Home / Tag Archives: zyrtare

Tag Archives: zyrtare

Bologna-Milan, befasi në formacionet zyrtare

Suso dhe Alessio Romagnoli kthehen me Gonzalo Higuain te skuadra e Milanit që sonte viziton Bolonjën që gjendet në krizë. Ka qenë pak ditë të vështira për Rossonerët, të cilët u eliminuan nga Europa League pas një humbjeje 3-1 ndaj Olimpiakos të enjten, pastaj UEFA-n të shqiptojnë gjoba për shkak të thyrjes së rregullave Fair Play përcjell ORAinfo. Sidoqoftë, Gennaro Gattuso ende ka ekipin tij të dëmtuar i cili gjendet në vendin e katërt dhe një fitore këtë mbrëmje do të hapë një çerek pikë nga Lazio që gjendet në të pestën. Milani është i pamposhtur në Dall’Ara në Serinë A që nga një rezultat 2-0 në mars të vitit 2002, duke dalë me nëntë fitoret dhe tre barazime. Formacionet e dy skuadrave: Bologna: Skorupski; Calabresi, Danilo, Helander; Mattiello, Poli, Nagy, Svanberg, Mbaye; Santander, Palacio Milan: G Donnarumma; Calabria, Romagnoli, Zapata, Rodriguez; Suso, Kessie, Bakayoko, Calhanoglu; Cutrone, Higuain./ORAinfo/

Read More »

ZYRTARE: Ibra nënshkuran me këtë skuadër

Zlatan Ibrahimovic, përfundimisht do t”i takojë futbollit amerikan. Ai do të vesh fanellën e LA Galaxy edhe në sezonin e ri në kampionatin amerikan të futbollit. Skuadra e LA Galaxy, ka njoftuar se ka nënshkruar kontratë të re me sulmuesin Zlatan Ibrahimovic, i cili do të jetë pjesë e MLS edhe për sezonin tjetër. “Ne jemi shumë të kënaqur që kemi nënshkruar një kontratë të re me Zlatan Ibrahimovic, dhe ai do të jetë me ne edhe në sezonin 2019’, thuhet në njoftimin e skuadrës amerikane. Për Ibrahimovic ky do të jetë sezoni i dytë në MLS. Në sezonin e parë, 37 vjeçari arriti të shënonte 22 gola dhe të regjistronte 10 asistime në 27 paraqitje. Ibrahimovic, së bashku me Messin dhe Ronaldon janë lojtarët e vetëm aktiv që kanë arritur të shënojnë 500 gola në karrierë.

Read More »

Ambasadori britanik ndihet i turpëruar se sa pak zyrtarë të lartë po dënohen për korrupsion

Ambasadori i Britanisë se Madhe në Kosovë, Ruari O’Connell ka thënë se po ndihet i turpërohem se si pak zyrtarë të lartë po dënohen për korrupsion Këto komente ai i ka bërë pas prezantimit të të dhënave të raportit të Institutit të Kosovës për Drejtësi në lidhje me integritetin e sistemit të drejtësisë në luftimin e korrupsionit. Përderisa drejtori i IKD-së, Ehat Miftaraj, ka prezantuar mënyrën se si janë proceduar rastet e korrupsionit ku janë të përfshirë zyrtarë të profilit të lartë, nga këto të dhëna del që vetëm ish-kryetari i Komunës se Kllokotit është dënuar me aktgjykim të formës se prerë, dhe atë me kusht, raporton “Koha Ditore”. O’Connell, pas këtij prezantimi, ka thënë se “Po më vjen marre për këto të dhëna duke pasur parasysh këmbënguljen e Qeverisë britanike për sistemin e drejtësisë”. Për ambasadorin britanik ka qenë veçanërisht dëshpëruese se si zyrtarët e lartë nisin të hetohen vetëm kur humbin pozitat. “I pash të dhënat e monitorimit që pjesa më e madhe e hetimeve..

Read More »

S’kemi parë short më të fortë në Champions League, këto janë oraret zyrtare

Sot është hedhur shorti i Ligës së Kampionëve u zhvillua në Nyon, e cila solli shumë ndeshje interesante në garën më të lartë evropiane. UEFA tani zyrtarisht ka njoftuar datat se ku do të zhvillohet këto super-përballje përcjell ORAinfo. Dashamirët e futbollit do të duhet të presin deri në muajin shkurt për të i parë ekipet e tyre të zemrës. Këto janë oraret zyrtare: Takimet e para: Manchester United – PSG (12/02/2019) Roma – Porto (12/02/2019) Tottenham – Borussia Dortmund (13/02/2019) Ajax – Real Madrid (13/02/2019) Lyon – Barcelona (19/02/2019) Liverpool – Bayern (19/02/2019) Schalke – Manchester City (20/2/2019) Atletico – Juventus (20/2/2019) Takimet e dyta: Borussia – Tottenham (05/03/2019) Real Madrid – Ajax (05/03/2019) PSG – Manchester United (06/03/2019) Porto – Roma (06/03/2019) Manchester City – Schalke (12/03/2019) Juventus – Atletico (12/03/2019) Barcelona – Lyon (13/03/2019) Bayern – Liverpool (13/03/2019)

Read More »

Roma – Genoa, publikohen formacionet zyrtare të ndeshjes

Do të zhvillohet ndeshja mes Romës dhe Genoas. Janë publikuar formacionet zyrtare në mes të kësaj ndeshje. Roma dhe Genoa do të përballën në kuadër të javës së 16-të në Serie A. Ndeshja që starton në ora 20:30, do të zhvillohet në stadiumin ‘Olimpico’. Më poshtë mund t’i shikoni formacionet zyrtare të të dyja skuadrave: Roma: Olsen; Fazio, Manolas, Juan Jesus; Florenzi, Cristante, N’Zonzi, Kolarov; Cengiz Ünder, Zaniolo, Kluivert.

