Home / KOSOVA (page 5)

KOSOVA

KOSOVA News

Kjo i pret bizneset që ekspozojnë mallin jashtë lokalit

Bizneset të cilat ekspozojnë mallin jashtë lokalit dhe ndotin mjedisin do të gjobitën. Drejtori i Inspeksionit në Prishtinë, Adonis Tahiri ka thënë se ndaj këtyre bizneseve që ekspozojnë mallin jashtë po merren masa. Bizneset të cilat ekspozojnë mallin jashtë lokalit dhe ndotin mjedisin do të gjobitën. Drejtori i Inspeksionit në …

Read More »

‘Shqipëria mbështet dialogun Kosovë-Serbi’

Ruçi thotë se Shqipëria mbështet dialogun Kosovë-Serbi Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi, tha se Shqipëria mbështet dialogun Kosovë-Serbi. Në ditën e dytë të vizitës në Itali, Ruçi u prit nga Presidentja e Senatit italian, Maria Elisabetta Alberti Casellati dhe Presidenti i Dhomës së Deputeteve, Roberto Fico. “Procesi i …

Read More »

Kushti i Serbisë me Listën Serbe

Serbia kushtëzon investimet me vota për Listën Serbe. Ndonëse asnjë subjekt politik ende nuk është certifikuar për zgjedhjet e 19 qershorit 2019 në komunat veriore të Kosovës, zyrtarët më të lartë të Listës Serbe kanë filluar me shantazhe dhe me metoda të frikësimit ndaj popullatës serbe, jo vetëm në veri …

Read More »

Vuçiq zbulon se a do të bisedohet për Kosovën në Berlin

Kreu i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka thënë se bisedimet në Berlin nuk kanë asnjë lidhje me zgjidhje për Kosovën Vuçiq ka zbuluar se çfarë tema do të diskutohen gjatë takimeve në Berlin. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka deklaruar se kontaktet me përfaqësuesit e Kosovës në Berlin me iniciativë të …

Read More »

Turpi i shëndetësisë: Aparati për diagnostikimin e leukemisë nuk funksionalizohet

Aparati për diagnostikimin e leukemisë ka gjashtë vjet që nuk funksionalizohet. Shkaku i neglizhencës së menaxhmentit të Klinikës së Pediatrisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ka gjashtë vjet që ka mbetur jashtë funksionit aparatura për diagnostikimin e hershëm të leukemisë. Flow Cytometri është aparatura më e sofistikuar e QKUK-së …

Read More »

Hungaria kundër Kosovës, ja si i përgjigjet Serbia

Serbia mirënjohëse ndaj Hungarisë. Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq ka falënderuar qeverinë hungareze për një qasje të balancuar ndaj Kosovës. Bërnabiq ka theksuar qeveria serbe ka një bashkëpunim të mirë me atë hungareze. “Hungaria e ka njohur pavarësinë e Kosovës por tani kemi mirëkuptim në mes dy vendeve për faktin se …

Read More »

“Karriera politike e Dardan Molliqajt po merr fund”

Aliu thotë se Molliqaj po luan lojën e ‘hakmarrjes’. Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu thotë se kolegu i tij në parlament Dardan Molliqaj është në fund të karrierës së tij politike. E gjithë kjo, sipas tij, për shkak të pretendimeve të Molliqajt, se Glauk Konjufca, shef i grupit parlamentar …

Read More »

A po kontrabandën mallrat serbe?

Nga Ministria e Tregtisë thonë se s’ka kontrabandë të mallrave serbe Durim Limaj, shefi i Kabinetit i ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka thënë parimet për vendosjen e taksës kanë qenë ekonomike, për shkak të barrierave që këto dy vende i kanë vendosur Kosovës. Limaj ka thënë se …

Read More »