Home / LAJME / Pritet të vendoset taksë për ata që dërgojnë mesazhe me telefon
Pritet të vendoset taksë për ata që dërgojnë mesazhe me telefon

Pritet të vendoset taksë për ata që dërgojnë mesazhe me telefon

Komisioni i Shërbimeve Publike të Kalifornisë mund të kërkojë pagesë për mesazhet me tekst.

Rregullatorët e Kalifornisë po konsiderojnë një plan për të ngarkuar një tarifë për mesazhe në telefonat celularë për të ndihmuar në mbështetjen e programeve që e bëjnë shërbimin telefonik të arritshëm për të varfrit, sipas një raporti gazetash të mërkurën, transmeton Lajmi.net.

Propozimi është planifikuar për një votim muajin e ardhshëm nga Komisioni Shtetëror i Shërbimeve Publike, njoftoi Mercury News.

Industria celulare dhe grupet e biznesit kanë punuar për të mposhtur planin.

Është e paqartë se sa para do të kërkohen nga konsumatorët individualë, tha gazeta.
Por ka të ngjarë të faturohet si një shtesë e sheshtë – jo një tarifë për tekst.

Dhe industria e telekomanduar ka argumentuar se komisioni shtetëror nuk ka arsye ligjore për ta bërë këtë.

Grupet e biznesit kalkuluan akuzat e reja për konsumatorët pa tel mund të arrijnë rreth 44.5 milion dollarë në vit.

Pritet të vendoset taksë për ata që dërgojnë mesazhe me telefon

Shperndaje nese ke nje mik te mire...
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Pritet të vendoset taksë për ata që dërgojnë mesazhe me telefon Pritet të vendoset taksë për ata që dërgojnë mesazhe me telefonRating: 4.8