Read More »

Liverpool – Man United, befasi në formacionet zyrtare

Derbi më i madh anglez zhvillohet në Anfield Road nga ora 17:00. Liverpooli pret Manchester Unitedin në duelin e vjetër të rivalëve të vjetër. Liverpooli nuk ka asnjë humbje këtë sezon dhe një fitore ndaj Unitedit është vitale për gjasat për titull. Secili rezultat tjetër do të mbante Cityn në pozitën e parë. Në anën tjetër Manchester United nuk ka çka të humbë, pasi lufton ashpër për top katërshe dhe një fitore në Anfield do të ishte e madhe veçanërisht për tifozët. Formacioni i Liverpoolit: Alisson; Clyne, Lovren, Van Dijk, Robertson; Fabinho, Wijanldum, Keita; Salah, Firmino, Mane; Formaiconi i Manchester Unitedit: De Gea; Darmian, Smalling, Lindelof; Young, Herrera, Matic, Lingard, Dalot; Rashford, Lukaku.

Read More »

Brighton – Chelsea, befasi në formacionet zyrtare

Chelsea është mysafir i Brightonit në takimin e xhiros së 17-të në Premier Leaguen angleze. Por, Brightoni vjen nga një formë pozitive dhe di të luajë mirë ndaj skuadrave të mëdha duke mos pranuar gola. Si do që të jetë, Chelsea do të tentojë të mbajë formën aktuale të mirë dhe të vazhdojë të garojë tutje në Ligën Premier. Takimi nisë nga ora 14:30, dhe tashmë skuadrat i kanë publikuar edhe formacionet zyrtare. Formacioni i Brightonit: Ryan; Montoya, Balogun, Dunk, Bernardo; Knockaert, Propper, Stephens, March; Gross; Murray. Formacioni i Chelseat: Kepa; Azpilicueta, Rudiger, David Luiz, Marcos Alonso; Kante, Jorginho, Kovacic; Pedro, Hazard, Willian.

Read More »

Ndeshja Torino – Juventus, këto janë formacionet zyrtare

Sonte do të zhvillohet ndeshja mes Torinos dhe Juventusit. Janë publikuar formacionet zyrtare. Skuadrat do të përballen në derbin e qytetit, në kuadër të xhiros së 16-të të Serie A, shkruan lajmi.net. Juventus padyshim konsiderohet si favorit në këtë takim, në të cilin synon pikët e 46-ta. Torino në anën tjetër si gjithmonë do të mundohet t’i sjellë probleme rivalëve të qytetit. Kjo ndeshje do të fillojë në ora 20:30. Më poshtë mund t’i shihni formacionet zyrtare:

Read More »

Inter-Udinese, befasi në formacionet zyrtare

Pas një barazimi dhe një humbje, Interi do të tentojë t’i rikthehet fitores në Serie A. Zikaltrit do të presin në Giuseppe Meazza skuadrën e Udineses, e cila gjithashtu ka një bilanc të njehtë në dy ndeshjet e fundit. Si risi nga minuta e parë në skuadrën e Luciano Spallettit është Keita Balde, i cili është futur në vend të Ivan Perisic. Për mysafirët nga fillimi luan mesfushori shqiptar, Valon Behrami. Më poshtë keni formacionet zyrtare: Interi: Handanovic; Vrsaljko, De Vrij, Skriniar, Asamoah; Borja Valero, Brozovic, Joao Mario; Politano, Icardi, Keita Udinese: Musso; Stryger-Larsen, Troost-Ekong, Nuytinck; Ter Avest, Fofana, Behrami, Mandragora, D’Alessandro; Pussetto, De Paul. Neroazzurrët aktualisht renditen në vendin e tretë me 29 pikë, gjashtë më pak se Napoli dhe 14 se Juventusi në vendin e parë. Udine është në pozitën e 17-të me vetëm 13 pikë, dy pikë larg zonës që dërgon në Serie B.

Read More »

Zyrtare: UEFA gjobit Milanin

UEFA-s ka marrë vendim të gjobit me 12 milioën euro Milan për dështimin në përmbushjen e rregulloreve Financiare të Fair Play ka ardhur. Më poshtë mund të lexoni deklaratën plotë të publikuar nga organi më i lartë administrativ i futbollit evropian. “Dhoma e Arbitrazhit e Organit të Kontrollit Financiar të UEFA-s mori vendimin për çështjen e Milanit pas vendimit të Gjykatës së Arbitrazhit për Sport. Pyetja e CFCB ishte të vendoste një masë disiplinore të përshtatshme për shkeljen e rregullave për klubin licencimin dhe lojën financiare të UEFA-s, me referencë të veçantë në buxhetin e balancuar”, thuhet në deklaratë, përcjell ORAinfo. “Si rezultat, nëse klubi nuk e plotëson bilancin e buxhetit më 30 qershor 2021, do të përjashtohet nga pjesëmarrja në garën UEFA pasuese, për të cilën duhet të kualifikohet gjatë dy sezoneve të ardhshme, 2022/23 dhe 2023/24 Klubi do të marrë gjithashtu 12 milionë euro që kanë marrë në fitime nga fushata e Europa League. Për më tepër, ajo nuk do të jetë n..

Read More »