dërguar në një spital në Buenos Aires, pasi që kishte gjakderdhje në zorrë. Sidoqoftë, një informacion i ri është publikuar, dhe thotë se Maradona është në gjendje të mirë, dhe do të dërgohet në shtëpi para përfundimit të kësaj dite.

Read More »

Ndodh edhe kjo, shpërblim çiftet që lindin fëmijë

5800 dollarë është shpërblimi për çiftet që sjellin në jetë fëmijë. Plakja e popullsisë ka nxitur autoritetet në Japoni që të bëjnë këtë ofertë. Për të stimuluar çiftet e reja që të krijojnë familje, autoritetet ofrojnë shumën e lartpërmendur. Kjo shumë rritet nëse çiftet sjellin në jetë fëmijën e dytë apo të tretë. Japonia po përballet me një problem madhor, atë të plakjes së popullsisë dhe me një shkallë lindshmërie jo të rregullt. Kjo për shkak se çiftet emigrojnë vazhdimisht. Kujdesi gjithashtu për fëmijët në qytetet japoneze është i kushtueshëm. Kryeministri i vendit, Shinzo Abe ka thënë se qeveria po kërkon që të ndryshojë ligjin që lejon punëtorët e huaj të qëndrojnë në vend për periudha më afatgjata. Autoritetet lokale të Nagi thonë se po përpiqen që të inkurajojnë sa më shumë familje që të zhvendosen në këtë qytet.

Read More »

Komunës së Shpend Ahmetit i del gjumi, vazhdon ta dekorojë sheshin, 4 ditë pas Vitit të Ri

Edhe pse kanë kaluar katër ditë nga festa e Vitit të Ri, Komuna e Prishtinës ka vazhduar edhe sot me dekorimin e sheshit. Zakonisht dekorimet qëndrojnë në kryeqytet deri në javën e parë të Vitit të Ri, ndërsa këtë vit kjo javë e gjeti sheshin ende në proces të dekorimit, shkruan ORAinfo. Komuna e Prishtinës këtë vit ka ndarë rreth 70 mijë euro për ta dekoruar kryeqytetin për festat e fundvitit, diku rreth 12 mijë euro më shumë se vitin e kaluar. Për këtë shumë të ndarë, Kryetari Shpend Ahmeti ishte arsyetuar se dekorimit të sheshit i gëzohen shumë qytetarët. Por, përkundër ndarjes së këtij buxheti komunal, punimet për dekorim kanë filluar me vonesë, e madje ende nuk kanë përfunduar. Se një punë e tillë po vazhdon edhe më tutje, mund ta shihni përmes pamjeve të siguruara nga ORAinfo. Një gjë e tillë, nuk ka ndodhur viteve të kaluara në Prishtinë, por duket se Kryetari, Shpend Ahmeti e ka lënë anash punën me komunë e është fokusuar në postin e marr për të qenë pjesë e grupit negoci..

Read More »

Learta dhe Neca pas Vitit të Ri në pushime, publikojnë foto me bikini

Learta Jakupi tashmë është shumë e njohur për publikun. Njëherë u bë e njohur si reja e Shyhrete Behlulit, e tashmë edhe si këngëtare e muzikës klasike, shkruan ORAinfo. Ajo është shumë aktive në rrjetet sociale, me postime të ndryshme. Sot ajo ka publikuar një foto bashkë me Necën, ku së bashku me familje kanë filluar pushimet./ORAinfo/

Read More »

Kjo nuk pritej! Xavi trajner i skuadrës?

Tifozët e Barcelonës kanë treguar se kë e dëshirojnë si trajner të skuadrës. Ernesto Valverde po heziton të jap përgjigjen e tij për një vazhdim të kontratës me Barcelonën dhe kjo duket se nuk po u pëlqen tifozëve. “Nuk e di se çfarë do të bëj sezonin tjetër” ishin fjalët e Valverdes për “AS”, transmeton lajmi.net. Pas kësaj, “Marca” kishte hapur një votim me pyetjen se kush duhet të jetë trajneri pasues i Valverdes, ku votuan rreth 70mijë tifozë. Ishte Xavi Hernandez që priu në këtë listë me 33 % të fituara nga votat e tifozëve. Kujtojmë se mesfushori spanjoll e kaloi pjesën më të madhe të karrierës në “Camp Nou” dhe ka bërë të ditur se nga sezoni tjetër do të shqyrtoj mundësinë të bëhet trajner. A mendoni se Xavi do të ishte zgjidhja e duhur për Barcelonën?

Read More »

Harrojeni Beharin,njoftoheni me motrën e saj bukuroshe

Seriali Benni Affet, po vazhdon të shfaqet ende në ekranet e televizione shqiptare. Për shumë pak kohë kjo telenovelë turke, arriti që të rrëmbejë një numër të madh të shikuesve anë e mbanë botës, përcjell ORAinfo. E njëra nga personazhet më të pëlqyera në këtë seriali është Behari. Aktorja, Gaye Turgut e luan për mrekulli rolin kryesor, andaj jo më kotë adhurohet aq shumë. Ndryshe nga seriali, Behari në jetën e përditshme është një person e mbushur me dashuri.. Ajo ka një familje të mrekullueshme. Së fundmi ajo na ka prezantuar me motrës e saj.. Sa bukur duken të dyja bashkë../ORAinfo/

Read More »