Home / Tag Archives: kosoven

Tag Archives: kosoven

Amerikanët anulojnë tetë programe për Kosovën në Qendrën Marshall, kjo është arsyeja

Për shkak të taksës, Amerika ka zbehur raportet me Republikën e Kosovës. Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) ia kanë dhënë ‘goditjen’ e radhës Qeverisë së Kosovës për shkak të refuzimit për heqjen e taksës 100 për qind ndaj mallrave serbe dhe boshnjake Lajmin për anulimin e këtyre programeve e ka konfirmuar për “Zërin” edhe Ambasada e Amerikës në Prishtinë. “Ambasada e SHBA-ve mund të konfirmojë se ftesat për pjesëmarrësit nga Kosova në tetë programe që fillojnë në mars dhe zgjasin deri në shtator janë anuluar. Qendra Evropiane për Studime të Sigurisë Gerorge C. Marshall adreson sfida të sigurisë transnacionale dhe rajonale. Këto [sfida] do të përfshihen në këto seminare/programe”, thuhet në përgjigjen e Ambasadës së Amerikës për “Zërin”. Përndryshe, Shtetet e Bashkuara të Amerikës po kërkojnë vazhdimisht nga Qeveria e Kosovës ta anulojë taksën 100 për qind ndaj mallrave serbe dhe boshnjake, por kryeministri Ramush Haradinaj deri më tani ka refuzuar një gjë të tillë. Për shkak..

Read More »

UNMIK-u flet për Kosovën në Berlin

Shefi i UNMIK-ut në Berlin, flet për Kosovën dhe dialogun. Shefi i UNMIK-ut, Zahir Tanin ka qëndruar dje në Berlin ku ka zhvilluar biseda me zyrtarët gjermanë rreth situatës në Kosovë dhe vazhdimin e dialogut me Serbinë. Sipas një njoftimi, u bë e ditur se Tanin u takua me zyrtarët e Ministrisë gjermane të Punëve të Jashtme, përfaqësues të kabinetit të kancelares gjermane, Angela Merkel si dhe përfaqësues të Qendrës për Operacione Ndërkombëtare të Paqes si dhe një deputet.

Read More »

Vuçiq: Kjo është i ideja imë për Kosovën

Kreu i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka thënë se një ide për zgjidhje, por sipas tij, duhet ta pranojnë edhe shqiptarët. Vuçiq ka thënë se është i bindur se nuk do të vije deri tek një marrëveshje me Kosovën, por se do të luftojë për një gjë të tillë “me gjithë zemër”. Vuçiq në një intervistë në TV Prva, përcjell Telegrafi, ka thënë se me siguri nuk do të ketë ndonjë zgjidhje, sepse sipas tij ka objektiva të ndryshëm dhe faktorë në botë të cilët janë në gjendje me anë të rrjeteve të tyre të agjencive të shkatërrojnë çdo përpjekje për bisedime dhe marrëveshje. “Nuk jam optimist për marrëveshjen, megjithëse jam i gatshëm të flas me Prishtinën sapo tarifat të hiqen. Unë do të humbas shumë reputacion, sepse e di që është e papëlqyeshme, por unë do të luftoj për një marrëveshje. Por 90 për qind e di unë nuk do të ketë sukses. Unë nuk kam asnjë problem me këtë në kuptimin historik, por unë kam për shkak të jetës reale të popullit tonë. Unë nuk i përkas atyre që duan të gjithën për ne, e as a..

Read More »

Kurz takohet me Trump, zbulohet çka folën për Kosovën

Kancelari austriak Sebastian Kurz është takuar me presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump. Në takimin e tyre të zhvilluar në Uashington, ata diskutuan edhe për çështjen e Kosovës. Kurz është kancelari i parë i Austrisë i cili në Shtëpinë e Bardhë u takua me një president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në 13 vitet e fundit. Pas takimit, ai ka thënë se SHBA-të në Kosovë “kanë ndikim të madh që mund ta përdorin pozitivisht”. Kurz theksoi se Austria pozitivisht sheh dialogun mes presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe se mund ta mbështes edhe shkëmbimin e territoreve edhe pse bëhet fjalë për një temë të ndërlikuar. “Nëse dy palët arrijnë marrëveshje për diçka, nuk duhet t’u qëndrojmë në rrugë, as evropianët as amerikanët”, porositi ai. Kurz ka bërë të ditur se Trump kërkoi që Austria ta rrisë buxhetin për ushtrinë. “Besoj se administrata amerikane ka interes për marrëdhënie të mira por në shumë pyetje kemi mendi..

Read More »

Trump ka një porosi për Kosovën dhe Serbinë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaevit, ka marr një letër sot nga Presidenti i SHBA-së, Donald Trump. Përmes asaj letra, Trump e përgëzon për arritjen e marrëveshjes për zgjidhjen e problemit me emrin me Greqinë, duke u përcjellë një porosi të tërthortë edhe Kosovës dhe Serbisë që “të frymëzohen” nga Marrëveshja e Prespës. Siç njoftoi shërbimi për informim i Qeverisë në Shkup, Trumpi në letër e përgëzon Zaevin për lidershipin dhe për përkushtimin dhe thekson se Maqedonia e Veriut është partner i madh i SHBA-ve. “Në emër të popullit amerikan, Ju përgëzoj për ratifikimin dhe implementimin e Marrëveshjes së Prespës. Kjo është e arritura më e madhe e Ballkanit që nga Marrëveshja e Dejtonit dhe dëshmon për lidershipin Tuaj të guximshëm. Përmes përpjekjeve Tuaja me kryeministrin (grek. Alexis) Tsipras, siguruat ardhmëri më stabile dhe më prosperitete, jo vetëm për dy vendet tuaja, por edhe për tërë rajonin. Vendi Juaj do ta zë vendin që i takon në Aleancën Veriatlantike si Redp..

