Home / Tag Archives: shqiptar

Tag Archives: shqiptar

Ky shqiptar pritet të zgjidhet kryetar në Kuvendin e Turqisë

Mustafa Shentop është deputeti I Patrisë AK për Stambollin dhe që së shpejti po pritet të bëhet kryetar I Kuvendit të Turqisë. Shentop është i lindur më 6 gusht 1968 në qytetin perëndimor të Turqisë, Tekirdag, është nga një familje me prejardhje shqiptare, mëson Almakos. Ai, pritet të dielën të garojë për kryeparlamentar, ndërsa në 2 raundet e pare nevojiten 401 vota nga gjithsej 600. Në rast se zgjedhja shkon në raundin e tretë, nevojitet shumicë e thjeshtë, ose 301 vota. Siç përcjell Almakos kundër kandidatë janë, Engin Altay nga Partia opozitare Republikan Popullore (CHP), ndërsa Partia e Lëvizjes Nacionaliste (MHP) ka njoftuar se do të mbështesë kandidatin e Partisë AK. Serpil Kemalbay Pekgozegu nga Demokratike e Popujve (HDP), si dhe Imam Huseyin Filiz nga partia IYI.

Read More »

Meda del përkrah futbollistit të njohur shqiptar

Mehdin Përgjegjaj është këngëtari që në publik njihet me emrin artistik, Meda. Ai është një ndër këngëtarët më të kërkuar në dasma dhe ngjarje festive familjare. Meda është një nga këngëtarët më të dashur për publikun. Ai deri më tani ka sjell një numër të madh të projekteve por nuk i lë anash as mbrëmjet dhe koncertet e shumta që ka, shkruan lajmi.net. Së fundmi, Meda ka publikuar një imazh pranë futbollistit shqiptar, Granit Xhaka që mbase janë takuar në një nga mbrëmjet e këngëtarit. Nga ana tjetër, Graniti jeton dhe vepron në Zvicër prej vitesh i cili shquhet mjaft shumë për talentin që ka në futboll. Duhet theksuar se, Granit Xhaka aktualisht është duke luajtur për skuadrën e Arsenal.

Read More »

Gold AG bëhet shqiptar me shtetësi (Foto)

Gold AG bëhet shqiptar me shtetësi

Reperi është bërë shtetas i Shqipërisë. Gold AG është artisti i radhës i cili është bërë me pasaportë të Shqipërisë. Arian Agushi ka hedhur një imazh në llogarinë e tij personale, Instagram gjersa tregon se është bërë shtetas i Shqipërisë. “PREJ SOT SHTETAS SHQIPËRIE ”, ka shkruar ai. View this post …

Read More »

Jo më Kivanc Tatlitug, radhën e ka aktori shqiptar

Së fundmi, aktori me origjinë shqiptare Can Yaman ka fituar çmimin “Aktori në rritje i vitit” në Turqi, pas disa roleve të suksesshme dhe sidomos rolin në serialin “Erkenci Kus”. Aktori 29-vjeçar e mori çmimin e madh në mbrëmjen gala të “GQ Turkey Men of the Year”, një event që u mbajt në Stamboll. “GQ Men Of The Year” shpërndau çmimet për burrat dhe gratë që spikatën përgjatë vitit 2018. Yaman e nisi karrierën e aktrimit në vitin 2014, por popullariteti i tij u rrit ndjeshëm në vend me serialin “Erkenci Kus” që vijon transmetimin e suksesshëm në Turqi. Paraqitja dhe fiziku në përmirësim të dukshëm i Yaman ka bërë që të zgjerojë bazën e ndjekësve, veçanërisht tek femrat. Sipas medias turke, Yaman ka lindur në Stamboll nga një familje me origjinë shqiptare. Gjyshi i tij ka emigruar në Turqi nga Kosova, ndërsa gjyshja nga Maqedonia. Tashmë është radha e tij të korrë sukses dhe të adhurohet nga vajzat nëpër telenovelat turke! The post Jo më Kivanc Tatlitug, radhën e ka aktori shqiptar a..

Read More »

Gjon Mili/ Gjeniu shqiptar i fotografisë në dhjetëshen botërore

Fahredin Spahija – Revista amerikane “Popular Photography”, që dikur konsiderohej si më e madhja e llojit të vet në Amerikë dhe jashtë saj, numrin e parë e publikoi më 1937. Gjatë historisë 80-vjeçare, veç informacioneve për artin dhe zhvillimin teknologjik të fotografisë, revista ishte edhe prijëtare në prezantimin e fotografëve më të mirë të kohës – si në Amerikë, ashtu edhe në botë. Në vitin 1958, në publikimin e muajit maj, redaksia e kësaj reviste kishte botuar rezultatin e një ankete për fotografët kryesorë aktivë të kohës, duke e nxjerr listën e 10 më të mëdhenjve. Për të dëshmuar se nuk anojnë për asnjë emër, redaksia listën e publikon sipas këtij rendi alfabetik: 1. Ansel Adams; 2. Richard Avedon; 3. Henri Cartier-Bresson; 4. Alfred Eisenstaedt; 5. Ernst Haas; 6. Philippe Halsman; 7. Yousuf Karsh; 8. Gjon Mili; 9. Irving Penn dhe 10. W. Eugene Smith. Siç shihet, në listë është edhe emri i gjeniut shqiptar të fotografisë, Gjon Mili, i cili në mesin e shekullit XX ka shkruar n..

Read More »

Ky është 19 vjeҫari shqiptar i cili humbi jetën mbrëmë në aksidentin në Maqedoni

Aksidenti në Maqedoni tronditi të gjithë, pasi la pa shenja jetë një numër të madh të personave. Në mesin e tyre është edhe i riu Ajdin Ismaili (Aydın Ismaili). Edhe Onur Sadiku është 19 vjeçari që ka ndërrur jetë mbrëmë në aksidentin e djeshëm në autostradën Tetovë-Shkup. Për momentin katër persona janë identifikuar Rametulla Abdurahimi, Jovica Trpevski, Onur Sadiku, Besim Kamberi, Esat Emrulai si dhe Ajdeni Ismaili. Ende nuk dihet identiteti i 8 personave të tjerë që u aksidentuan dhe humbën jetën nga ky aksident. Ndryshe sot ndërroi jetë edhe një i aksidentuar ku numri i atyre që kanë humbur jetën arriti 15 dhe mbi 30 të lënduar.

Read More »

Almeda me barkun e fryrë, vishet me ngjyrat e flamurit shqiptar, kaq bukur po duket

Almeda Abazi tani po i shijon muajt e fundit të shtatzënisë, edhe pse ka ndryshuar shumë në pamje. Ajo dhe aktori i njohur Tolgahan Saisman, janë martuar para pak vitesh dhe ata tani janë në pritje për tu bërë prindër për herë të parë, shkruan ORAinfo. Almeda është shumë aktive në rrjete sociale e sidomos në kohën e fundit. Sot ajo ka publikuar një foto në të cilën shihet e veshur kuq e zi dhe po duket tejet bukur./ORAinfo/

Read More »