Home / 2018 / December

Monthly Archives: December 2018

Iu refuzua viza për shërim, ndërron jetë ish-ushtari i UҪK-së

Avni Hyseni, ish-ushtari i UҪK-së, ka ndërruar jetë mbrëmjen e sontme. Hyseni ka qenë në gjendje kome së fundmi, për shkak të gjakderdhjes masive në tru. Madje, atij i ishte refuzuar tani edhe viza nga Ambasada Gjermane për të shkuar në Perëndim për shërim. Por, para pak çastesh, vëllau i tij, Adnani, ka bërë të ditur përmes rrjeteve sociale se Avniu nuk jeton më. ”Lavdi luftëtar, ushtarët e vërtetë nuk shuhen kurrë. Vëlla, ti ike vetëm në amshim, e kur Allahu vendosë ta afrojë evladin e tij, ne vetëm amin ia bëjmë”, shkruhet në mes të tjerash në postimin e Adnanit. Përndryshe, Avni Hyseni la pas vetes dy vajza, teksa iu përgjigjë kushtrimit të atdheut për çlirim duke iu bashkua radhëve të UÇK-së, teksa më pas ishte pjesë e TMK-së dhe më pas ishte pjesë e luftës së lavdisë si ushtar i UÇPMB-së.

Read More »

Kaq bukur janë veshur e rregulluar sonte, nëna dhe kunata e Leartës

Drita Jakupi është nëna e Leartës, e cila tashmë është shumë e njohur për ju. Nënë e bijë janë shumë të ngjajshme, shkruan ORAinfo. Drita është shumë aktive në rrjetet sociale, me postime të ndryshme. Sot ajo ka publikuar një foto ku shihet bashkë me vajzën dhe rejën e saj. Të trija po duken si zonja të vërteta./ORAinfo/

Read More »

Këto janë 15 transferimet më të qëlluara

Transferime të shumta janë bërë gjatë këtij viti. Sezoni 2018/19 ka filluar me shumë ndryshime që nuk ishim mësuar t’i shohim më parë. Ky sezon na shfaqi një Cristiano Ronaldo në fanellën e Liverpool, Higuain me fanellën e Milan dhe shumë ndryshime të tjera. Gjithashtu, falë transferimit të qëlluar, Liverpool tashmë ka portën e sigurt, nga Alisson Becker. Por, cilat ishin 15 transferimet më të qëlluara? “Goal” ka përpiluar një listë me 15 emra që sipas tyre kanë qenë transferet e sezonit deri në këtë pikë, ku normalisht janë emrat e Ronaldo e Alisson. Më poshtë mund t’i gjeni të gjithë emrat. 1 – Thomas Lemar nga Monaco në Atletico Madrid 2- Daley Bilnd nga Manchester United tek Ajax Amsterdam 3 – Andre Silva nga Milan tek Sevilla 4 – Joao Moutinho nga Monaco në Ëolverhampton 5 – Andre Gomes nga Barcelona tek Everton 6 – Krzysztof Piatek nga Cracovia në Genoa 7 – Arthur nga Gremio tek Barcelona 8 – Xherdan Shaqiri nga Stoke City tek Liverpool 9 – Rodrigo nga Villarreal t..

Read More »

A do të jetë 2019-ta, viti i marrëveshjes me Serbinë?

Viti që po vjen thuhet se do të jetë viti i marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë. Një gjë të tillë e theksoi edhe vetë presidenti i vendit, Hashim Thaçi në një opinion për fundvit që e publikoi në faqen e tij zyrtare. Ai aty kërkon nga të gjithë liderët kosovarë, vëmendje dhe angazhim për sfidat e Kosovës në 2019-ën, transmeton Insajderi. “Prandaj, unë shpresoj se liderët e vendit në vitin 2019 do të jenë të gatshëm, që pa hezitim të marrin vendime të vështira, por të domosdoshme, për interesin shtetëror dhe paqen në Ballkan e më gjerë. Nga ana ime, dua t’i siguroj qytetarët se nuk do të ngurroj për asnjë moment që të marrë vendime në interes të shtetit tonë dhe në përputhje me këshillat miqësore të aleatëve tanë, respektivisht të SHBA-së”, thotë Thaçi. Presidenti i vendit ka kërkuar bashkim në sferën politike, njëjtë sikurse në rastin e votimit të demarkacionit. “Përkundër këshillave dhe insistimit të partnerëve tanë ndërkombëtarë për ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi n..