Read More »

Lajm i mirë nga Zvicra, merr këtë vendim për Kosovën

Është kërkuar miratimi i Marrëveshjes së Sigurimeve Shoqërore me Kosovën, e kjo kërkesë është bërë nga Komisioni për Siguri Sociale dhe Shëndetësisë i Senatit të Zvicrës. Siç njofton Sindikata Unia në Bernë, ky hap afron hyrjen në fuqi të marrëveshjes. “Sindikata Unia për vite me radhë ka udhëhequr një fushatë për fuqizimin sa më të shpejtë të marrëveshjes, andaj edhe përshëndet vendimin e këtij Komisioni, por edhe kërkon një zgjidhje që mundëson përfitimin retroaktiv të pretendimeve nga fusha e sigurimeve shoqërore”, thuhet në njoftim. Më tej thuhet se Kosova është i vetmi shtet që ka dalë nga ish-Federata e Jugosllavisë me të cilin Zvicra që nga 1 prilli 2010 nuk ka vazhduar të zbatojë marrëdhënie kontraktuale nga fusha e sigurimeve shoqërore. Që atëherë, pensionet janë paguar vetëm për shtetasit e Kosovës që jetojnë në Zvicër. “Marrëveshja e re koordinon sigurimin dhe përfitimet e kolonës së parë të sigurimeve Shoqërore: sigurimin e pleqërisë dhe trashëgimtarëve si dhe të siguri..

Read More »

Vuçiq thotë se SHBA po e mbështet fshehurazi Kosovën për taksë

Aleksandar Vuçiq thotë se Amerika po e mbështet fshehurazi Kosovën për taksën. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë sot se ekziston një mbështetje e fshehtë për taksën e vendosur nga Qeveria e Kosovës për produktet serbe nga një vend evropian, por edhe nga qarqe të caktuara në Shtetet e Bashkuara nga administrata e vjetër. Sipas mediave serbe, Vuçiq ka thënë se ky nuk është rasti me administratën aktuale të Shteteve të Bashkuara, e cila është absolutisht kundër taksës. “Edhe letra e nënshkruar nga (Mattheë) Palmer dhe çfarë është thënë nga (Donald) Trump dhe (John) Bolton në mënyrë të qartë kuptohet se ata janë kundër taksës”, ka thënë Vuçiq. Ndryshe taksa 100 për qind për produktet me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina ishte vendosur nga Qeveria e Kosovës më 21 nëntor 2018. Po sipas mediave në Serbi, Vuçiq ka folur edhe rreth zgjedhjeve të mundshme në Serbi, për të cilat ka thënë se ato janë të mundshme nëse situata lidhur me Kosovën mbetet e pandryshuar, d..

Read More »

Ivica Daçiq zbulon se çfarë dëshiron të bëjë Donald Trump për Kosovën

Ivica Daçiq ka treguar se çfarë dëshiron të bëjë presidenti amerikan Donald Trump për Kosovën. Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë se presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump është i interesuar për një zgjidhje të çështjes së Kosovës. “Trump është i interesuar të zgjidhë çështjen e Kosovës. Trump ka nevojë për një sukses të politikës së jashtme e ajo do të ishte një zgjidhje e qëndrueshme për Kosovën që nuk mund të arrihet pa një zgjidhgje me Serbinë”, u shpreh Daçiq për “Happy TV”, transmeton lajmi. net. Ai ka theksuar se Trump është i vetëdijshëm se marrëveshja nuk mund të arrihet pa një pajtim me Serbinë, njësoj siç thotë ai se e kanë kuptuar edhe shqiptarët por edhe disa shtete evropiane. “Tani është momenti i duhur, amerikanët nguten për shkak të zgjedhjeve. Mogherinit po ashtu i ngutet. Nga ata tjetër, ata që nuk kërkojnë zgjidhje, atyre nuk u ngutet”, u shpreh Daçiq duke aluduar në qëndrimin e Prishtinës.

Read More »

Platforma e bisedimeve, Serwer përgëzon Kosovën

Delegacioni Shtetëror për bisedime tashmë ka përgatitur platformën për dialog. Analisti i njohur dhe ish-diplomati amerikan, Daniel Serëer e ka vlerësuar me tone pozitive këtë platformë. Ky reagim i analistit të njohur vjen vetëm disa ditë pasi bashkëkryesuesit e këtij delegacioni, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti, e kanë dorëzuar këtë dokument të rëndësishëm në Kuvendin e Kosovës. Server e nis analizën e tij duke thënë se ka shumë gjëra për t’u pëlqyer në këtë dokument. Ish-diplomati amerikan ka renditur disa pika, siç është përcaktimi i qartë i qëllimit nga ana e delegacionit shtetëror se në dialog hyn për njohjen e Kosovës nga Serbia si shtet sovran dhe i pavarur. Pastaj përmend edhe sigurimin e vlefshmërisë së Kushtetutës së Kosovës për tërësinë territoriale dhe kundërshtimin e hapur ndaj dhurimit të pjesëve të territorit të saj. “Reciprocitetin: Shqiptarët që jetojnë në Serbi të trajtohen njësoj si serbët që jetojnë në Kosovë dhe krimet e luftës që janë kryer nga serbët të traj..

Read More »