Read More »

Festë e madhe në familjen e Presidentit, kështu pozojnë Thaҫi e Endriti

Viti i Ri po festohet edhe në familjen e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaҫit. Thaҫi e djali i tij Endriti kanë pozuar pranë njëri-tjetrit, shkruan ORAinfo. Të dy po duken si të ishin shok, e kështu e ka përshkruar foton edhe vet Endriti. Këtë pamje ai e ka publikuar në Instagramin e tij personal. “Urime Viti i Ri, nga unë dhe shoku im i ngushtë”- ka shkruar Endriti./ORAinfo/

Read More »

Interi po ia “rrëmben” Real Madridit këta dy super-lojtar

Interi dëshiron të bëjë tri transferime nga Real Madridi. Skuadra italiane po tenton ta transferoj dyshen e Real Madrid, Luka Modric dhe Mateo Kovacic. Inter ka kohë që po e kërkon transferimin e fituesit të Topit të Artë, mirëpo madrilenët kanë refuzuar shitjen e tij, mirëpo në verë gjërat do të jenë më ndryshe. Nga ana tjetër, transferimi i Mateo Kovacic do të jetë më problematik, pasi lojtari është në huazim te Chelsea dhe po mendon të qëndroj aty.

Read More »

Në shenjë proteste për vizat, Labinot Tahiri bën këtë veprim

Mos liberalizimi i vizave ka qenë dëshpërimi më i madh në vitin që po e lëjmë pas, për qytetarët e Kosovës. Deputeti Labinot Tahiri nesër në mesditë ka paralajmëruar se do të dorëzojë pasaportën e tij me vizën Shengen dhe atë amerikane. Ai këtë veprim – të paralajmëruar edhe më herët – ka thënë se do ta bëjë si protestë për mosliberalizimin e vizave dhe për të bashkëndjerë me qytetarët e izoluar të vendit. Ky është postimi i plotë i Tahirit: “Vëmendje! Qytetarë ju festoni se e meritoni, por unë nuk kam ndonje arsye për të festuar derisa e njoh dhe e ndjej dëshpërimin tuaj që nuk e perjetuat edhe këtë vit Liberalizimin e Vizave! Të dashur qytetarë, si deputet i Kuvendit të Kosovēs, nesër është 1 Janari, edhe pse nuk kam premtuar për viza, e që premtuan shumë për heqjen e tyre, dhe kjo nuk ndodhi, unë këtë nuk mund ta përbijë. Nuk mund ta shoh më studentin, , të moshuarit dhe të sëmuarin para ambasadave edhe në këtë dimër , duke pritur për Viza!! U bëj thirje e gjithë klases polit..

Read More »

Adelina feston Vitin e Ri me familje e me burrë, me pamjen e saj i befasoi të gjithë

Adelina Tahiri edhe pse është bërë nënë në moshë fare të re, është duke e shijuar deri në maksimum ditët me djalin e saj. Këngëtarja edhe pse ka pasur shumë komente negative pasi u martua me burrin maqedonas, shkruan ORAinfo. Adelina është shumë aktive në rrjetet sociale, me postime nga më të ndryshmet. E festën e Vitit të Ri ajo po e feston bashkë me familjen e saj, por nuk është rregulluar shumë./ORAinfo/

Read More »

Leonita vishet e rregullohet për Vitin e Ri, kështu pozon pranë burrit

Leonita Xhaka është nusja e lojtarit tashmë të njohur në botë, Granit Xhakës. Po aq e njohur dhe e dashur për publikun është edhe Leonita, shkruan ORAinfo. Ajo është shumë aktive në rrjetet sociale, ku bën postime nga të ndryshmet. Sot ajo ka publikuar një foto në të cilën shihet se është veshur e rregulluar tejet bukur./ORAinfo/

Read More »

Messi apo Ronaldo, statistikat tregojnë ‘fituesin’ për vitin 2018

‘Gara’ mes Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldon vazhdon të jetë e pranishme. 2018 po përfundon por jo edhe debati për më të mirin në histori të futbollit. Dilema që do t’i ndjekë tifozët e futbollit do të jetë Lionel Messi apo Cristiano Ronaldo? Por, në një përmbledhje të të gjitha statistikave për vitin 2018, kemi një fitues të pastër, dhe mund të themi se numrat asnjëherë nuk gënjejnë. Këto statistika janë grumbulluar për garat në kuadër të klubeve dhe të kombëtareve, transmeton lajmi.net. Më poshtë mund t’i shihni këto statistika, dhe fituesin mes Messi – Ronaldo. SKUADRA DHE KOMBËTARE – Ronaldo : 49 gola, 13 asistime, 53 paraqitje – Messi: 54 paraqitje, 26 asistime, 51 gola. KLUBE: Ronaldo: 43 gola, 12 asistime, 46 paraqitje – Messi: 47 gola, 23 asistime, 49 paraqitje. KOMBËTARE: Ronaldo: 6 gola, 1 asistim, 7 paraqitje – Messi: 4 gola, 3 asistime dhe 5 paraqitje. Pra, fituesi i padiskutueshëm për vitin 2018 është argjentinasi i cili paraqitet me Barcelonën, Lionel Messi.

Read More »